Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I C 122/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 lutego 2024 r.

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie I Wydział Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Ludmiła Dulka – Twarogowska

Protokolant: st. sekr. sąd. Arleta Ratajczak

po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2024 roku w Wąbrzeźnie

na rozprawie

sprawy z powództwa Ł. B., A. B. (1) oraz małoletnich K. B. i A. B. (2), w imieniu których działają rodzice Ł. B. i A. B. (1)

przeciwko (...) z siedzibą w W.

o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

I.  pozbawia wykonalności wyrok Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie z (...) roku, sygn. akt (...) w stosunku do powodów Ł. B., A. B. (1) oraz małoletnich K. B. i A. B. (2), w imieniu których działają rodzice Ł. B. i A. B. (1), zaopatrzony w klauzulę wykonalności co do punktu 1 i 4 na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie z 24 listopada 2022 roku, sygn. akt (...);

II.  zasądza od pozwanej (...) z siedzibą w W. na rzecz powodów Ł. B., A. B. (1) oraz małoletnich K. B. i A. B. (2), w imieniu których działają rodzice Ł. B. i A. B. (1) 1.117,00 zł (tysiąc sto siedemnaście złotych zero groszy) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty, tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sędzia

Ludmiła Dulka – Twarogowska

Sygnatura akt I C 122/23

ZARZĄDZENIE

1.  (...) C;

2.  (...).

Sędzia

Ludmiła Dulka – Twarogowska

W., dnia 14 lutego 2024 r.

Wykonano (data i podpis) …………………………

Sygn. akt I C 122/23

UZASADNIENIE

W dniu (...) roku powodowie Ł. B., A. B. (1) oraz małoletni K. B. i A. B. (2) wystąpili do Sądu z pozwem skierowanym przeciwko (...) w W. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego i zasądzenie na swoją rzecz kosztów procesu (k.2-10).

W odpowiedzi na pozew pozwana wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie od powodów solidarnie kosztów procesu (k.88-89).

W toku procesu zarówno strona powodowa (k.97-98; protokół rozprawy z 20 grudnia 2023 roku, czas zapisu: od 00:10:01), jak i pozwana (protokół rozprawy z 20 grudnia 2023 roku, czas zapisu: od 00:10:10) podtrzymały swoje stanowiska.

Sprawa została rozpoznana w postępowaniu zwykłym.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wyrokiem z(...) roku w sprawie (...) Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie m.in. nakazał J. B., W. B., Ł. B., A. B. (1) oraz małoletnim K. B. i A. B. (2) reprezentowanym przez rodziców A. B. (1) i Ł. B., aby opróżnili i wydali (...) w W. lokal mieszkalny nr (...) przy ul. (...) w R. (pkt 1 sentencji), a ponadto przyznał Ł. B., A. B. (1) oraz małoletnim K. B. i A. B. (2) uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymał eksmisję do czasu złożenia przez Gminę R. z siedzibą w W. oferty zawarcia umowy lokalu socjalnego (pkt 2 sentencji). Przy czym w toku postępowania (...) Sądu R. w W. Gmina R. występowała w charakterze interwenienta ubocznego po stronie powodowej i wywiodła nieskuteczną apelację (sygn. akt Sądu O. w T. (...))

Pismem z (...) roku Wójt Gminy R. złożył Ł. B. i A. B. (1) ofertę zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego o pow. użytkowej(...)m ( 2) składającego się z 2 pokoi o łącznej pow. (...) m ( 2), kuchni o pow.(...) m ( 2), pomieszczenia gospodarczego o pow. (...) m ( 2) i przedpokoju o pow. (...) m ( 2). Lokal był wyposażony w energię elektryczną, wodę, ogrzewanie C.O. (węgiel) i toaletę kompostującą suchą w odrębnym pomieszczeniu położonym na zewnątrz budynku. Lokal nie posiadał łazienki, a wysokość czynszu miał wynosić 125,06 zł miesięcznie. Oferta była ważna przez 7 dni od jej otrzymania, po tym terminie przestawała wiązać, a lokal miał zostać wskazany kolejnej osobie oczekującej na pomoc mieszkaniową.

W dniu (...) roku odbyły się oględziny tego lokalu z udziałem (...) (...) i (...) Urzędu Gminy R., Głównego Księgowego Zakładu (...) oraz Ł. B., który wówczas nie zgłaszał żadnych uwag.

Małoletni A. B. (2) i K. B. legitymują się wydanymi na okres do (...) roku orzeczeniami (...) d/s (...) w T. o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych z symbolem (...) wymagającymi korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, a ponadto także orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pismem z (...) roku Wójt Gminy R. złożył Ł. B. i A. B. (1) ofertę zawarcia na czas określony do 1 roku umowy najmu socjalnego tego samego lokalu.

Zarówno Ł. B., jak i A. B. (1) nie odpowiedzieli na wskazaną ofertę.

Po uprawomocnieniu się wyroku z (...) roku, wierzyciel wystąpił z wnioskiem klauzulowym, do którego dołączył m.in. ofertę z(...) roku Wójta Gminy R. do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego skierowaną do Ł. B. i A. B. (1) wraz z potwierdzeniem jej doręczenia. W dniu (...) roku Sąd nadał klauzulę wykonalności wskazanemu wyrokowi, a tytuł wykonawczy wydano pełnomocnikowi wierzyciela. Pismem datowanym na (...) roku (...) złożyła do komornika sądowego przy Sądzie R. w W. K. U. wniosek o wszczęcie postępowania eksmisyjnego i egzekucyjnego w oparciu o wskazany tytuł wykonawczy.

Dowody:

- prawomocny wyrok eksmisyjny (k.212 akt(...));

- wniosek klauzulowy wraz z załącznikami (k.296-299 akt (...) );

- orzeczenia o niepełnosprawności (k.23-26);

- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (k.34-48);

- dokumentacja zdjęciowa na płycie CD (k.74) oraz jej wydruki (k.54-73);

- tytuł wykonawczy (k.6 akt komorniczych (...));

- wniosek egzekucyjny (k.1-2 akt komorniczych (...));

- zeznania świadka K. R. (protokół rozprawy z 31 stycznia 2024 roku, czas zapisu: od 00:06:44);

- zeznania świadka K. J. (protokół rozprawy z 31 stycznia 2024 roku, czas zapisu: od 00:54:22);

- zeznania powódki A. B. (1) (protokół rozprawy z 20 grudnia 2023 roku, czas zapisu: od 00:21:41);

- zeznania powoda Ł. B. (protokół rozprawy z 20 grudnia 2023 roku, czas zapisu: od 01:02:29).

Ustalenia stanu fatycznego zostały dokonane w oparciu o wymienione dokumenty prywatne oraz urzędowe, a także zawarte w aktach komorniczych, które Sąd uznał za wiarygodne, ponieważ nie było żadnych podstaw pozwalających na podważenie ich prawdziwości., a ponadto również zeznania wszystkich przesłuchanych w sprawie osób.

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo okazało się w całości uzasadnione.

W niniejszej sprawie strona powodowa domagała się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w postaci zaopatrzonego w klauzulę wykonalności wyroku eksmisyjnego z (...) roku w sprawie(...), w którym przyznano jej uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymano eksmisję do czasu złożenia przez Gminę R. oferty zawarcia umowy lokalu socjalnego, kwestionując prawidłowość tej oferty.

Podstawę prawną roszczenia powodów stanowił art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c., zgodnie z którym dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może oprzeć powództwo także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także na zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zgłoszenie tego zarzutu w sprawie było z mocy ustawy niedopuszczalne.

Jak wynika z dokonanych przez Sąd ustaleń, Wójt Gminy R. najpierw w piśmie z (...) roku, a następnie w kolejnym piśmie z (...) roku złożył powodom ofertę zawarcia na czas określony do 1 roku umowy najmu socjalnego konkretnego lokalu: położonego w W. nr (...) o pow. użytkowej(...) m ( 2) składającego się z 2 pokoi o łącznej pow. (...) m ( 2), kuchni o pow. (...) m ( 2), pomieszczenia gospodarczego o pow. (...) m ( 2) i przedpokoju o pow. (...) m ( 2). Lokal był wyposażony w energię elektryczną, wodę, ogrzewanie C.O. (węgiel) i toaletę kompostującą suchą w odrębnym pomieszczeniu położonym na zewnątrz budynku. W dacie składania ofert lokal ten nie posiadał łazienki.

Art. 22 ustawy z 21 czerwca 2001 roku ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. 2023.725 j.t. ze zm.) określa wymagania techniczne i powierzchniowe, którym winien odpowiadać lokal socjalny. Zgodnie z tym przepisem lokal musi nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m 2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m 2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. Obniżony standard może dotyczyć mniejszej powierzchni niż lokal dotychczas zajmowany, mniejszej liczby pomieszczeń pomocniczych, uboższego, starszego lub gorszego jakościowo wyposażenia lokalu. Przy czym dostateczny standard lokali będących przedmiotem najmu socjalnego należy ustalać, biorąc pod uwagę przeciętny poziom lokali mieszkalnych w Polsce i co najważniejsze – poziom rozwoju cywilizacyjnego, który wyznacza pewien stopień uzasadnionych oczekiwań co do standardu (por. M. Bednarek. Prawo do mieszkania, s.503). Nie bez znaczenia pozostają także konkretne potrzeby osób uprawnionych, w tym zwłaszcza jeżeli są nimi osoby małoletnie i do tego niepełnosprawne (vide art. 21 ust. 3 pkt 6a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego).

Oceny, czy lokal socjalny nadaje się do zamieszkiwania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, dokonuje się w oparciu o przepisy prawa, w tym ustawy z 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U.2023.682 j.t. ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2022.1225 j.t. ze zm.). Ponieważ oferowany powodom lokal znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zastosowanie znajduje § 92 ust. 1 wskazanego rozporządzenia, który uszczegóławia § 3 pkt 9 i 10, definiujący mieszkanie jako zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, wskazując jakie pomieszczenia pomocnicze mają znajdować się w obrębie mieszkania w budynku wielorodzinnym, a także wymieniając wyposażenie sprzętowe tych pomieszczeń i określając wymagane powierzchnie oraz miejsca umożliwiające ich montaż. W szczególności mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożlwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej. Ponadto w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego). Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewnić do nich dogodny dostęp. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp. Ustęp wydzielony należy wyposażyć w umywalkę (§ 92 ust. 3 i 4).

Zarówno z dołączonej dokumentacji zdjęciowej, jak i zeznań przesłuchanych w sprawie osób, w szczególności K. R. będącego Kierownikiem Wydziału (...) w Gminie R., bezpośrednio zaangażowanego w przygotowanie ofert z najmu lokalu socjalnego dla powodów wynika, iż lokal położony w W. nr (...) w dacie składania ofert nie posiadał zarówno łazienki, jak i ustępu, który był zlokalizowany poza budynkiem, a więc nie spełniał on opisanych wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie uwzględniał on ponadto potrzeb małoletnich osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wynikających z rodzaju ich niepełnosprawności, w sposób znaczny odbiegając od aktualnego poziomu rozwoju cywilizacyjnego (z racji toalety kompostującej znajdującej się na zewnątrz budynku). Tym samym przyjąć należy, iż Gmina R. nie złożyła powodom prawidłowej oferty najmu lokalu socjalnego, dlatego w pkt 1 wyroku Sąd pozbawił wykonalności przedmiotowy tytuł wykonawczy co do punktów 1 i 4.

Na marginesie jedynie zauważyć należy, iż z racji tego, iż Gmina R. występowała w charakterze interwenienta ubocznego po stronie powodowej w sprawie (...) o opróżnienie lokalu mieszkalnego, posiadała ona wiedzę o stanie zdrowia małoletnich powodów, którym przysługiwało uprawnienie do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu.

O kosztach procesu w pkt 2 wyroku postanowiono w oparciu o art. 98 § 1 i 3 k.p.c., który statuuje, zasadę odpowiedzialności za jego wynik. Strona przegrywająca sprawę zwraca na żądanie przeciwnika koszty procesu. Dla oceny, czy strona przegrała sprawę, obojętne jest, czy ponosi ona winę prowadzenia procesu. Sam fakt, że sprawę przegrała, kwalifikuje ją jako stronę przegrywającą, obowiązaną do zwrotu kosztów przeciwnikowi. Na zasądzoną od pozwanej na rzecz powodów kwotę 1.117 zł złożyły się: 200 zł opłaty od pozwu, 900 złotych wynagrodzenia adwokata ustalonego na podstawie § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U.2023.1964 ze zm.) 17,00 zł opłaty skarbowej od czynności złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.

Sędzia

Ludmiła Dulka-Twarogowska

Pouczenie: (...) (...) (...)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

-(...);

3.  (...)

Sędzia Ludmiła Dulka-Twarogowska

W., dnia 7 marca 2024 roku