Pełny tekst orzeczenia

7.Sygn. akt II K 1559/22

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 sierpnia 2024r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora---

po rozpoznaniu dnia 04.04.2023r., 20.06.2023r., 06.10.2023r., 05.12.2023r., 06.02.2024r., 19.04.2024r., 28.05.2024r., 20.08.2024r

sprawy M. K. (1) , syna C. i D. zd. K., ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w K. w dniu 1 kwietnia 2020r przy ul. (...) około godziny 15:00 na parkingu należącym do firmy (...), w której zatrudniony jest oskarżyciel prywatny, oskarżony M. K. (1) uderzył kilkakrotnie oskarżyciela prywatnego K. S. pięścią w głowę oraz ciało powodując siniaki na głowie, ręce oraz nodze,

tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.

1.  na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. postępowanie prowadzone wobec M. K. (1) o czyn opisany powyżej, wyczerpujący dyspozycję art. 217 § 1 k.k. przyjmując, iż oskarżony dopuścił się tego czynu mając całkowicie zniesione możliwości rozpoznania znaczenia swojego czynu i pokierowania swoim postępowaniem w rozumieniu art. 31 § 1 k.k., umarza;

2.  kosztami procesu obciąża oskarżyciela prywatnego K. S. uznając je za uiszczone w całości.

sędzia Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1559/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. K. (1)

w K. w dniu 1 kwietnia 2020r przy ul. (...) około godziny 15:00 na parkingu należącym do firmy (...), w której zatrudniony jest oskarżyciel prywatny, oskarżony M. K. (1) uderzył kilkakrotnie oskarżyciela prywatnego K. S. pięścią w głowę oraz ciało powodując siniaki na głowie, ręce oraz nodze,

tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Od dłuższego czasu małżeństwo M. K. (1) i M. K. (2) przeżywało trudności. Wieczorem z 31 marca na 1 kwietnia 2020 r. żona oskarżonego M. K. (1) postanowiła z nim porozmawiać na ten temat. W tej rozmowie, która trwała do wczesnych godzin porannych, poinformowała oskarżonego, że jej przełożony w firmie (...), tj. K. S. miał wykorzystywać swoją pozycję w firmie i wielokrotnie wykorzystać ją seksualnie. Oskarżony, któremu żona wiele lat wcześniej sygnalizowała, że K. S. zachowuje się wobec niej niestosownie (jednak małżonkowie podjęli decyzję, iż ze względu na sytuację majątkową M. K. (2) nie zrezygnuje z pracy) był zaskoczony skalą nadużyć o jakich mówiła mu żona. Zaskoczenie było tym większe, iż wcześniej rodziny stron utrzymywały stosunki koleżeńskie i towarzyskie wykraczające poza zwykle przyjęte kontakty pracodawca – pracownik. Następnego dnia, tj. 1 kwietnia 2020 r. ok. godz. 15.00, oskarżony pojechał do firmy (...) i poprosiło o rozmowę z pokrzywdzonym. Mężczyźni wyszli na zewnątrz, oskarżony M. K. (1) zaczął krzyczeć, iż wie o tym, co pokrzywdzony miał zrobić jego żonie. Pokrzywdzony zlekceważył go, na skutek takiej reakcji pokrzywdzonego, M. K. (1) uderzył kilkakrotnie K. S. pięścią w głowę oraz ciało, czym spowodował u pokrzywdzonego siniaki na głowie, ręce oraz nodze.

1. wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania K. S.

3. zeznania M. K. (2)

4. zeznania M. S.

5. zeznania M. F.

6. zeznania T. K.

1. k. 235-236,

2. k. 236-238

3. k. 248-250

4. k. 250-251, 128

5. k. 251-252, 129

6. k. 261,

Oskarżony M. K. (1) ma 49 lat. Ma wykształcenie wyższe. Jest przedsiębiorcą. Z prowadzonej działalności uzyskuje dochód w wysokości ok. 150 tys. zł rocznie, jest współwłaścicielem nieruchomości. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Nie był karany.

U oskarżonego biegli psychiatrzy nie rozpoznali w okresie objętym zarzutem zaburzeń psychicznych w typie psychozy, istotnych zaburzeń nastroju, wtórnych organicznych zmian w Ośrodkowym Układzie Nerwowym, uzależnienia, i upośledzenia umysłowego oraz istotnych zaburzeń osobowości. Biegli natomiast zgodnie stwierdzili, że oskarżony w okresie objętym zarzutem działał pod wpływem afektu fizjologicznego, który wyłączył zdolność oskarżonego do zrozumienia swojego działania i pokierowania swoim postępowaniem.

1. dane osobowe

2. dane o karalności

3. opinia psychiatryczno-psychologiczna

4. zeznania M. C.

1. k. 108, 235,

2. k. 75, 123

3. k. 284-297

4. k. 259-261

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

7.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1. wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania K. S.

3. zeznania M. K. (2)

4. zeznania M. S.

5. zeznania M. F.

6. zeznania T. K.

7. opinia psychiatryczno-psychologiczna

8. zeznania M. C.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego M. K. (1) przyznającego się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Przyczyny takiego zachowania znalazły odzwierciedlenie w zeznaniach M. K. (2), M. C.. Zarówno oskarżony jak i pokrzywdzony przedstawiają przebieg zdarzenia w sposób zbliżony. Sąd natomiast nie badał wiarygodności twierdzeń M. K. (2) oraz pokrzywdzonego K. S., w zakresie tego, czy do opisywanych nadużyć względem M. K. (2) faktycznie doszło. Oskarżony miał działać pod wpływem uzyskanych od żony informacji, dla rozstrzygnięcia nie ma znaczenia, czy żona oskarżonego przekazywała mu prawdę czy też z sobie wiadomych powodów postanowiła skłamać. Zebrany materiał dowodowy nie wskazuje, by oskarżony, który uprzednio miał co najmniej poprawne stosunki z pokrzywdzonym miał naruszyć nietykalność pokrzywdzonego z innych powodów. Takich powodów nie potrafi wskazać również sam pokrzywdzony. Z zeznań psychologa udzielającego wsparcia oskarżonemu po zdarzeniu oraz z opinii psychiatryczno – psychologicznej nie wynika, by skarżony był osobą skłonną do działań pochopnych, gwałtownych, bez konkretnej przyczyny. Żaden z przesłuchanych świadków nie widział przebiegu zdarzenia.

Opinia psychiatryczno-psychologiczna została sporządzona po zebraniu całości materiału dowodowego, szczegółowo odnosi się do tego materiału, w szczególności do relacji oskarżonego i pokrzywdzonego. Żadna ze stron nie kwestionowała wniosków tej opinii lub metodologii sporządzenia opinii. Sąd również nie dopatrzył się okoliczności nakazujących odmówić waloru wiarygodności wymienionym dowodom.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

zeznania M. J., akta 1 Ds. (...).2020

Zeznania tego świadka nie były istotne dla rozstrzygnięcia w sprawie ponieważ świadek w okresie objętym zarzutem już nie pracował w firmie (...). Z dołączonych akt 1 Ds. (...).2020 wynika, iż prokuratura została powiadomiona o możliwości popełnienia czynów zabronionych na szkodę M. K. (2).

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.4. Umorzenie postępowania

1.

M. K. (1)

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie, iż oskarżony M. K. (1) dniu 1 kwietnia 2020 r. dopuścił się czynu polegającego na tym, że w K., przy ul. (...) około godziny 15:00 na parkingu należącym do firmy (...), w której zatrudniony jest oskarżyciel prywatny, oskarżony M. K. (1) uderzył kilkakrotnie oskarżyciela prywatnego K. S. pięścią w głowę oraz ciało powodując siniaki na głowie, ręce oraz nodze, tj. czynu opisanego w art. 217 § 1 k.k. Zgodnie z treścią art. 217 § 1 k.k. uderzanie człowieka jest sposobem naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby o ile nie doszło do spowodowania u pokrzywdzonego obrażeń opisanych w art. 156 lub 157 k.k. W sprawie brak jest dowodów, by pokrzywdzony doznał obrażeń opisanych w tych przepisach.

W okresie objętym zarzutem oskarżony M. K. (1) z powodu innego zakłócenia czynności psychicznych nie mógł rozpoznać znaczenia swojego czynu i pokierować swoim postępowaniem, tzn. działał w warunkach art. 31 § 1 k.k. Wnioski opinii psychiatryczno - psychologicznej zostały szczegółowo umotywowane i nie zostały zakwestionowane przez pokrzywdzonego i jego pełnomocnika.

Zgodnie z treścią art. 31 § 1 k.k. nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Do takiego stanu doszło w wyniku nałożenia się emocji powstałych w wyniku niespodziewanego wyznania żony oraz w ocenie oskarżonego cynicznego zachowania się K. S., który był postrzegany przez oskarżonego jako sprawca przestępstw na szkodę osoby najbliższej oskarżonemu. Był to stan krótkotrwały, przejściowy.

Ponieważ Sąd ustalił, ż oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu jednak działając w warunkach art. 31 § 1 k.k., zgodnie z treścią art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. oraz art. 414 § 1 k.p.k. zatem postępowanie należało umorzyć.

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2.

O kosztach sądowych, Sąd orzekł w oparciu o teść art. 632 pkt 1 k.p.k.

7.Podpis

sędzia Agnieszka Wachłaczenko