Pełny tekst orzeczenia

I C 803/18

WYROK ZAOCZNY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 września 2018 r.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Piotrowska

Protokolant: stażysta Szymon Cieszyński

po rozpoznaniu w dniu 25 września 2018 roku w Gdańsku

na rozprawie

sprawy z powództwa L. J.

przeciwko S. K. (1), O. R., N. S.

o eksmisje

I.  nakazuje pozwanym S. K. (1), O. R., N. S., aby opróżnili ze swoich rzeczy lokal mieszkalny nr (...) położony w G. przy ulicy (...),

II.  oddala powództwo w pozostałym zakresie,

III.  zasądza od pozwanych solidarnie na rzecz powódki kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu,

IV.  wyrokowi nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygn. akt I C 803/18

UZASADNIENIE

Powódka L. J. domagała się nakazania pozwanym S. K. (2), O. R. i N. S. opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego położonego w G. przy ul. (...) także zasądzenia od strony pozwanej kosztów procesu według norm prawem przepisanych. W uzasadnieniu pozwu powódka wskazała, że posiada tytuł prawny do przedmiotowego lokalu, zaś pozwani swoim nagannym zachowaniem uniemożliwiają jej zamieszkiwanie w nim oraz nie dokładają się do jego utrzymania. Powódka oświadczyła także, iż pozwana otrzymała od Gminy M. G. propozycję zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, z której nie skorzystała.

Pozwani nie zajęli stanowiska w sprawie.

Do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego po stronie powodowej przystąpiła Gmina M. G..

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w G. przy ulicy (...) przysługuje powódce L. J..

/bezsporne, nadto dowody: akt notarialny – k. 4-6 verte, zaświadczenie Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w G. – k. 6. /

W lokalu wraz z powódką zamieszkiwała S. K. (1) wraz z dziećmi O. R., N. S..

/bezsporne/

Pozwana S. K. (1) otrzymała od Gminy M. G. propozycję zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, z której nie skorzystała.

/ bezsporne, nadto dowody: oferta Gminy M. G. – k . 8/

Pozwana wyprowadziła się z lokalu wraz z dziećmi w dniu 10 września 2018 r., jednak nie zabrała swoich rzeczy.

/bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

Pozwany, pomimo prawidłowego zawiadomienia o terminie rozprawy nie stawił się na nią, a nadto, pomimo zobowiązania do złożenia odpowiedzi na pozew, nie złożył tejże. Wobec powyższego na podstawie art. 339 § 1 k.p.c. wydano wyrok zaoczny. Zgodnie z § 2 tegoż przepisu Sąd przyjął za prawdziwe twierdzenia powódki przytoczone w pozwie.

Powództwo było jednak zasadne jedynie w części.

Zgodnie z art. 222 § 2 k.c. przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Pozostawienie przez pozwanych rzeczy w mieszkaniu powódki niewątpliwie stanowi naruszenie służącego powódce prawa do lokalu, wobec czego Sąd orzekł jak w punkcie I wyroku.

W pozostałej części powództwo podlegało oddaleniu. Stosownie do art. 222 § 1 k.c. właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada jego rzeczą, aby rzecz ta została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

Jak wynika z oświadczenia powódki, pozwani wyprowadzili się z należącego do niej lokalu w dniu 10 września 2018r. zwracając jej klucze, a zatem dobrowolnie zaspokoili roszczenie powódki w tym zakresie. Dlatego też Sąd powództwo w zakresie żądania wydania lokalu oddalił.

W punkcie III wyroku, zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik procesu wyrażoną w art. 98 § 1 k.p.c,. obciążono solidarnie pozwanych kosztami procesu, na które złożyła się kwota 200 zł. stanowiąca opłatę od pozwu. Pozwanych uznano za stronę przegrywającą postępowanie w całości gdyż do wydania lokalu doszło już po wniesieniu pozwu.

Zarządzenia:
1. (...)

2. (...)

3. (...)