24 maja 2024 r.
Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w P., I Wydział Cywilny w składzie:
Przewodniczący: asesor sądowy M. P.
Protokolant: protokolant sądowy P. D.
po rozpoznaniu
na rozprawie 24 maja 2024 r. w P.
sprawy z powództwa (...) Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności w W.
przeciwko M. B.
o zapłatę
I. Oddala powództwo
II. kosztami obciąża powódkę w całości.
asesor sądowy M. P.
Na podstawie art. 505 8 § 4 k.p.c. uzasadnienie wyroku ograniczono do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku.
Powództwo podlegało oddaleniu, albowiem powód nie wykazał faktów z których wywodził swoje roszczenie. Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar dowodu spoczywa na tym, kto z faktów wywodzi skutki prawne. Istotą sprawy było istnienie między stronami węzła obligacyjnego umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz usług elektronicznych zawartej przez (...) S.A z pozwaną. Powód był nabywcą tej wierzytelności. Jakkolwiek cesja wierzytelności została dokonana skutecznie, tak samo pierwotne roszczenia nie zostało wykazane. Dla zaistnienia umowy między stronami konieczne jest złożenie wzajemnych oświadczeń woli o zawarciu umowy określonej treści. Zarówno z zeznań pozwanej M. B., akt RSD 404/23 Komisariatu Policji w S. rozmów elektronicznych między pozwaną a A. S. (k. 105-116) oraz także faktur i samej treści umów (k. 143-158, 160-167) wynika jednoznacznie, że pozwana nie zawarła umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z 7.09.2021 r. nr (...). Wersja wydarzeń przedstawiona przez pozwaną jest spójna, wiarygodna i przekonująca. Wszystkie umowy zawierają adresy mailowe oraz numer (...) należące do A. S., adresy pod którymi nie mieszkała nigdy pozwana M. B., a będące paczkomatami. Również sam fakt zawierania kolejnych umów na kosztowne telefony i urządzenia peryferyjne oraz aplikacje i gry, w krótkich okresach potwierdza przestępcze działanie A. S. i brak udziału w zawieraniu umów przez M. B.. Kluczowy jest także fakt wszczęcia postępowania przygotowawczego przeciwko A. S. i zawieszenie go z uwagi na niemożność odnalezienia podejrzanej. Działania Policji zweryfikowały, że adresy wskazywane w umowie i do odbioru sprzętu należały do A. S. lub były paczkomatami. Wskazane adresy nie są przez nią zamieszkiwane a najwyżej przez członków jej rodziny, którzy nie znają jej adresu pobytu.
W rezultacie, zdaniem Sądu, powód nie sprostał ciężarowi dowodu i nie wykazał istnienia umowy między pierwotnym wierzycielem a pozwaną. Sam fakt obecności danych pozwanej na umowie nie oznacza, że to ona złożyła oświadczenie woli zawarcia konkretnego kontraktu nr OMNI0310858258X3. Oczywistym jest, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. (art. 60 k.c.) Jednakże wciąż musi to być wola tej osoby, a w niniejszej sprawie jednoznacznie wykazano, że pozwana korzysta z innego numeru telefonu, nie miała wiedzy ani świadomości zawarcia umowy nr (...) i wszystkie czynności dokonane zostały przez A. S..
Mając na względzie całość powyższych rozważań Sąd orzekł jak w sentencji.
KOSZTY PROCESU:
O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie art. 98 § 1, § 1 1, § 3 i § 4 k.p.c. i art. 99 k.p.c. w pkt 2. Powódka przegrała spór w całości, dlatego Sąd w całości obciążył ją kosztami procesu,
Asesor sądowy M. P.