Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 836/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

P. C.

Występek z art. 178a § 1 KK polegający na tym, że w dniu 20 września 2021 r. o godz. 9.50 w ruchu lądowym na drodze (...) w miejscowości K., gm. B. jechał jako kierujący samochodem ciężarowym m-ki R. o nr rej. (...) z naczepą m-ki (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem 0,55 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony P. C. w dniu 19 września 2021 roku w swoim miejscu zamieszkania wypił alkohol w postaci wódki w ilości 0,5 litra. Alkohol spożywał również dzień wcześniej. W dniu 20 września 2021 roku w godzinach rannych zadzwonił do niego właściciel firmy, w której oskarżony pracuje i polecił mu przestawić zestaw pojazdów (ciągnik siodłowy + naczepa) z D. do miejscowości Z. koło B..

wyjaśnienia oskarżonego P. C.

89

W tym czasie dyżurny Komendy Powiatowej Policji w B. otrzymał anonimową informację, iż z D. w kierunku B. porusza się pojazd ciężarowy z kabiną w kolorze białym i naczepą w kolorze niebieskim, którego kierowca może być nietrzeźwy. W związku z tą informacją dyżurny zaordynował na miejsce patrol Posterunku Policji w D. w składzie asp. sztab. G. W. i st. asp. M. J.. Policjanci w miejscowości K. zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki R. (...) nr rej. (...) z naczepą (...) nr rej. (...), którego kierującym był oskarżony P. C..

wyjaśnienia oskarżonego P. C.

89

notatka służbowa

1

Przeprowadzone badania wykazały w wydychanym przez oskarżonego powietrzu o godz. 09.53 obecność 0,55 mg/l alkoholu, o godz. 10.12 obecność 0,44 mg/l alkoholu, o godz. 10.20 obecność 0,46 mg/l alkoholu i o godz. 10.23 obecność 0,45 mg/l alkoholu.

protokoły użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego

2, 3

Oskarżony P. C. nie był uprzednio karany. Wprawdzie w danych o karalności figuruje skazanie w sprawie II K 984/19 Sądu Rejonowego w Bełchatowie, jednakże z uwagi na fakt uregulowania grzywny w tej sprawie w dniu 12.04.2021 r. oraz zrealizowanie środka kompensacyjnego, zgodnie z treścią art. 107 § 4a KK skazanie to uległo zatarciu z mocy prawa z upływem dnia 11.04.2022 r.

akta sprawy II K 984/19

załącznik

P. C. miał bardzo dobrą opinię w miejscu zatrudnienia. Postrzegany jest jako sumienni i rzetelny pracownik, bezpiecznie i profesjonalnie wywiązujący się z powierzonych mu zadań, a współpraca z pracodawcą układała się wzorcowi i bezproblemowo.

Posiada również dobrą opinię w miejscu zamieszkania.

opinia z miejsca pracy

39

wywiad kuratora sądowego

49 - 51

Oskarżony jest jedynym żywicielem rodziny. Małżonka oskarżonego M. C. jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu paraparezy (niedowładu) kończyn dolnych o charakterze postępującym. Od urodzenia osobą niepełnosprawną - z powodu niedorozwoju mięśni obręczy barkowej - jest również syn oskarżonego A. C.. Rodzina spłaca dwa długoterminowe kredyty zaciągnięte na leczenie i rehabilitację matki i syna.

wyjaśnienia P. C.

89

orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

44, 45, 46

harmonogramy spłat

40 - 41, 42 - 43

wywiad kuratora sądowego

49 - 51

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego P. C.

Sąd uznał wyjaśnienia oskarżonego za wiarygodne. P. C. nie kwestionował swojego sprawstwa, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Logicznie wyjaśnił kiedy i w jakich ilościach spożywał alkohol oraz jak doszło do tego, że po jego spożyciu usiadł za kierownicą pojazdu. Nadto znajdują one potwierdzenie w innych źródłach dowodowych w postaci protokołu użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego oraz treści notatki urzędowej Policji.

Sąd dał również wiarę wyjaśnieniom oskarżonego w zakresie ilości spożytego przez niego alkoholu. Tym bardziej, że w przedmiotowym postępowaniu brak jest jakiegokolwiek innego dowodu, który podważałby wiarygodność wyjaśnień oskarżonego w tym zakresie.

notatka służbowa

Dokument niekwestionowany w toku postępowania, sporządzony przez podmiot do tego uprawniony.

protokoły użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego

Dokumenty niekwestionowane w toku postępowania, sporządzone przez podmiot do tego uprawniony.

wywiad kuratora sądowego

Dokument niekwestionowany w toku postępowania, sporządzony przez podmiot do tego uprawniony.

akta sprawy II K 984/19

Niekwestionowane w toku postępowania.

orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Dokumenty niekwestionowane w toku postępowania. W swojej treści korespondujące z ustaleniami kuratora sądowego.

opinia z miejsca pracy

Dokumenty niekwestionowane w toku postępowania. W swojej treści korespondujące z ustaleniami kuratora sądowego.

harmonogramy spłat

Niekwestionowane w toku postępowania.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

P. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycję art. 178 a § 1 kk, bowiem kierował pojazdem mechanicznym (a w zasadzie zestawem pojazdów) po drodze publicznej znajdując się w stanie nietrzeźwości, który wyrażał się w stężeniu na poziomie 0,55 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Do bytu przestępstwa określonego w art. 178a § 1 KK wystarczy samo prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierując pojazdem naruszył jeszcze inne przepisy ruchu drogowego, czy też nie. Popełnione ono zostaje, umyślnie, w momencie gdy pijany kierowca wsiada za kierownicę pojazdu i rusza w drogę.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

1

P. C.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

W ocenie Sądu stopień winy oskarżonego oraz społeczna szkodliwość jego czynu nie są znaczne. P. C. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził żal z powodu zaistniałej sytuacji. Samochodem nie pokonał dużej odległości. Alkohol spożywał poprzedniego dnia, wieczorem i wsiadając za kierownicę nie czuł, aby był pod jego wpływem. Dodatkowo zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie była znaczna, a fakt, iż kolejne pomiary wskazywały na wielkości malejące uprawdopodabnia wersję oskarżonego.. Sam fakt prowadzenia przeciwko niemu postępowania w sprawie stanowiło dla niego dużą dolegliwość.

W tym stanie rzeczy, Sąd uznał, że w oparciu o art. 66 § 1 i § 2 kk oraz art. 67 § 1 kk zasadnym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec oskarżonej na okres próby 2 lat.

Oskarżony nie był dotychczas karany (wcześniejsze skazanie figurujące jeszcze w karcie karnej uległo bowiem zatarciu z mocy prawa), obecnie prowadzi nienaganny tryb życia i cieszy się bardzo dobrą opinią zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w miejscu ostatniej pracy. Nie bez znaczenia dla rozstrzygnięcia jest sytuacja rodzinna oskarżonego. P. C. jest jedynym żywicielem rodziny. Z swojej pracy utrzymuje małżonkę oraz dwóch nieletnich synów (trzeci dorosły syn zamieszkał już oddzielnie). Pamiętać przy tym należy, iż małżonka oskarżonego oraz jeden z jego synów są osobami niepełnosprawnymi, wymagającymi pomocy w codziennym życiu, a przede wszystkim stałej rehabilitacji. Z tego tytułu oskarżony zmuszony był do zaciągnięcia wysokich kredytów, których raty obecnie spłaca. Okoliczności te pozwalają przyjąć, iż właściwości i warunki osobiste oskarżonego oraz dotychczasowy sposób jej życia uzasadniają przepuszczenie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania P. C. będzie przestrzegać porządku prawnego, a w szczególności nie popełni nowego przestępstwa. Warunkowe umorzenie postępowania na okres próby 2 lat pozwoli na należytą kontrolę wobec niego.

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

P. C.

3

1

W oparciu o dyspozycję art. 67 § 3 kk w zw z art. 39 pkt 3 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Sąd uznał, iż oskarżony tracąc uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi wzbudzi w sobie większą refleksję nad swoim postępowaniem, a jednocześnie nie będzie to stanowiło zbytniej dolegliwości dla niego i jego rodziny, w szczególności wobec potrzeb związanych z działaniami rehabilitacyjnymi żony i syna.

P. C.

2

1

Na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kk Sąd orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 1.500 zł. Zdaniem Sądu konieczność uiszczenia kwoty świadczenia pieniężnego we wskazanej wysokości spowoduje u oskarżonego realną dolegliwość związana z popełnionym przestępstwem.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

P. C.

4

1

Na podstawie art. 63 § 4 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonego środka karnego okres zatrzymania prawa jazdy od 20 września 2021 r.

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5

O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 627 kpk w zw. z art. 629 kpk i zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 zł tytułem opłat (por. art. 7 ustawy z dnia 26.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych Dz. U. z 1983 r. Nr 229 poz. 2272 z późn. zm.) oraz kwotę 70 zł tytułem zwrotu poniesionych w sprawie wydatków, na którą to sumę składa się: koszt postępowania przygotowawczego i zryczałtowane koszty doręczeń w postępowaniu sądowym.

1.Podpis