Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1963/22

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 31 sierpnia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. odmówił A. W. wypłaty świadczenia niezrealizowanego po zmarłej w dniu 24 czerwca 202r. babci J. B.. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, że zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy emerytalno-rentowej wnioskodawczyni nie mieści się w kręgu osób uprawnionych do wypłaty renty rodzinnej oraz nie mieści się w kręgu osób uprawnionych do wypłaty niezrealizowanego świadczenia w rozumieniu art. 136 ustawy emerytalnej, gdyż zmarła babcia nie pozostawała na utrzymaniu wnioskodawczyni gdyż pobierała własne świadczenie.

W dniu 20 września 2022 roku A. W. wniosła odwołanie od tej decyzji, wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie jej prawa do niezrealizowanego świadczenia, podnosząc że jako jedyna osoba opiekowała się babcią po śmierci jej matki czyli córki babci i wobec konieczności umieszczenia babci w domu seniora pokryła z własnych środków pobyt w czerwcu 2022r. czyli w okresie za który wnosi o wypłatę niezrealizowanego świadczenia.

(odwołanie – k. 3)

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wywodząc jak w uzasadnieniu decyzji.

(odpowiedź organu rentowego na odwołanie k. 10)

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Zmarła w dniu 24 czerwca 2022 r. J. B. uprawniona była do emerytury w kwocie 1392zł brutto.

(bezsporne, a ponadto decyzje w aktach ZUS)

J. B. była pod jedyną opieką wnuczki A. W.. Zarówno mąż jak i dzieci J. B. zmarli wcześniej. W. była upoważniona do załatwiania wszelkich sprawa urzędowych łącznie z ZUS-em. W tym okresie którego dotyczy sporne świadczenie zmarła przebywała w szpitalu a następnie została umieszczona w (...).” w Ł. a więc świadczenie emerytalne mnie zostało odebrane a było awizowane i pozostawione w plecówce pocztowej. W związku z powyższym zarówno koszty utrzymania mieszkania zmarłej wraz z opłatami eksploatacyjnymi oraz koszt pobytu w (...) za połowę miesiąca czerwca w kwocie 2000 zł zostały pokryte w całości ze środków wnioskodawczyni. (zeznania A. W. – e-protokół rozprawy z dnia 23 lutego 2023 roku, 00:00:55-00:03:20; umowa z domem opieki k.4-6, akt notarialny k. 7-8)

Ustalenia stanu faktycznego, Sąd Okręgowy dokonał w oparciu o akta emerytalno-rentowe odwołującej, jak również dokumenty znajdujące się w aktach niniejszej sprawy. Powołane wyżej dokumenty nie były przez strony kwestionowane w zakresie ich autentyczności i zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy, a zatem okoliczności wynikające z treści tych dokumentów należało uznać za bezsporne i mające wysoki walor dowodowy. Za wiarygodne Sąd Okręgowy uznał również zeznania w charakterze strony odwołującej A. W..

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie A. W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. z dnia 31 sierpnia 2022 r. jest zasadne i jako takie zasługuje na uwzględnienie.

Przedmiotem sporu pomiędzy stronami było to, czy A. W. ma prawo do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej babci W. S. za miesiąc czerwiec 2022 roku.

Z treści art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS wynika, że w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenie określone ustawą, świadczenie należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi osoba ta prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej, lub na którym utrzymaniu pozostawała ta osoba. Ustęp 2 tego artykułu stanowi, że osoby wymienione w ust. 1 mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła. Natomiast ust. 3 stanowi, iż roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.

Z treści ustaleń Sądu Okręgowego jednoznacznie wynika, że wnioskodawczyni jako jedyny członek rodziny opiekowała się swoją babcią i bez jej pomocy finansowej zmarła nie mogłaby utrzymać się. Wbrew twierdzeniom ZUS-u nie można przyjmować, że w każdej sytuacji gdy zmarły świadczeniobiorca posiada własne świadczenie emerytalne czy rentowe nie może pozostawać na utrzymaniu innego członka rodziny. W takiej sytuacji jak to interpretuje ZUS nigdy nie można by uzyskać prawa do niezrealizowanego świadczenia po zmarłym świadczeniobiorcy. Niewątpliwie nie taka była intencja ustawodawcy aby przepis pozostawał martwy w tym zakresie. W przedmiotowej sprawie należy uznać, że odwołująca na pewno w co najmniej w miesiącu czerwcu 2022roku w zasadzie całkowicie pokryła koszty utrzymania zmarłej babci opłaciła wszelkie opłaty i pokryła w całości pobyt babci w domu opieki a więc spełnia przesłanki do nabycia prawa do wypłaty niezrealizowanego świadczenia za miesiąc czerwiec 2022r. Kwota

Ewentualnego niezrealizowanego świadczenia biorąc pod uwagę wysokość świadczenia zmarłej nie pokryje nawet w połowie poniesionych przez nią wydatków związanych z utrzymaniem zmarłej w tym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c., Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu (...) Oddział w T. z dnia 31 sierpnia 2022 roku w ten sposób, że przyznał odwołującej A. W. prawo do niezrealizowanego świadczenia po zmarłej w dniu 24 czerwca 2022 roku babci J. B..