Sygn. akt I C 292/18
Dnia 15 maja 2018 roku
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku I Wydział Cywilny
w składzie:
Przewodniczący: SSR Agnieszka Piotrowska
Protokolant: staż. S. C.
po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2018 r. w Gdańsku na rozprawie
sprawy z powództwa B. Z., P. Z.
przeciwko A. M.
z udziałem Prokuratora Rejonowego G.-O. w G. oraz interwenienta ubocznego Gminy M. G.
o eksmisję
oddala powództwo.
Sygn. akt I C 292/18
Powodowie B. Z., P. Z. wnieśli o nakazanie pozwanej A. M. opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w G. przy ul. (...) kl. F w G. wraz ze wszystkimi rzeczami prawa jej reprezentującymi, a także o zasądzenie od pozwanej solidarnie na ich rzecz kosztów procesu.
W uzasadnieniu pozwu wskazano, że powodom przysługuje prawo własności do lokalu mieszkalnego nr (...), położonego w G. przy ul. (...) kl. F w G. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku o przysądzeniu własności, wydanego w dniu 12 sierpnia 2016 r. w sprawie o sygn. akt XIII 1 Co 1323/14. Argumentowali, iż działania Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (...) podejmowane w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego w stosunku do pozwanej nie doprowadziły do objęcia w posiadanie przez nich spornego lokalu.
Pismem z dnia 10 maja 2018 r. swój udział w sprawie zgłosił prokurator Prokuratury Rejonowej G. - O. w G..
Następnie pismem z dnia 11 maja 2018 r. do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego przystąpiła Gmina M. G..
Na rozprawie w dniu 15 maja 2018 r. pozwana wniosła o oddalenie powództwa. Wskazała, iż jako samotna matka sporny lokal zamieszkuje wraz z matką i dziećmi mającymi orzeczoną niepełnosprawność. Podniosła, iż przyznano im lokal socjalny.
Postanowieniem z dnia 15 maja 2018 r. Sąd oddalił wniosek o zawieszenie postępowania.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Lokal mieszkalny położony w G. przy ul. (...) należał do A. M., lecz wskutek prowadzonego przeciwko niej postępowania egzekucyjnego, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (sygn. akt XIII 1 Co 1323/14) jej własność została przysądzona na rzecz P. i B. Z.. Postanowienie uprawomocniło się 29 czerwca 2017 r. Na podstawie tego tytułu wykonawczego – postanowienia o przysądzeniu własności- przed Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w (...) – P. S., toczy się przeciwko A. M. postępowanie egzekucyjne o sygn. akt Km 428/17 o egzekucje obowiązku opróżnienia, opuszczenia i wydania lokalu mieszkalnego.
/ dowód: postanowienie Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, XIII Wydział Cywilny z dnia 12.08.2016r., o sygn. akt XIII Co 1323/14 -k. 15, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji w przedmiocie opróżnienia i wydania wierzycielom lokalu mieszkalnego -k. 16-17/
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku wyrokiem z dnia 30 stycznia 2018 r., wydanym w sprawie o sygn. akt I C 1550/17 ustalił, iż A. M. i małoletnim N. S. i M. M. przysługuje w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (...) P. S. pod sygn. akt KM (...) uprawnienie do lokalu socjalnego oraz nakazał wstrzymać opróżnienie lokalu położonego w G. przy ul. (...) do czasu złożenie przez Gminę M. G. A. M. i małoletnim N. S. i M. M. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
/ dowód: wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2018 r., o sygn. akt I C 1550/17 –k. 50/
Sąd zważył, co następuje:
Stan faktyczny sprawy ustalony został na podstawie powołanych dokumentów urzędowych, które nie były kwestionowane.
Powodowie domagali się opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w G. przy ul. (...) kl. F w G. wraz ze wszystkimi rzeczami prawa jej reprezentującymi.
Zgodnie z art. 222 § 1 k.c. właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.
Bezspornym w sprawie było posiadanie prawa własności spornego lokalu przez powodów na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (sygn. akt XIII 1 Co 1323/14) o przysądzeniu własności. Bezsporny również było, iż pozwanej nie przysługuje jakikolwiek tytuł prawny do przedmiotowego lokalu, który mogłaby przeciwstawić prawu powodów.
Powództwo nie było zasadne.
Zgodnie z art. 999 § 1 zd. 2 k.p.c. prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. Przepis art. 791 k.p.c. stosuje się odpowiednio. Z mocy art. 791 k.p.c. postanowienie o przysądzeniu własności nieruchomości może być wykonane także przeciwko każdemu podmiotowi, który faktycznie włada nieruchomością. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności stanowi tytuł wykonawczy do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości, opróżnienia znajdujących się na nieruchomości pomieszczeń, a także eksmisji osób zajmujących te pomieszczenia. Postanowienia o przysądzeniu własności w postępowaniach mających za przedmiot ich wykonanie wszczętych po dniu 3 maja 2012 r. są skuteczne nie tylko wobec dłużnika, lecz także wobec osób trzecich w granicach rozszerzonej skuteczności z tego tytułu wynikającej z nowego brzmienia art. 791 k.p.c. Powodowie w oparciu o tytuł, którym już dysponują mogą uzyskać cel tożsamy z tym jaki chcieliby uzyskać wyrokiem eksmisyjnym w stosunku do pozwanej.
W niniejszej sprawie powodowie wnieśli o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do Komornika w oparciu o postanowienie o przysądzeniu własności, gdzie wskazywali, iż domagają się opuszczenia i opróżnienia przedmiotowego lokalu mieszkalnego, jest to cel tożsamy jaki uzyskaliby w oparciu o wyrok eksmisyjny. Okoliczność, iż postępowanie egzekucyjne nie osiągnęło do dnia dzisiejszego celu, którego spodziewali się powodowie nie powoduje w ocenie Sądu, iż są uprawnieni do uzyskania kolejnego tytułu wykonawczego, szczególnie, że prokurator wniósł o ustanowienie na rzecz pozwanej uprawnienia do lokalu socjalnego. Takie uprawnienie nieprawomocnym wyrokiem zostało ustanowione. Dążenie powodów do uzyskania kolejnego tytułu wykonawczego zdaniem Sądu jest tym bardziej nieuzasadnione z uwagi na fakt, iż w innym postępowaniu toczącym się przed tut. Sądem, Sąd nakazał wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Z tego względu w ocenie Sądu wystarczającym dla realizacji celów osiągniętych przez powodów jest tytuł, który już posiadają. W oparciu o niego powodowie mogą uzyskać wprowadzenie do tego lokalu i opróżnienie oraz opuszczenie tego lokalu przez pozwaną.
W związku z tym Sąd uznając, że powodowie dysponują już tytułem wykonawczym w oparciu, o który mogą wyegzekwować obowiązek wydania im lokalu przez pozwaną powództwo oddalił.
1. (...)
2. (...)
3. (...)