Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

W pozwie z dnia 13 września 2021 roku /data nadania w urzędzie pocztowym/ powód – (...) 1 Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności z siedzibą w K., zastąpiony przez adwokata, domagał się zasądzenia od pozwanej B. Z. kwoty 15.639,00 złotych wraz z odsetkami umownymi w wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie, liczonymi od dnia 13 września 2021 roku do dnia zapłaty oraz zasądzenia zwrotu kosztów procesu (w tym kosztów zastępstwa procesowego) /k-3/.

Pozwana B. Z., zastąpiona przez radcę prawnego, uznała powództwo z powołaniem się na ograniczenie jej odpowiedzialności, wynikającej z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza po matce T. S., a będącej pierwotnym dłużnikiem. Wniosła również o nie obciążanie jej kosztami postępowania wobec uznania żądania pozwu przy pierwszej czynności oraz z uwagi na fakt, iż roszczenie stanowi dług spadkowy, o którym pozwana dowiedziała się z treści pozwu. Pozwana podniosła iż od wielu lat przebywa poza granicami Polski.

/k-157 do k-158/.

Wyrokiem z dnia 14 lutego 2024 roku Sąd zasądził od pozwanej B. Z. na rzecz powoda - (...) 1 Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności z siedzibą w K. kwotę 15.638,10zł (piętnaście tysięcy sześćset trzydzieści osiem i 10/100 złotych) z odsetkami umownymi naliczanymi według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktów procentowych liczonymi od dnia 13 września 2021 roku do dnia zapłaty; odstąpił od obciążenia pozwanej zwrotem kosztów procesu na rzecz strony powodowej; oraz zastrzegł pozwanej B. Z. prawo do powoływania się w toku postepowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo w spisie inwentarza stanu czynnego spadku po T. S..

W dniu 28 lutego 2023 roku /data nadania w urzędzie pocztowym/ pełnomocnik strony pozwanej wniósł o sporządzenie uzasadnienia w zakresie wydanego rozstrzygającego o kosztach procesu, zawartego w wyroku /k-184/.

Sąd zważył, co następuje :

Rozstrzygnięcie o kosztach procesu oparto o przepis art. 102 k.p.c. przepis ten stanowi, że w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.

Zastosowanie art. 102 k.p.c. powinno być oceniane w całokształcie okoliczności, które by uzasadniały odstępstwo od podstawowych zasad decydujących o rozstrzygnięciu w przedmiocie kosztów procesu /art. 98 k.p.c./. Do kręgu tych okoliczności należy zaliczyć zarówno fakty związane z samym przebiegiem procesu, jak i fakty leżące na zewnątrz procesu, zwłaszcza dotyczące stanu majątkowego /sytuacji życiowej/. Okoliczności te powinny być oceniane przede wszystkim z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego /porusza postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 1974 roku, II CZ 223)73/.

W sprawie niniejszej analiza faktów związanych z samym przebiegiem procesu doprowadziła do następujących ustaleń faktycznych; spadek po zmarłej w dniu 12 września 2017 roku w T. M.. T. S. nabyła na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza w całości córka spadkodawczyni B. Z. /dowód; akt poświadczenia dziedziczenia k-57/; spis inwentarza po T. S. dokonany został przez Komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Tomaszowie M.. /D. B./ w sprawie Kmn 46/23; próby doręczenia korespondencji dla pozwanej /k-77 do k-87/ potwierdzają okoliczność zamieszkiwania przez pozwaną od wielu lat poza granicami Polski /k-162, k-159/.

W tych okolicznościach uznał Sąd, że podniesione powyżej okoliczności wypracowane przez doktrynę w kontekście konkretnych okoliczności związanych z samym procesem, jak i leżących poza nim – uzasadniają zastosowanie powołanego przepisu art. 102 k.p.c.