Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 229/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

czyn z punktu I wyroku

G. W.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Poczynione ustalenia faktyczne nie pozostawiają wątpliwości, że oskarżony w dniu 5 stycznia 2021 roku po wtargnięciu do sklepu ogólnospożywczego położonego przy ulicy (...) w L. dokonał zaboru w celu przywłaszczenia mienia w postaci dwóch paczek papierosów R. wartości 27,89 zł oraz pieniędzy w kwocie 546,58 zł na szkodę właściciela sklepu (...). Przy tym dokonując zaboru mienia oskarżony posługiwał się nożem typu scyzoryk, którym wymachiwał w kierunku ekspedientki sklepu (...) wywołując w pokrzywdzonej przekonanie o realnym zagrożeniu wynikającym z użycia tego narzędzia w przypadku utrudniania mu realizacji zamiaru przestępnego prowadzącego do osiągnięcia korzyści majątkowej. Po dokonaniu zaboru oddalił się ze sklepu po czym został jeszcze tego samego dnia zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Czynem swoim wypełnił zatem znamiona rozboju kwalifikowanego określonego w art. 280§2 k.k.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

G. W.

G. W.

pkt I

Pkt III

czyn z pkt I wyroku

j.w.

Kara roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Przystępując do określenia wymiaru kary pozbawienia wolności Sąd wziął pod uwagę jako okoliczności obciążające niskie pobudki, jakimi kierował się sprawca dopuszczając się zaboru mienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej związanej z pokrzywdzeniem innych osób. Ponadto uwzględnił negatywną opinię środowiskową wynikającą ze sporządzonego wywiadu kuratora zawodowego. Zważyć jednak należy-co wynika z treści opinii biegłych lekarzy psychiatrów k.159-176- że G. W. jest osobą o pierwotnie nieprawidłowo kształtującej się osobowości. Zdaniem Sądu wymaga on wdrożenia procesu resocjalizacji opartego na działaniach bardziej wychowawczych, niż represyjnych. Wprawdzie oskarżony nie jest już sprawcą młodocianym, o którym mowa w art. 115 § 10 kk., gdyż w chwili popełnienia czynu miał ukończone 22 lata, jest jednak osobą w młodym wieku wymagającym stabilizacji życiowej. Z tego też względu sąd wymierzając karę kierował się w głównej mierze względami wychowawczymi. W ocenie Sądu względy te przemawiają za zastosowaniem wobec oskarżonego instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary w oparciu o art. 60 § 2 kk, gdyż nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa o czym przekonują następujące okoliczności:

- dotychczasowa niekaralność oskarżonego (k. 78),

- przyznanie się oskarżonego do popełnienia zarzucanego mu czynu

- okazaną skruchę i czynny żal

- przeproszenie pokrzywdzonych za popełniony czyn

- niewielką wartość mienia pozyskanego przestępstwem, które w istocie zostało odebrane oskarżonemu przy jego zatrzymaniu.

Reasumując, zachodzą zatem wszelkie podstawy do nadzwyczajnego złagodzenia kary, Zdaniem Sądu długi okres osadzenia w zakładzie karnym z całą pewnością nie przyniósłby pożądanych efektów wychowawczych i resocjalizacyjnych.

Dotychczasowy blisko siedmiomiesięczny pobyt w warunkach izolacji związanej ze stosowaniem tymczasowego aresztowania z pewnością stanowi dla oskarżonego realną dolegliwość za popełniony czyn warunkującą właściwą ocenę popełnionego przestępstwa i wyciągnięcie prawidłowych wniosków o nieuchronności kary za postępowanie naruszające porządek prawny. Kara wieloletniego pozbawienia wolności zniweczyłaby szanse na rychły powrót oskarżonego do stabilizacji życiowej opartej na kontynuowaniu pracy zawodowej dającej w perspektywie możliwość odtworzenia poprawnych relacji rodzinnych stwarzających jednocześnie możliwość ubiegania się o wykonanie orzeczonej kary w warunkach wolnościowych.

W oparciu o art. 60 § 6 pkt 2 kk obniżono zatem wymiar kary 3 lat pozbawienia wolności o połowę. Kara roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności stanowi represję adekwatną do wagi czynu przypisanego oskarżonemu i stopnia zawinienia młodego sprawcy spełniając tym samym stawiane karze wymogi w zakresie prewencji ogólnej i indywidualnej.

Na podstawie art. 44§2 k.k. sąd orzekł przepadek przedmiotów, które służyły oskarżonemu do popełnienia przestępstwa w postaci noża typu scyzoryk oraz czapki kominiarki zabezpieczonych jako dowody rzeczowe po ujęciu sprawcy.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

G. W.

Pkt II

Czyn z punktu I wyroku

Zaliczenie w myśl art. 63 § 1 kk na poczet orzeczonej kary roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności okresu tymczasowego aresztowania od 5.01.2021 r. (godz. 12:20) do dnia 29 lipca 2021 r. tj. daty wydania wyroku.

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Przy wydaniu wyroku Sąd z urzędu nie nałożył na oskarżonego obowiązku naprawienia szkody w oparciu o art. 46§1 k.k. albowiem skradzione w wyniku dokonanego rozboju mienie pokrzywdzonego zostało zabezpieczone jako dowody rzeczowe, które to dowody będą podlegały zwrotowi uprawnionemu po zakończeniu postępowania w sprawie.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

pkt V

Mając na uwadze sytuację oskarżonego, który nie posiada żadnego majątku, a nadto utracił zatrudnienie oraz został skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności, uznać należy, iż uiszczenie wydatków postępowania, jak też opłaty sądowej, byłoby dla niego zbyt uciążliwe. Wobec powyższego na podstawie art. 624 § 1 kpk zwolniono oskarżonego od kosztów sądowych, a wchodzącymi w ich skład wydatkami obciążono Skarb Państwa.

1.1Podpis

SSO Andrzej Klimkowski