Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 381/22

POSTANOWIENIE

Dnia 15 grudnia 2022 r.

Sąd Rejonowy w Opocznie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Zofia Michałowska

Protokolant: sekr. sąd. Magdalena Domagała

po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2022 r. w Opocznie na rozprawie sprawy

z wniosku (...) 1 Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w K.

z udziałem J. Z. (1), A. W. (1), J. R., Ł.

Z. i M. Z.

o stwierdzenie nabycia spadku

1.  stwierdza, że spadek po R. Z. (1) z domu K. c. W. i B.,

zmarłej dnia 23 sierpnia 2020 r. w O.,

ostatnio zamieszkałej w O.

na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyły dzieci: A. W. (2) z domu Z. c. T. i R., S. Z. s. T. i R. i J. Z. (1) s. T. i R. po 1/3 (jednej trzeciej) części każde z nich;

2.  stwierdza, że wnioskodawca i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sygn. akt I Ns 381/22

UZASADNIENIE

Wnioskodawca (...) 1 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w K. reprezentowany przez pełnomocnika-adwokata- wniósł w dniu 15 lipca 2021 roku (data nadania) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej w dniu 23 sierpnia 2020 roku R. Z. (2) jako jej wierzyciel, w którym nie wskazał jej spadkobierców jako uczestników postępowania domagając się m.in.:

- ustalenia przez Sąd z urzędu spadkobierców zmarłej

- zobowiązania ustalonych uczestników postępowania do przedłożenia oryginałów aktu stanu cywilnego

a także

- zasądzenia solidarnie od uczestników postepowania na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania.

/vide: wniosek wraz z załącznikami k. 4-14/

Po wskazaniu przez wnioskodawcę córki zmarłej R. Z.- A. W. (1) Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej postanowieniem z dnia 31 stycznia 2022 roku na podstawie art. 510 § 2 k.p.c. wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postepowania A. W. (1).

/vide: postanowienie k. 32/

Na rozprawie w dniu 9 maja 2022 roku uczestniczka postepowania A. W. (1) wskazała, że oprócz niej zmarła R. Z. (2) pozostawiła innych spadkobierców ustawowych oraz złożyła zapewnienie spadkowe.

/vide: skrócony protokół rozprawy z dnia 9 maja 2022 roku k. 53-54/

Po przekazaniu sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Opocznie Sąd postanowieniem z dnia 27 czerwca 2022 roku wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestników postępowania J. Z. (1), J. Z. (2), Ł. Z. i M. Z..

/vide: postanowienie k. 66/

Uczestniczka postępowania J. R. działająca także jako pełnomocnik uczestników postępowania Ł. Z. i M. Z. w piśmie sporządzonym 22 listopada 2022 roku przyłączyła się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po R. Z. (2) i wnosiła o oddalenie wniosku o zasądzenie zwrotu kosztów procesu i zastosowanie ogólnej reguły w postępowania nieprocesowym tj. poniesienie przez uczestników swoich kosztów.

/vide: pismo z załącznikami k. 105-112/

Uczestnik postępowania J. Z. (1) zamieszkały w C. osobiście stawił się na rozprawie w dniu 15 grudnia 2022 roku w Sądzie Rejonowym w Opocznie. Przyłączył się do wniosku i złożył do akt sprawy jego świadectwo urodzenia- urzędowe tłumaczenie z języka niemieckiego oraz wyjaśnienia.

/ vide: skrócony protokół rozprawy z dnia 15 grudnia 2022 roku k. 123-123v;

urzędowe tłumaczenie świadectwa urodzenia k. 122/

Sąd zważył co następuje

Przedmiotowa sprawa dotyczyła stwierdzenia nabycia spadku po R. Z. (2), toczyła się postępowaniu nieprocesowym.

Uczestnicy postępowania wezwani do udziału w sprawie w trybie art. 510 § 2 k.p.c.- następcy prawni zmarłej R. Z. przyłączyli się do wniosku przy ich pierwszych czynnościach procesowych.

Akty stanu cywilnego niezbędne do wydania postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku po R. Z. (2) złożyli: wnioskodawca- odpis aktu zgonu R. Z., uczestnik postępowania J. Z. (1)- świadectwo jego urodzenia, natomiast pozostałe zostały przesłane przez właściwe Urzędy Stanu Cywilnego na żądanie Sądu.

W postępowaniu nieprocesowym istnieje zasada dotycząca kosztów postępowania wynikająca z art. 520 § 1 k.p.c., stosownie do której każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Odstępstwa od tej zasady wyrażone są w § 2 i § 3 art. 520 k.p.c.

Przepis art. 520 § 2 k.p.c. stanowi, że jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

Przepis art. 520 § 3 k.p.c. stanowi, że jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika, przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

W realiach przedmiotowej sprawy nie wystąpiły stany faktyczne, które wypełniałyby dyspozycje art. 520 § 2 k.p.c. i § 3 k.p.c.

Uczestnicy postępowania przyłączyli się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po R. Z. (2) i wykonali zobowiązania Sądu, w tej sytuacji Sąd uznał za zasadne zastosowanie zasady dotyczącej kosztów postępowania wynikającej z przepisu art. 520 § 1 k.p.c. i orzekł jak w punkcie 2 postanowienia.