Sygn. akt I Ca 120/23
Dnia 20 kwietnia 2023 roku
Sąd Okręgowy w Sieradzu I Wydział Cywilny
w następującym składzie:
Przewodniczący Sędzia Katarzyna Powalska
po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 roku w Sieradzu
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa B. R.
przeciwko D. R. i W. P.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
na skutek apelacji powoda
od wyroku Sądu Rejonowego w Wieluniu VIII Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w P.
z dnia 18 stycznia 2023 roku, sygn. akt VIII C 72/22
oddala apelację.
Sygn. akt I Ca 120/23
Zaskarżonym wyrokiem Sądu Rejonowego w Wieluniu z dnia 18 stycznia 2023 roku wydanym w sprawie VIII C 72/22 z powództwa B. R. przeciwko D. R. i W. P. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oddalono powództwo.
Sąd Rejonowy dokonując oceny żądania pozwu doszedł do przekonania, że zarówno powód oraz pozwani nie posiadali legitymacji procesowej, w konsekwencji czego powództwo nie mogło zostać uwzględnione. Powód nie jest bowiem wpisany jako właściciel w księdze wieczystej i nie był uprawniony do wytoczenia tegoż powództwa. Ponadto, powództwo w tej sprawie nie mogło być skierowane przeciwko pozwanym, albowiem hipoteka została wpisana na rzecz firmy (...) Sp. z o. o., a nie na rzecz osób fizycznych.
Apelację od tego orzeczenia wywiódł powód, zaskarżając je w całości. W apelacji tej przywołał liczne orzeczenia sądów oraz wycinki artykułów prasowych. Wskazał nadto, że spółka działa poprzez osoby fizyczne będące jej reprezentantami, zatem mają legitymację bierną. Z tych względów wniósł o uchylenie wyroku pierwszej instancji.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Apelacja jest całkowicie bezzasadna i to w stopniu oczywistym.
Sąd pierwszej instancji w sposób prawidłowy przeprowadził postępowanie dowodowe, a na jego podstawie poczynił adekwatne do treści materiału dowodowego ustalenia faktyczne. Ustalenia te Sąd Odwoławczy przyjmuje za własne w myśl art. 387 § 2 1 pkt 1 i 2 k.p.c., nie znajdując potrzeby ich ponownego szczegółowego przytaczania. Sąd Okręgowy podziela również ocenę prawną wyrażoną przez Sąd Rejonowy na podstawie tak ustalonego stanu faktycznego.
Nie ma zatem potrzeby ponownego przytaczania argumentacji Sądu Rejonowego przemawiającej za oddaleniem powództwa, która – wobec braku skonkretyzowanych zarzutów – jest tożsama z argumentacją przemawiającą za oddaleniem apelacji powoda. Tym bardziej, że skarżący we wniesionym środku zaskarżenia nie wskazał żadnych konkretnych zarzutów, ograniczając się jedynie do przytoczenia ogólnych treści, dotyczących zagadnień legitymacji czynnej i biernej. Nie ma w szczególności racji skarżący wskazując, że legitymację bierną posiadał pozwany W. P., albowiem reprezentował spółkę (...). Skoro hipoteka została wpisana na rzecz (...) Sp. z o.o., ten podmiot mógłby posiadać legitymację bierną, jednakże z całą stanowczością nie W. P., który w 1994 był osobą składającą do Sądu wniosek o wpis w księdze wieczystej. Od lat dziewięćdziesiątych pozwanego nie wiąże ze spółką (...) ani powodem jakakolwiek relacja.
Skarżący zatem nie przytoczył w apelacji żadnych zarzutów, które uzasadniałyby modyfikację wyroku Sądu I instancji w jakimkolwiek zakresie. Z tych względów, Sąd oddalił apelację jako całkowicie bezzasadną, na podstawie art. 385 k.p.c.