Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IC 2126/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 kwietnia 2022 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Waldemar Kuś

Protokolant: Justyna Malczyk

po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. w Świdnicy

na rozprawie

sprawy z powództwa A. M. (1)

przeciwko (...) SA w L.

o zapłatę

I.  powództwo oddala;

II.  zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 5.417 zł tytułem zwrotu kosztów procesu;

III.  nie uwzględnia wniosku interwenienta ubocznego o zasądzenie od powoda kosztów na jego rzecz.

​ 

​ 

​ 

​  Sygn. akt I C 2126/19

UZASADNIENIE

Powód A. M. (1) wniósł o zasądzenie na jego rzez od pozwanej Spółki Akcyjnej (...) w L. kwoty 80.000 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 23 listopada 2019 r. do dnia zapłaty , ustalenie , że pozwany jest odpowiedzialny również za szkody powoda , które mogą ujawnić się w przyszłości , a także zasądzenie kosztów procesu na jego rzecz .

Pozwane (...) w odpowiedzi na pozew wniosło o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów procesu na jego rzecz od powoda .

Interwenient uboczny , który zgłosił swój udział w sprawie po stronie pozwanego , (...) SA w Ł., także domagał się oddalenia powództwa i zasądzenia na jego rzecz od powoda kosztów procesu .

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

A. M. (1) przebywał w pozwanym (...) w ramach pobytu leczniczego w dniach od 7 do 18 lipca 2019 r.

16 lipca 2019 r. powód chciał skorzystać z basenu , w gumowych klapkach doszedł do pomieszczenia basenu , ale zdjął je przed urządzeniem do spryskiwania stóp i zostawił je na podłodze podestu . Następnie szedł w kierunku poręczy , trzymając w rękach ręcznik i szlafrok , chcąc położyć je na półce za poręczą . Wtedy właśnie poślizgnął się na schodach prowadzących do kompleksu basenowego , stracił równowagę i upadł , w wyniku czego doznał złamania tylnych odcinków żeber XI, XII po stronie prawej , złamania żebra XII dwumiejscowego z przemieszczeniem odłamów, złamania wyrostka poprzecznej L1, L2 po prawej stronie , złamania górnej blaszki granicznej trzonu kręgu L1/przejściowego oraz złamania kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa . Został przetransportowany do (...) Centrum Medycznego w P. . W czasie pobytu w uzdrowisku powód codziennie korzystał z basenu , przemieszczając się po schodach , trzymał się poręczy .

W pierwszych dniach po wypadku powód nie był w stanie wykonywać podstawowych czynności życiowych , był wyłączony z normalnego życia przez okres kilku miesięcy . Małżonka powoda sprawowała nad nim całodobową opiekę .

( dowód : przesłuchanie powoda – k. 278 , odpis karty informacyjnej leczenia szpitalnego – k. 20-23 )

Pozwana Spółka prowadzi zakład uzdrowiskowy i w ramach kompleksu posiada zakład (...) (...) , w którym znajduje się m.in. basen termalny z wodą siarczkowo- fluorkową .

Schody prowadzące do zejścia do basenu są marmurowe , pokryte środkiem antypoślizgowym posiadającym właściwy atest . W przeglądzie okresowym zalecono wykonanie zabezpieczenia antypoślizgowego i takie zostało wykonane metodą Z. , która polega na zastosowaniu 2 specjalnie opracowanych preparatów . Pierwszy z nich jest aktywatorem , który powoduje uaktywnienie krzemionki znajdującej się w wierzchnich warstwach podłogi ( schodów ) . Drugi z nich to krystalizator tworzący krystaliczną strukturę jako nieodłączny element antypoślizgowej powierzchni . Wykonanie zabezpieczenia zostało potwierdzone certyfikatem , w którym wskazano , że w wyniku przeprowadzonego badania urządzeniem (...) (...) , zgodnie z normą DIN 51 131 uzyskano pomiar współczynnika tarcia dynamicznego powierzchni µ= 0,64. Badanie to zostało przeprowadzone 7 czerwca 2016 r. Z załączonej tabeli norm wynika , że wskazany współczynnik oznacza niskie ryzyko poślizgu . Certyfikatem udzielono gwarancji na okres 5 lat pod warunkiem stosowania zaleceń zawartych w instrukcji konserwacji .

Taśmy antypoślizgowe są często stosowane jako rozwiązanie antypoślizgowe na schodach , nie dają jednak gwarancji bezpieczeństwa . Brak taśm niekoniecznie mógł mieć wpływ na zaistniałe zdarzenie , skoro schody zapewniają wygodę w komunikacji , mają odpowiednią , dobrą szerokość stopnicy dla postawienia całej stopy .

Ubytki , wyszczerbienia stwierdzone w stopniach nr 1, 2 i 5 ( oznaczone na fotografiach – k. 247 ) nie miały wpływu na zaistniały wypadek , ponieważ występują w miejscu , w którym stopa nie ma już kontaktu ze stopnicami , czyli od czoła „noska” stopnicy .

Schody prowadzące do basenu są bezpieczne w użytkowaniu , korzystanie z nich w takim usytuowaniu zawsze wymaga zwiększonej uwagi i przestrzegania stosownego regulaminu , zważywszy na to , że , z uwagi na ich przeznaczenie , nie jest możliwe , by ich powierzchnia była cały czas sucha.

( dowód : opinia biegłego sądowego Z. N. – k. 173-181 , opinia biegłego I. K. - k. 231-249 , odpis certyfikatu – 78 , przesłuchanie prezesa zarządu pozwanego J. P. – k. 291 – 292 )

W regulaminie porządkowym określającym zasady korzystania z basenów leczniczych (...) nałożono na klientów obowiązek posiadania gumowych klapek chroniących przed poślizgnięciem się ( pkt 15 ) . W związku z takim właśnie zagrożeniem zalecono zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po ciągach komunikacyjnych i przy wchodzeniu do basenu ( pkt 16 ) .

( dowód : regulamin korzystania z basenów – k. 155 )

Treść regulaminu była znana powodowi , co zostało przez niego przyznane ( k. 278 ) .

Schody prowadzące do basenu są wycierane do sucha po każdej grupie kuracjuszy , która opuści już basen .

Pracownica (...) , która miała dyżur w dniu wypadku powoda nie widziała samego zdarzenia , ale zawiadomiona przez żonę powoda , podeszła do niego , kiedy już leżał boso na dolnym podeście przy basenie ; klapki powoda leżały na górnym podeście .

( dowód : zeznania świadka P. S. – k. 142 )

Sąd ustalił stan faktyczny na podstawie wskazanych dowodów . Nie uwzględnił wniosku powoda o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka – żony powoda A. M. (2) , biorąc pod uwagę okoliczności podane we wniosku , które zostały już ustalone innymi dowodami , przy czym w zakresie przebiegu samego wypadku w zasadzie nie były one sporne między stronami . Z powyższych względów nie zostały przyjęte również wnioski pozwanego o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków E. P. i G. K. .

Sąd zważył , co następuje :

Powód jako podstawę prawną swojego roszczenia wskazał art.art. 415 i 445 k.c. , przywołując także przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według przytoczonego zapisu § 305 ust. 1 tego aktu nawierzchnia dojść do budynków , schodów i pochylni zewnętrznych i wewnętrznych , ciągów komunikacyjnych w budynku oraz podłóg w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi , a także posadzki w garażu , powinna być wykonana z materiałów nie powodujących niebezpieczeństwa poślizgu . W ten sposób powód nawiązuje do głównego zarzutu , który podniósł , a mianowicie , że schody prowadzące do kompleksu basenowego nie były przystosowane do mokrych nawierzchni ( chociaż schody same w sobie są przecież nawierzchnią) , a stopnie nie miały taśm antypoślizgowych . To zaś sprawić miało , że powód stracił równowagę i upadł niefortunnie , doznając licznych , poważnych obrażeń ciała .

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę , że przepis art. 415 k.c. normuje odpowiedzialność deliktową opartą na winie sprawcy, w związku z czym czyn pociągający za sobą tę odpowiedzialność musi wykazywać określone znamiona odnoszące się do strony przedmiotowej i podmiotowej. Mowa tu o znamionach niewłaściwości postępowania od strony przedmiotowej co określa się mianem bezprawności czynu , jak i od strony podmiotowej, co nazywane jest winą w znaczeniu subiektywnym. Tylko zatem czyn bezprawny może być oceniany w kategoriach czynu zawinionego w rozumieniu art. 415 k.c. W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd , zgodnie z którym w reżimie odpowiedzialności deliktowej na podstawie art. 415 k.c. bezprawne jest zachowanie ,które jest sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym, a ten rozumie się jako powszechnie obowiązujące nakazy i zakazy wynikające z normy prawnej, jak również nakazy i zakazy wynikające z norm moralnych i obyczajowych, czyli zasad współżycia społecznego. Art. 415 k.c. jest ogólnym przepisem, umożliwiającym nałożenie obowiązku naprawienia szkody na podmiot, który wyrządził ją ze swojej winy. Przepis nie wymienia jednak wszystkich przesłanek , które muszą wystąpić, aby możliwe było ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej określonego podmiotu. Bezpośrednio z art. 415 k.c. wynika przesłanka odpowiedzialności odszkodowawczej , którą są zawinione zachowanie oraz wyrządzona w wyniku tego zachowania szkoda. Z art. 361 k.c. wynika zaś konieczność wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem i naruszeniem dobra, z którego szkoda wynika.

Postępowanie dowodowe wykazało , że nie można przypisać pozwanemu zawinionego działania czy zaniechania . Powierzchnie schodów prowadzących do basenu i podestów na basenie zostały właściwie zabezpieczone antypoślizgowo . Czynność ta wykonana metodą Z. została potwierdzona certyfikatem , w którym jednocześnie ustalono prawidłowy współczynnik dynamicznego tarcia powierzchni , co nie oznacza wyeliminowania możliwości poślizgu , ale definiuje jego ryzyko jako niskie .

Z przebiegu zdarzenia , któremu uległ powód , a które on sam najpewniej opisuje ( jako że poza nim i żoną nikt więcej wypadku nie widział ) wynika , że powód nie dochował zalecanych wymogów bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach , udając się na basen. Znany był powodowi , wynikający z regulaminu , obowiązek używania klapek gumowych dla ochrony przed poślizgnięciem . Tymczasem , z relacji powoda wynika , że w takich właśnie gumowych klapkach doszedł do pomieszczenia basenu , ale zdjął je przed urządzeniem do spryskiwania stóp i zostawił na podłodze podestu , po czym szedł w kierunku poręczy , trzymając w rękach ręcznik i szlafrok , chcąc położyć je na półce za poręczą - wtedy właśnie poślizgnął się i upadł . Oznacza to także , że nie skorzystał z możliwości przytrzymania się poręczy schodów .

Nie może być uwzględniony zarzut powoda dotyczący braku taśm antypoślizgowych , skoro stosowanie ich nie jest obowiązkowe , a więc nie wynika z nakazu prawa , a zastosowane przez pozwanego zabezpieczenie innego rodzaju gwarantuje należytą ochronę . W ocenie Sądu , biorąc pod uwagę specyfikę miejsca , utrzymanie suchej powierzchni schodów i podestów prowadzących do basenu w praktyce nie jest możliwe.

Dla podsumowania należy zauważyć , że nie w każdej sytuacji, której następstwem jest szkoda w mieniu czy na osobie powstaje czyjaś cywilnoprawna odpowiedzialność odszkodowawcza. Zdarzają się przecież sytuacje, które określa się jako nieszczęśliwe zdarzenie czy wypadek, za który nikt nie odpowiada. Aby zatem jakiś podmiot mógł być zobowiązany do odpowiedzialności odszkodowawczej musi zostać wykazane że szkoda, która zaistniała jest następstwem (i to pozostającym w adekwatnym związku przyczynowym) z czynem (tj. działaniem lub zaniechaniem) tego podmiotu i to czynem niedozwolonym i zawinionym. Stan śliskości schodów , winien , co dobitnie podkreślali biegli w swych opiniach , skłaniać do wzmożonej ostrożności przy poruszaniu się po mokrej powierzchni , co musi być potraktowane jako przejaw zwykłej dbałości o własne bezpieczeństwo.

Mając na uwadze powyższe ustalenia i rozważania Są orzekł jak w sentencji wyroku , dla orzeczenia o kosztach procesu w pkt II stosując art. 98 k.p.c.

W ocenie Sądu , brak jest podstaw do obciążania powoda kosztami procesu należnymi interwenientowi ubocznemu. Zdaniem Sądu , procesowe postępowanie interwenienta ubocznego nie przyczyniło się w szczególny sposób do wyjaśnienia istoty sporu. Podkreślić bowiem należy, iż interwenient uboczny jedynie popierał stanowisko pozwanego, a także zgłaszane przez niego wnioski i zarzuty , rozszerzył nieco tezy niektórych wniosków dowodowych . W tym stanie rzeczy nie ziściły się podstawy do zastosowania w rozpoznawanej sprawie przepisu art. 107 k.p.c. , według którego zasądzenie kosztów na rzecz interwenienta nie jest regułą , lecz może nastąpić wtedy , gdy sąd uzna taką potrzebę .