Sygnatura akt I Ns 681/23
Dnia 13 lutego 2024 roku
Sąd Rejonowy w Opocznie I Wydział Cywilny
w następującym składzie:
Przewodniczący: Asesor sądowy Martyna Suplewska
Protokolant: st. sekr. sąd. Beata Jaworska
po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2024 roku w Opocznie na rozprawie sprawy
z wniosku Z. U.
przy udziale M. C., H. J. i G. S. (1)
o stwierdzenie nabycia spadku
1. stwierdza, że spadek po W. S. PESEL (...) z domu J., córce P. i W.
zmarłej dnia 4 grudnia 2018 roku w M.,
ostatnio zamieszkałej w M.
na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyły córki: M. C. z domu S. córka M. i W. urodzona dnia (...) w M., H. J. z domu S. córka M. i W. urodzona dnia (...) w M., G. S. (1) z domu S. córka M. i W. urodzona dnia (...) w M. i Z. U. z domu S. córka M. i W. urodzona dnia (...) w M. po ¼ (jednej czwartej) części każda z nich;
2. stwierdza, że wnioskodawczyni i uczestniczki ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
Na oryginale podpis Asesora sądowego.
Za zgodność z oryginałem świadczy
st. sekr. sądowy Beata Jaworska
Sąd Rejonowy w Opocznie stwierdza,
że niniejsze orzeczenie jest prawomocne
z dniem 16 marca 2024 roku.
O., dnia 18 marca 2024 roku
Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego
M. M.
Uwaga:
1. Uprawomocnienie się niniejszego
orzeczenia powoduje powstanie
zobowiązania podatkowego.
2. W celu uzyskania szczegółowych
informacji należy niezwłocznie skontaktować
się z właściwym Urzędem Skarbowym.
Sygn. akt I Ns 681/23
Pismem z dnia 13 listopada 2023 roku (data prezentaty) wnioskodawczyni Z. U. (córka spadkodawczyni) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po W. S. z domu J., zmarłej w dniu 4 grudnia 2018 roku w M., ostatnio zamieszkałej w M.. Jako uczestników postępowania wnioskodawczyni wskazała M. C., H. J., G. S. (1) oraz Z. U. – pozostałe córki spadkodawczyni. (wniosek k.4)
Sąd wyznaczając termin rozprawy doręczył uczestniczkom odpis wniosku, informując o możliwości złożenia odpowiedzi na wniosek. (postanowienie k. 35)
Odpowiedź na wniosek złożyła jedynie uczestniczka M. C., w której wskazała, iż ona sama jak i siostra G. S. (1) nie przyłączają się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej W. S.. W uzasadnieniu pisma wskazała, iż W. S. w dniu 24 kwietnia 2012 roku sporządziła akt notarialny, w którym swoją część (tj. dom, budynki gospodarcze, działka o powierzchni 21 arów) oraz część przysługującą jej po zmarłym mężu M. S. (1) przekazała córce M. R. C. (obecnie K.). W odpowiedzi na wniosek M. C. wskazała ponadto, że ona sama jak i jej siostra G. S. (1) przekazały swoje części spadkowe po tacie M. S. (1) na rzecz R. K.. Uczestniczka podniosła, iż W. S. podpisała własnoręcznie akt notarialny oraz w dniu podpisania dokumentu była w pełni świadoma. Wskazała, iż przekazanie udziału przez W. S. nastąpiło w zamian za dożywotnią opiekę nad jej osobą, którą do końca otrzymywała. Uczestniczka M. C. do pisma dołączyła kopię w/w aktu notarialnego. (odpowiedź na wniosek k. 17)
Na rozprawie stawająca uczestniczka M. C. nie przyłączyła się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powołując się na okoliczności wskazane w treści odpowiedzi na wniosek oraz przedłożony akt notarialny dotyczący umowy darowizny. (protokół rozprawy k. 22)
Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:
W. S. z domu J., córka P. i W., zmarła w dniu 14 grudnia 2018 roku w M., będąc wdową. Spadkodawczyni przed śmiercią ostatnio stale zamieszkiwała w M.. (odpis skrócony aktu zgonu k.6; zapewnienie spadkowe - protokół rozprawy z dnia 13 lutego 2024 roku k. 22)
Spadkodawczyni pozostawiła po sobie cztery córki: M. C., H. J., G. S. (1) oraz Z. U.. ( odpis skrócony aktu małżeństwa Z. S. k. 7; odpis skrócony aktu małżeństwa H. S. k. 12; odpis skrócony aktu małżeństwa M. S. (2) k. 13; odpis skrócony aktu małżeństwa G. S. (2) k. 14)
Żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia, ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Notariusz nie sporządził aktu poświadczenia dziedziczenia. Spadkodawczyni testamentu nie sporządziła. ( zapewnienie spadkowe - protokół rozprawy z dnia 13 lutego 2024 roku k. 22)
Aktem notarialnym z dnia 24 kwietnia 2012 roku, W. S., M. C. i G. S. (1), darowały – wnuczce (pierwsza), córce (druga) i siostrzenicy (trzecia)- R. C., należące do nich udziały wynoszące łącznie 26/32 części w zabudowanej nieruchomości położonej w M., gmina Ż., powiat (...), woj. (...), składającej się z działki o nr (...). (kserokopia aktu notarialnego z dnia 24 kwietnia 2012 roku Rep A nr 1443/2012)
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dowodów z dokumentów w postaci aktów stanu cywilnego oraz zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawczynię, które to dowody nie budziły wątpliwości co do wiarygodności.
Sąd Rejonowy zważył, co następuje:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 924 k.c. i art. 925 k.c.).
Zgodnie z treścią art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy w drodze rozrządzenia testamentowego albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 1 i 2 k.c.)
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów (art. 677 § 1 k.p.c.).
Rozstrzygnięcie niniejszej sprawy sprowadzało się do prawidłowego ustalenia kręgu spadkobierców w sytuacji dziedziczenia ustawowego, jako że spadkodawczyni W. S. nie pozostawiła testamentu. Przy czym do spadkobrania ustawowego stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym na dzień otwarcia spadku.
Reguły dziedziczenia ustawowego określone zostały w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny. Stosownie do przepisu art. 931 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W rezultacie, gdy do dziedziczenia dochodzą wyłącznie dzieci spadkodawcy, niezależnie od ich liczby, przypadają im udziały równej wysokości.
W. S. w dacie śmierci była wdową. Zmarła pozostawiając po sobie żyjące córki w osobach M. C., G. S. (1), H. J. oraz Z. U..
Nie zachodziły przy tym żadne okoliczności wyłączające od dziedziczenia – żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia (art.928 k.c., art.1020 k.c. i art.1048 w zw. z rt. (...) § 2 k.c.).
Powyższe prowadzi do wniosku, że spadek po W. S. nabyły jej córki M. C., G. S. (1), H. J. oraz Z. U.. Udział każdej z córek zgodnie z treścią art. 931 k.c. wyniósł po ¼ część spadku.
O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie przepisu art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z którym każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.
Na marginesie podnieść należy, iż w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku Sąd bada jedynie, kto jest spadkobiercą (art. 670 k.p.c.). Sąd nie ustala składu i wartości spadku, które to kwestie są przedmiotem odrębnego postępowania o dział spadku (art. 684 k.p.c.). Skład spadku pozostaje w tej sprawie poza przedmiotem zainteresowania. W konsekwencji bez znaczenia dla niniejszego postępowania była umowa darowizny na jaką powoływała się M. C., która oponowała co do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Przedmiotowa umowa będzie miała natomiast znaczenie w toku ewentualnego postępowania działowego bądź w ewentualnej sprawie o zachowek.
Asesor sądowy Martyna Suplewska
Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć M. C..
O., 27 lutego 2024 roku
Asesor sądowy Martyna Suplewska