Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1476/13

POSTANOWIENIE

Dnia 21 stycznia 2014 roku

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - SSO Krystyna Hadryś

Sędziowie SSO Aleksandra Janas

SSO Gabriela Sobczyk (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 stycznia 2014 roku

sprawy z wniosku J. Z.

przy udziale I. W. i P. Z.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju

z dnia 12 sierpnia 2013 r., sygn. akt I Ns 813/13

postanawia:

zmienić zaskarżone postanowienie przez jego uchylenie.

SSO Gabriela Sobczyk SSO Krystyna Hadryś SSO Aleksandra Janas

Sygn. akt III Cz 1476/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 sierpnia 2013r. Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju uznał się niewłaściwym miejscowo i sprawę przekazał Sądowi Rejonowemu w Wodzisławiu Śląskim jako właściwemu. W uzasadnieniu wskazał, ze sprawa niniejsza dotyczy stwierdzenia nabycia spadku po E. Z., zmarłej na terenie Niemiec, w jej akcie zgonu nie wskazano ostatniego miejsca zamieszkania. Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie Sądu wykazał, że ostatnim miejscem zamieszkania na terenie Polski był adres w W.. Sąd powołując się na treść art. 628 kpc wskazał, że w tych okolicznościach właściwym do rozpoznania sprawy jest Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim.

Zażalenie na to postanowienie złożył wnioskodawca, domagając się jego uchylenia
i rozpoznania sprawy przez Sąd w Jastrzębiu-Zdroju. Oświadczył, ze ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawczyni znajdowało się na terenie Niemiec w miejscowości K.. Wskazał, że wnosi o rozpoznanie sprawy w J. z uwagi na miejsce położenia masy spadkowej. Podniósł nadto, że Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju rozpoznawał już analogiczną sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po mężu spadkodawczyni, R. Z. (I Ns 553/11), który podobnie jak spadkodawczyni zamieszkiwał i zmarł na terenie Niemiec, a w skład spadku po nim wchodziły nieruchomości dla których księgę prowadzi Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, udział w ¼ części w tych nieruchomościach obecnie wchodzi w skład masy spadkowej po E. Z..

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie wnioskodawcy musiało odnieść skutek.

Zgodnie z art.628kpc, do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jest część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.

Sąd I instancji, stosując art. 628 kpc, niezasadnie odniósł kwestię oceny właściwości miejscowej do ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy na terenie Polski mimo, że nie było to miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy przed jego śmiercią. Jak wynika z zaświadczenia wymeldowania z pobytu stałego, spadkodawczyni była zameldowana w W. do 20 maja 1997r., z adresu tego została wymeldowana w drodze decyzji administracyjnej(k. 9). Zatem skoro zmarła 29 grudnia 2011r., nie można uznać, aby W. był miejscem jej ostatniego zamieszkania. Stanowisko wnioskodawcy co do ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawczyni na terenie Niemiec potwierdza zapis w wypisie z rejestru gruntów( k.19).

Skoro zatem w niniejszej sprawie ostatnie miejsce spadkodawczyni znajdowało się poza granicami Polski, to dla ustalenia sądu spadku nie może mieć zastosowanie przesłanka ostatniego miejsca zamieszkania. Jak wynika natomiast z dołączonego odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po R. Z. oraz złożonego odpisu księgi wieczystej, nieruchomość, w której udział wchodzi do spadku znajduje się w obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju. Tym samym w kwestii ustalenia sądu spadku do głosu dochodzi w niniejszej sprawie druga z przesłanek przewidzianych w art.628 kpc.

Z tych powodów na podstawie art.386§1kpc w zw. z art.397§2kpc w zw. z art.13§2kpc orzeczono jak w sentencji.

SSO Gabriela Sobczyk SSO Krystyna Hadryś SSO Aleksandra Janas