Sygn. akt: I Ns 145/23
Dnia 29 września 2023 r.
Sąd Rejonowy w Kętrzynie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
sędzia Beata Bihuń |
po rozpoznaniu w dniu 29 września 2023 r. w Kętrzynie na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku Starostwa Powiatowego w K.
ustanowienie kuratora spadku
postanawia:
1. oddalić wniosek o ustanowienie kuratora spadku po zmarłym T. K.;
2. oddalić wniosek o ustanowienie kuratora spadku po zmarłym T. B..
sygn. akt I Ns 145/23
Wnioskodawca Starosta (...) wniósł o ustanowienie kuratora spadku po zmarłych T. K. i T. B.. W uzasadnieniu wskazał, że obecność kuratora jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia postępowania w sprawie wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną z dnia 18.10.2016 r. nr 217/16 o zatwierdzeniu projektu budowalnego i udzielenia pozwolenia na przebudowę dróg i ulic gminnych w B.. Spadek po zmarłych nie został objęty do dnia złożenia wniosku, a z powodu braku potencjalnych spadkobierców organ nie ma możliwości ich wezwania do udziału w postępowaniu. Brak jest również osoby sprawującej zarząd masą spadkową.
Sąd ustalił i zważył, co następuje:
Wniosek podlegał oddaleniu.
Zgodnie z art. 666 § 1 k.p.c. do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku.
Przywołane unormowanie zawiera przesłanki do ustanowienia kuratora spadku, które wnioskodawca powinien udowodnić, tj., że żaden ze spadkobierców nie objął spadku, istnieje potrzeba czuwania nad całością spadku oraz że nie jest wystarczające, aby nad spadkiem czuwał Sąd i wobec tego konieczne jest ustanowienie kuratora.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 kwietnia 1956 r., w sprawie o sygn. akt III CR 566/56, orzekł, że spadek uważa się za nieobjęty, jeżeli spadkobierca lub spadkobiercy nie objęli spadku faktycznie w przechowanie, zarząd lub użytkowanie (opubl. LEX nr 118773). W orzecznictwie przyjmuje się, że spadek pozostaje nie objęty wówczas gdy w następstwie śmierci właściciela, spadek jako całość pozostaje bez należytego dozoru lub dostał się we władanie osób niepowołanych. Zatem wystarczające jest objęcie spadku we władanie i zarząd choćby przez jednego ze spadkobierców
Stosownie do art. 924 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. W myśl art. 925 k.c. spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Z aktów zgonu zarówno T. B. jak i T. K. wynika, że w chwili śmierci obaj byli żonaci (odpowiednio z E. B. i E. K.). Zatem należało uznać, że to małżonki zmarłych objęły w posiadanie spadek po nich. Nie można wobec tego, wbrew twierdzeniom wnioskodawcy, uznać, że nie są znani spadkobiercy zmarłeych T. B. jak i T. K..
Istotne w sprawie jest, iż wnioskodawca nie podjął żadnych kroków w celu ustalenia potencjalnych spadkobierców zmarłych.
Zgodnie z art. 1025 §1 kc Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę, a w myśl art. 670 §1 kpc Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą.
Wnioskodawca mógł wystąpić do Sądu spadku z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłych i mógł również skorzystać z informacji zawartych w publicznych rejestrach spadkowych czy wystąpić do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego o udostępnienie danych koniecznych do ustalenia kręgu spadkobierców oraz ich adresów w gminnych organach ewidencji ludności. Dopiero wykazanie, że wszystkie podjęte czynności nie doprowadziły do ustalenia kręgu ewentualnych spadkobierców i faktycznie są oni nieznani, uzasadnia złożenie wniosku o ustanowienie kuratora spadku. W przeciwnym razie złożenie wniosku o ustanowienie kuratora spadku jest przedwczesne.
Mając powyższe na względzie należało orzec jak w punkcie 1 i 2 postanowienia.
1) odnotować,
2) odpis doręczyć wnioskodawcy z pouczeniem
K., 30.11.2023 r.