Pełny tekst orzeczenia

XVII AmC 2728/11

UZASADNIENIE

Powód wniósł o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone o treści :

1.  „Informacja o wysokości i zmianie stóp procentowych podawane są do wiadomości członków poprzez umieszczenie stosownej informacji na tablicach ogłoszeń w miejscach prowadzenia działalności przez Kasę."

(§18 ust 3 regulaminu)

2.  „Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku dopisywane są na zasadach i w terminach ustalonych przez Zarząd Kasy, które podawane się do wiadomości członków poprzez umieszczenie stosownej informacji na tablicach ogłoszeń w miejscach prowadzenia działalności przez Kasę."

(§ 20 regulaminu)

3.  „(...) W szczególności wypowiedzenie może nastąpić, jeżeli: (...)."

(§26 ust 2 regulaminu )

4.  „Korespondencję, która jest przesyłana listem poleconym na adres wskazany przez Posiadacza rachunku, awizowaną a nie odebraną przez adresata, uważa się za doręczoną w dacie pierwszego awizowania."

(§ 30 ust 3 regulaminu)

W ocenie powoda wskazane postanowienia umowne stanowią niedozwolone klauzule abuzywne. Zgodnie z art. 385 1 kodeksu cywilnego „Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne)." W ocenie powoda wzorzec umowy stosowany przez pozwanego jest rażąco sprzeczny z dobrymi obyczajami i narusza uzasadnione interesy konsumentów.

W ocenie powoda klauzula z § 18 ust. 3 wzorca jest abuzywna, ponieważ w sposób sprzeczny z prawem przewiduje uprawnienie pozwanego przedsiębiorcy do jednostronnego wprowadzania dowolnych zmian do istotnych cech swojego świadczenia - oprocentowania, jednakże bez wprowadzenia wymogu należytego indywidualnego powiadomienia klientów o wprowadzonych zmianach. W efekcie klienci mogą się dowiedzieć o obniżeniu oprocentowania długi czas po jej wprowadzeniu, co w oczywisty sposób naraża ich na dotkliwe straty majątkowe.

Klauzula z § 20 wzorca powinna zostać uznana za niedozwoloną, gdyż niezgodnie z prawem przewiduje uprawnienie dla pozwanego do wprowadzania jednostronnie dowolnych zmian do istotnych cech swojego świadczenia -okresów kapitalizacji odsetek, jednakże bez wprowadzenia wymogu należytego indywidualnego powiadomienia klientów o

wprowadzonych zmianach, jak również bez określenia jakichkolwiek ważnych przyczyn do takiego działania. W efekcie klienci nigdy nie wiedzą czy i kiedy pozwany zmieni okresy kapitalizacji, ponadto klienci mogą się dowiedzieć o wprowadzonych zmianach długi czas po ich wprowadzeniu. Dla Klienta jest przecież istotne czy odsetki od swoich pieniędzy otrzyma po miesiącu, czy dopiero po roku oczekiwania.

Klauzula z § 26 ust.2 wzorca powinna zostać uznana za niedozwoloną, gdyż niezgodnie z prawem przewiduje uprawnienie dla pozwanego do jednostronnego rozwiązania umowy zawartej z konsumentem, jednakże bez jasnego, precyzyjnego i enumeratywnego wskazania ważnych przyczyn do takiego działania. W efekcie klient nigdy nie wie czy i kiedy konkretnie pozwany będzie uprawniony do rozwiązania umowy. Pozwany jako profesjonalista powinien formułować swoje akty wewnętrzne i regulaminy precyzyjnie. Podobne klauzule są już wpisane do rejestru UOKiK.

Klauzula z § 30ust. 3 wzorca powinna zostać uznana za niedozwoloną, gdyż niezgodnie z prawem przewiduje domniemanie na niekorzyść wyłącznie konsumentów zasad związanych z doręczaniem oświadczeń woli pozwanego. Pozwany żadnych takich domniemań nie wprowadził w stosunku do siebie samego. Podobne klauzule są już wpisane do rejestru UOKiK.

Pozwany wniósł o oddalenie powództw.

Pozwany podniósł, iż nadzór nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo- Kredytowymi sprawuje Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo- Kredytowa, która tworzy wszelkie akty wewnętrzne obo­wiązujące w SKOKach, w celu ujednolicenia procedur we wszystkich Kasach. Zgodnie z art. 35 ust 1 pkt. 6 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych to Kasa Krajowa opracowuje jednolite procedury świadczenia usług i prowadzenia dokumentacji. Wynika z tego, że strona Pozwana nie ma realnej możliwości zmiany tego Regulaminu, bo jak wynika z ustawy zmianę Regulaminu może wprowadzić tylko Kasa Krajowa. Kasa Krajowa wprowadzając nowy akt normatywny obliguje SKOKi do wdrożenia ich uchwałą Zarządu.

Pozwany stwierdził, że w trosce o jakość usług świadczonych na rzecz i w intere­sie swych członków z dniem 24 czerwca 2011 r, Zarząd Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (...) wprowadził uchwałą nr 5 Nowy Regulamin Rachunków Oszczędnościowo-Rozliczeniowych (Kont osobistych). Obecnie obowiązujący Regulamin nie zawiera postanowień będących przedmiotem sporu. W związku z tym zapisy nieobowiązującego Regulaminu, na które powołuje się strona powodowa są w istocie nieaktualne, przez co powództwa zasługują na oddalenie.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił i zważył co następuje:

Bezsporne jest, iż pozwany do dnia 24.06.2011 r. stosował w obrocie z konsumentami kwestionowane postanowienia wzorca.

Pozwy w sprawach niniejszych złożone zostały w dniu 15.06.2011 r., zatem w terminie określonym w art. 479 39 kpc, tym samym nie podlegają one oddaleniu.

Sąd podziela argumenty powoda o abuzywności kwestionowanych klauzul i przyjmuje je za swoje.

Kwestionowane klauzule uznać należy za abuzywne w świetle art. 385 1 § 1 kc jako sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji (art. 479 42 § 1 kpc).

O kosztach orzeczono stosownie do art. 98 i99 kpc oraz art. 479 44 § 2 kpc.

Publikację prawomocnego wyroku zarządzono na mocy art. 479 44 § 1 kpc.