Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 154/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 listopada 2023 r.

Sąd Rejonowy w Grudziądzu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: sędzia Beata Malinowska

Protokolant: sekr. sąd. Natalia Tomaszewska

w obecności Prokuratora: Michał Szymański

Po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 19.05.2023r., 18.08.2023r., 17.10.2023 r., 03.11.2023r. sprawy

Ł. J.s. M. i T. z d. S., ur. (...) w G., pesel: (...), nie karanego

oskarżonego o to, że:

w dniu 13 marca 2009 r. w W. w mieszkaniu numer (...) mieszczącym się przy ul. (...) ugodził Ł. K. nożem w nogę, w wyniku czego wskazany pokrzywdzony doznał obrażenia ciała w postaci głębokiej rany ciętej uda lewego w ½ długości z częściowym przecięciem głowy mięśnia prostego uda do głębokości kości udowej z obfitym krwawieniem co skutkowało rozstrojem jego zdrowia na okres powyżej 7 dni.

tj. o czyn z art. 157 §1 k

O R Z E K Ł:

stosując w myśl art. 4 § 1 kk przywołane poniżej przepisy w brzmieniu obowiązującym do dnia 01 stycznia 2011 r.:

I.  Oskarżonego Ł. J. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu tj. przestępstwa z art. 157 § 1 kk i za to na mocy art. 157 §1 kk skazuje go na karę 4 (czterech) miesięcy pozbawienia wolności.

II.  Na mocy art. 69 §1 kk i art. 70 §1 pkt 1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres 2 (dwóch) lat próby.

III.  Zasądza od Skarbu Państwa - kasy Sądu Rejonowego w Grudziądzu- na rzecz adw. M. P. kwotę 1.344,00 złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oskarżonemu.

IV.  Zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych w sprawie obciążając nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 154/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

Ł. J.

w dniu 13 marca 2009 r. w W. w mieszkaniu numer (...) mieszczącym się przy ul. (...) ugodził Ł. K. nożem w nogę, w wyniku czego wskazany pokrzywdzony doznał obrażenia ciała w postaci głębokiej rany ciętej uda lewego w ½ długości z częściowym przecięciem głowy mięśnia prostego uda do głębokości kości udowej z obfitym krwawieniem co skutkowało rozstrojem jego zdrowia na okres powyżej 7 dni.

tj. dopuścił się czynu z art. 157 § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Czyn przypisany oskarżonemu w pkt I : Ł. J. wynajmował stancję przy ul. (...) w W.. Właścicielką tego mieszkania była S. S. (2) , która zamieszkiwała w nim z synem S. S. (3) . S. S. (2) nie miała żadnego problemu ze swoim lokatorem Ł. J.. W dniu 12 marca (...). do Ł. J. przyjechał w odwiedziny Ł. K.. Spożywali wódkę w mieszkaniu przy ul. (...)., w pokoju wynajmowanym przez Ł. J. . Około godz. 12.00 dołączył do nich kolega Ł. B. D. . Wszyscy spożywali alkohol. Z pokoju było słychać okrzyki i wrzaski. Po północy doszło do kłótni i szarpaniny pomiędzy Ł. J. i Ł. K. . Używali wulgarnych słów. W pewnym momencie Ł. J. ugodził Ł. K. nożem w nogę, w wyniku czego doznał on obrażenia ciała w postaci głębokiej rany ciętej uda lewego w ½ długości z częściowym przecięciem głowy mięśnia prostego uda do głębokości kości udowej z obfitym krwawieniem. Ł. K. zaczął wołać o pomoc. S. S. (2) z synem S. S. (3) weszli do pokoju wynajmowanego przez Ł. J. . Zauważyli siedzącego na fotelu Ł. K. . Miał podwiniętą nogawkę spodni. Na jego nodze widoczna była otwarta , duża rana , z której obficie wytryskiwała krew. Pod jego stopami znajdowała się duża kałuża krwi. Ł. J. siedział na drugim fotelu. Ręce trzymał za sobą . wyglądał na wystraszonego i spanikowanego. B. D. siedział na łóżku i miał głowę opartą o ścianę. Ł. J. zapytał Ł. K. gdzie to się stało? . Ł. K. powiedział ,że w drodze na stację benzynową. S. S. (3) był jednak pewny ,że uprzednio z mieszkania nich nie wychodził i dlatego zapytał dlaczego kłamią ? Ł. J. powiedział ,że ma tak mówić policjantom. Przed przyjazdem funkcjonariuszy Policji , z inicjatywy Ł. J., uzgodnili jedna wersję i wszyscy mieli mówić ,że to się stało na ulicy. Ł. K. nie chciał robić problemów Ł. J. . Początkowo Ł. J. kazał S. S. (2) i S. S. (3) zostawić Ł. K. w spokoju a rana sama się zagoi. Oni jednak postanowili wezwać pogotowie z uwagi na dużą ilość krwi. Na miejsce wezwali też policję.

Przed klatką schodową na pogotowie czekała S. S. (2) Ratownik Medyczny zapytał co się stało ? . S. S. (2) powiedziała ,że pili wódkę w pokoju i jeden drugiemu nogę przeciął. Następnie udali się do mieszkania , które znajdowało się na drugim piętrze. Na klatce schodowej Ratownicy Medyczni nie zauważyli śladów krwi. W pokoju na fotelu siedział Ł. K. , który miał lewą nogę obłożoną ręcznikami. Na podłodze znajdowała się roztarta krew, ktoś próbował ją uprzątnąć. Po zdjęciu ręczników okazało się ,że Ł. K. miał przecięte mięśnie lewego uda. Rana była dosyć głęboka na minimum 3 palce i długości ok. 20 cm i szerokości ok. 10 cm . Przy najmniejszym ruchu nogi rana silnie krwawiła. Ł. K. powiedział Ratownikom Medycznym ,że zranił go jakiś chłopak kiedy szedł ulicą do sklepu. W ocenie Ratownika Medycznego rana była jednak na tyle poważna ,że mężczyzna nie mógłby sam wrócić do mieszkania z ulicy jak również aby zrobił to nie pozostawiając śladów krwi na schodach. Ł. K. został przewieziony do szpitala.

W wyniku zdarzenia Ł. K. doznał obrażenia ciała w postaci głębokiej rany ciętej uda lewego w ½ długości z częściowym przecięciem głowy mięśnia prostego uda do głębokości kości udowej z obfitym krwawieniem co skutkowało rozstrojem jego zdrowia na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 par. 1 kk . Obrażenia ciała doznane przez Ł. K. mogły powstać w okolicznościach podanych w sprawie

S. S. (3) posiada zdolność prawidłowego postrzegania i odtwarzania zdarzeń na poziomie poznawczym. Zakres , pojemność i trwałość pamięci na poziomie przeciętnym. . Brak podstaw do stwierdzenia u niego upośledzenia umysłowego oraz zaburzeń psychicznych. Opisuje on zdarzenie faktycznie zaobserwowane. Brak oznak wpływu na jego zeznania osób trzecich , własnych wyobrażeń oraz skłonności do konfabulacji .

Zeznania świadka S. S. (3)

Zeznania świadka S. S. (2)

Zeznania świadka B. D.

Zeznania świadka Ł. K.

Zeznania świadka S. S. (4)

Notatka urzędowa

Zeznania świadka R. N.

Pisemna opinia sądowo-lekarska biegłego lek. med. A. Z. specjalisty chirurgii ogólnej.

Dokumentacja medyczna

Opinia sądowo-psychologiczna dotycząca świadka S. S. (3) bieglej psycholog klinicznej H. D.

k. 528, 24-26, 182-184,

k. 528, 13v-14, 33v , 184v-185

k. 529, 140-141 7

k 533v, .35v-36

k. 536, 185-187

k. 1 , 23, 32, 34, 37, 38, 39

K 536, 140, . 21-22

k. 61-62

k. 44-57

k. 217

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Czyn przypisany oskarżonemu w pkt I sentencji wyroku

Zeznania świadka S. S. (3)

Zeznania świadka Ł. K.

Zeznania świadka S. S. (4)

Zeznania świadka R. N.

Zeznania świadka S. S. (2)

Zeznania świadka B. D.

Notatki urzędowe

Dokumentacja medyczna

Pisemna opinia sądowo-lekarska biegłego lek. med. A. Z. specjalisty chirurgii ogólnej.

Opinia sądowo-psychologiczna dotycząca świadka S. S. (3) bieglej psycholog klinicznej H. D.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka S. S. (3) albowiem były spójne , logiczne i konsekwentne a także znalazły potwierdzenie w zeznaniach pokrzywdzonego Ł. K. złożonych przed Sądem i w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r.oraz zeznaniach świadków S. S. (4) i R. Ś. konsekwentnie zeznawał ,że do ugodzenia nożem pokrzywdzonego doszło w pokoju wynajmowanym przez oskarżonego a Ł. K. nigdzie wcześniej nie wychodził. S. S. (3) słyszał , że chwilę przed zdarzeniem doszło do kłótni i szarpaniny pomiędzy Ł. J. i Ł. K. . Używali wulgarnych słów a następnie Ł. K. został przez oskarżonego ugodzony nożem i wzywał pomocy. Z inicjatywy jednak Ł. J. uzgodnili jedna wersję i wszyscy mieli mówić ,że to się stało na ulicy gdyż Ł. K. nie chciał robić problemów Ł. J. . S. S. (3) opowiedział jednak o tym co faktycznie zaszło w mieszkaniu funkcjonariuszowi Policji S. S. (4). Także z zeznań świadka R. N. wynikało ,że kiedy przyjechał na miejsce zdarzenia to S. S. (2) powiedziała mu na jego temat ,że pili wódkę w pokoju i jeden drugiemu nogę przeciął. Ponadto pomimo tego ,że rana pokrzywdzonego była głęboka i obficie krwawiła to nie było widać śladów krwi na schodach klatki schodowej . Pokrzywdzony zaś przy takiej ranie nie mógłby sam wrócić do mieszkania. . S. S. (3) nie miał konfliktu z oskarżonym a zatem nie miał żadnego powodu aby bezpodstawnie go pomawiać Także z opinii sądowo-psychologicznej, dotyczącej świadka S. S. (3), bieglej psycholog klinicznej H. D. wynikało jednoznacznie ,że posiada on zdolność prawidłowego postrzegania i odtwarzania zdarzeń na poziomie poznawczym. Zakres , pojemność i trwałość pamięci na poziomie przeciętnym. . Brak podstaw do stwierdzenia u niego upośledzenia umysłowego oraz zaburzeń psychicznych. Opisuje on zdarzenie faktycznie zaobserwowane. Brak oznak wpływu na jego zeznania osób trzecich , własnych wyobrażeń oraz skłonności do konfabulacji .

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka Ł. K. złożonym przed sądem oraz w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r. albowiem znalazły one odzwierciedlenie w zeznaniach świadków : S. S. (3), S. S. (4) i R. N. . Z zeznań pokrzywdzonego wynikało jednoznacznie ,że pierwotnie twierdził iż został ugodzony na ulicy gdyż był dobrym znajomym oskarżonego i nie chciał robić mu problemów. Obecnie także nie ma pretensji do oskarżonego.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka S. S. (4) albowiem były logiczne i konsekwentne a także znalazły odzwierciedlenie w zeznaniach świadków: S. S. (3) , R. N., i Ł. K. oraz w sporządzonych przez niego notatkach urzędowych .

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka R. N. albowiem były spójne i konsekwentne a także znalazły w pełni potwierdzenie w zeznaniach świadków: S. S. (3) , S. S. (4) , i Ł. K. złożonymi przed sądem i w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r , tworząc z nimi logiczną całość. .

.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka S. S. (2) odnośnie tego ,ze udzieliła ona pomocy pokrzywdzonemu po zdarzeniu albowiem były one w tym zakresie zgodne z zeznaniami świadków S. S. (3) i R. N.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka B. D. odnośnie tego ,ze wspólnie z oskarżonym i pokrzywdzonym spożywał alkohol w pokoju wynajmowanym przez Ł. J. albowiem znalazły w tym zakresie odzwierciedlenie w zeznaniach świadków : S. S. (3) i Ł. K. :

Sąd dał wiarę dowodom z dokumentów , pism i protokołów zebranym w sprawie , uznając je za w pełni wiarygodne i nie znajdując podstaw do kwestionowania ich autentyczności.

Zdaniem Sądu pisemna opinia :biegłego – specjalisty chirurgii ogólnej – lek. med. A. Z. odnośnie charakteru obrażeń doznanych przez pokrzywdzonego i ich związku z zaistniałym zdarzeniem zasługuje na przyznanie jej w pełni waloru wiarygodności. Została ona wykonana w sposób wnikliwy i fachowy przez lekarza specjalistę o odpowiednio wysokich kwalifikacjach zawodowych i po zapoznaniu się biegłego z dokumentacją medyczną .

Sąd dał wiarę: pisemnej opinii biegłej psycholog H. D. sporządzonej na okoliczność zdolności spostrzegania i odtwarzania postrzeżeń przez świadka S. S. (3) albowiem została ona wykonana w sposób rzetelny i fachowy przez osobę o odpowiednio wysokich kwalifikacjach zawodowych.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Czyn przypisany oskarżonemu w pkt I sentencji wyroku.

.

Wyjaśnienia oskarżonego Ł. J. ,

.zeznania świadka Ł. K. złożone w postępowaniu przygotowawczym w dniu 13 marca 2009r.

Zeznania świadka S. S. (2)

Zeznania świadka B. D.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego Ł. J. albowiem były one zupełnie sprzeczne z zeznaniami pokrzywdzonego Ł. K. złożonym przed sądem i w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r oraz zeznaniami świadków : S. S. (3), S. S. (4) i R. N. . Z zeznań tych jednoznacznie wynikało ,że pokrzywdzony został przez oskarżonego ugodzony nożem w pokoju mieszkania mieszczącego się przy ul. (...) w W.

Sąd nie dał wiary zeznaniom pokrzywdzonego Ł. K. złożonym w postępowaniu przygotowawczym w dniu 13 marca 2009r. albowiem były one sprzeczne z jego zeznaniami złożonymi przed sądem i w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r oraz zeznaniami świadków : S. S. (3), S. S. (4) i R. N.. Pokrzywdzony zeznał ,że pierwotnie mówił ,iż został ugodzony nożem na ulicy gdyż oskarżony był jego znajomym i nie chciał mu robić problemów . Nie miał też pretensji do oskarżonego odnośnie tego zdarzenia.

Sąd nie dał wiary zeznaniom świadka S. S. (2) oraz B. D. odnośnie przebiegu tego zdarzenia albowiem były one sprzeczne z zeznaniami pokrzywdzonego Ł. K. złożonym przed sądem i w postępowaniu przygotowawczym w dniu 31 marca 2009r oraz zeznaniami świadków : S. S. (3), S. S. (4) i R. N.. . Z zeznań tych jednoznacznie wynikało ,że pokrzywdzony został przez oskarżonego ugodzony nożem w pokoju mieszkania mieszczącego się przy ul. (...) w W. Ponadto z zeznań świadka R. N. wynikało jednoznacznie ,że kiedy przyjechał na miejsce zdarzenia to S. S. (2) powiedziała mu ,że stało się tak gdyż pili wódkę w pokoju i jeden drugiemu nogę przeciął.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Pkt I sentencji wyroku

Ł. J.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony w dniu 13 marca 2009 r. w W. w mieszkaniu numer (...) mieszczącym się przy ul. (...) ugodził Ł. K. nożem w nogę, w wyniku czego wskazany pokrzywdzony doznał obrażenia ciała w postaci głębokiej rany ciętej uda lewego w ½ długości z częściowym przecięciem głowy mięśnia prostego uda do głębokości kości udowej z obfitym krwawieniem co skutkowało rozstrojem jego zdrowia na okres powyżej 7 dni.

tj. dopuścił się przestępstwa z art. 157 § 1 kk

1.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.3.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.4.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ł. J.

Pkt. I i II sentencji wyroku

I i II ( odnosi się do czynu z pkt I sentencji wyroku )

Zdaniem Sądu orzeczona wobec oskarżonego Ł. J. kara 4 miesięcy pozbawienia wolności jest odpowiednia do stopnia społecznego niebezpieczeństwa czynu . Orzeczona kara spełni swą funkcję w zakresie prewencji ogólnej jak i funkcję represyjno – wychowawczą.

Jednocześnie Sąd doszedł do przekonania, że w stosunku do oskarżonego istnieją przesłanki do warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres 2 lat próby. Zdaniem Sądu biorąc pod uwagę okoliczności sprawy , oraz fakt ,że nie był on dotychczas karany , zły stan zdrowia w którym obecnie znajduje się oskarżony a nadto , że pokrzywdzony nie ma do oskarżonego żadnych pretensji , istnieje możliwość dania mu szansy i uznania, że zaistniałe zdarzenie miało charakter incydentalny oraz , że taka sytuacja się nie powtórzy. Wyznaczony przez Sąd okres próby pozwoli stwierdzić czy oskarżony należycie wykorzysta daną mu przez Sąd szansę.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III i IV sentencji wyroku ,

O kosztach sądowych oraz kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu , orzeczono na podstawie art. 624 par. 1 kpk , art. 17 ustawy z dnia 23.06.1973r. „O opłatach w sprawach karnych” ( tekst jednolity: Dz.U. z 1983 r. , Nr 49 , poz. 223 ze zm.) i § 11 ust. 2 pkt 3 oraz § 17 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015r. „ w sprawie opłat za czynności adwokackie”. biorąc pod uwagę sytuację rodzinną , zdrowotną i majątkową oskarżonego.

6.  1Podpis