Sygn. akt II K 19/23
Dnia 19 lutego 2024 r.
Sąd Okręgowy w Koninie, Wydział II Karny w składzie:
Przewodniczący: sędzia Robert Rafał Kwieciński
Ławnicy: Olga Skrzypska i Ewa Staroojciec
Protokolant: sekr. sąd. Alina Kantarowska
w obecności prokuratora Prokuratury Rejonowej w Turku Aleksandry Marańdy
po rozpoznaniu w dniach: 17 i 19 lipca, 23 października i 20 grudnia 2023 r. oraz 7 lutego 2024
sprawy:
I. D. K. s. M. i U. z domu Z., urodzonego (...) w D.
oskarżonego o to, że:
w dniu 10 czerwca 2022 roku w T., w woj. (...), w mieszkaniu przy ulicy (...), stosował przemoc i groźbę bezprawną w celu zmuszenia pokrzywdzonej I. R. (1) do przeproszenia jego konkubiny za rzekomą kradzież odzieży i brak pomocy kiedy przebywał w zakładzie karnym a następnie pozbawił I. R. (1) wolności, która łączyła się ze szczególnym udręczeniem w ten sposób, że przetrzymywał pokrzywdzoną w mieszkaniu wbrew jej woli przez okres około 2 godzin stosując w tym czasie wobec niej przemoc polegającą na biciu jej po głowie, twarzy ciągnięciu za włosy, podduszaniu za pomocą smyczy, przypalaniu papierosem, kopnięciu obutą stopą w żuchwę, używaniu pod jej adresem słów wulgarnych i obelżywych oraz groził jej uszkodzeniem ciała przy użyciu noża, pozorując czynność odcięcia palców u ręki, powodując u I. R. (1) obrażenia ciała w postaci obustronnych krwiaków okularowych, zasinienia obu okolic skroniowo-jarzmowych, okolic żuchwy prawej i lewej, zasinienia powłok szyi, zasinień ramienia lewego i prawego oraz przedramienia lewego i prawego, zasinienia klatki piersiowej, okolicy lędźwiowej prawej, łopatki prawej, barkowej prawej i lewej, powłok brzucha, zasinień lewego podudzia, uszkodzenia paznokci rąk – palca II, III i IV prawego oraz palca IV lewego, zasinienia ręki prawej, zasinienia i punktowego oparzenia podudzia prawego, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres poniżej siedmiu dni w rozumieniu art. 157§2 k.k., przy czym używając przemocy w postaci uderzenia w twarz oraz groźby pozbawienia życia, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zerwał z szyi pokrzywdzonej srebrny łańcuszek wartości 360 złotych i zażądał kwoty 1.000 złotych za zwrot bezprawnie zabranego srebrnego łańcuszka, jednak zamierzonego skutku nie osiągnął z uwagi na powiadomienie przez pokrzywdzoną organów ścigania
to jest o przestępstwo z art. 189§3 w zb. z §1 k.k. w zw. z art. 157§2 k.k. w zw. z art. 191§1 k.k. w zw. z art. 13§1 k.k. w zw. z art. 282 k.k. w zw. z art. 286§2 k.k. w zw. z art. 11§2 k.k.
II. I. K. zd. Ł. c. J. i J. z domu K., urodzonej (...) w T.
oskarżonej o to, że:
w dniu 10 czerwca 2022 roku w T., w woj. (...), udzieliła D. K. pomocy do pozbawienia wolności I. R. (1) połączonego ze szczególnym udręczeniem w ten sposób, że podczas przetrzymywania I. R. (1) przez D. K. w jej mieszkaniu nie reagowała na prośby wypuszczenia pokrzywdzonej z mieszkania, potakując głową nakłaniała D. K. do bicia pokrzywdzonej po głowie, ciągnięcia za włosy, podduszania za pomocą smyczy, przypalania papierosem, kopania obutą stopą w żuchwę, w wyniku czego I. R. (1) doznała obrażeń ciała w postaci obustronnych krwiaków okularowych, zasinienia obu okolic skroniowo-jarzmowych, okolic żuchwy prawej i lewej, zasinienia powłok szyi, zasinień ramienia lewego i prawego oraz przedramienia lewego i prawego, zasinienia klatki piersiowej, okolicy lędźwiowej prawej, łopatki prawej, barkowej prawej i lewej, powłok brzucha, zasinień lewego podudzia, uszkodzenia paznokci rąk – palca II, III i IV prawego oraz palca IV lewego, zasinienia ręki prawej, zasinienia i punktowego oparzenia podudzia prawego, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres poniżej siedmiu dni w rozumieniu art. 157§2 k.k.
to jest o przestępstwo z art. 18§2 i 3 k.k. w zw. z art. 189§3 k.k. w zb. z § 1 k.k. w zw. z art. 157§2 k.k. w zw. z art. 11§2 k.k.
I. Oskarżonego D. K. uznaje za winnego tego, że w dniu 10 czerwca 2022 r. w T., w województwie (...), w mieszkaniu przy ulicy (...) (...), działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, pozbawił I. R. (1) wolności, które łączyło się ze szczególnym udręczeniem w ten sposób, że przetrzymywał pokrzywdzoną w mieszkaniu wbrew jej woli przez okres około 2 godzin stosując w tym czasie wobec niej przemoc polegającą na biciu jej pięściami po głowie i twarzy, ciągnięciu za włosy, duszeniu za pomocą smyczy, przypalaniu papierosem, kopnięciu bosą stopą w żuchwę, biciu rękoma i kopaniu po całym ciele, używaniu pod jej adresem słów wulgarnych i obelżywych oraz groził jej uszkodzeniem ciała przy użyciu noża, pozorując czynność odcięcia palców u ręki, a także pozbawieniem życia przystawiając nóż do jej gardła, powodując u I. R. (1) obrażenia ciała w postaci obustronnych krwiaków okularowych, zasinień obu okolic skroniowo-jarzmowych, okolicy żuchwowej prawej i lewej, zasinienia powłok szyi, zasinień ramienia lewego i prawego oraz przedramienia lewego i prawego, zasinień klatki piersiowej, okolicy lędźwiowej prawej, łopatki prawej, barkowej prawej i lewej, powłok brzucha, zasinień lewego podudzia, uszkodzenia paznokci rąk – palca II, III i IV prawego oraz palca IV lewego, zasinienia ręki prawej, zasinienia i punktowego oparzenia podudzia prawego, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres poniżej siedmiu dni w rozumieniu art. 157§2 k.k., przy czym stosując ww. przemoc i groźbę zamachu na życie i zdrowie pokrzywdzonej usiłował on doprowadzić ją do rozporządzenia własnym mieniem w kwocie 1.000 złotych, a także zerwał z szyi pokrzywdzonej srebrny łańcuszek wartości 360 złotych i zażądał korzyści majątkowej w kwocie 1.000 złotych w zamian za zwrot tej bezprawnie zabranej rzeczy, jednak zamierzonego skutku nie osiągnął ponieważ I. R. (1) nie rozporządziła na jego rzecz ww. kwotą, a zawiadomiła o przedmiotowym zdarzeniu policja oraz stosował wyżej opisaną przemoc wobec osoby pokrzywdzonej i groźbę bezprawną w celu zmuszenia I. R. (1) do przeproszenia jego konkubiny I. Ł. (obecnie K.), to jest przestępstwa z art. 189§3 k.k. w zw. z art. 189§1 k.k. w zb. z art. 157§2 k.k. w zb. z art. 191§1 k.k. w zb. z art. 13§1 k.k. w zw. z art. 282 k.k. w zb. z art. 13§1 k.k. w zw. z art. 286§2 k.k. w zw. z art. 11§2 k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. i za to na podstawie art. 189§3 k.k. w zw. z art. 189§1 k.k. w zw. z art. 11§3 k.k. w zw. z art. 60§2 pkt 1 i §6 pkt 2 k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. wymierza mu karę 1 (jednego) roku i 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności.
II. Oskarżoną I. K. zd. Ł. uznaje za winną tego, że w dniu 10 czerwca 2022 r. w T., w województwie (...), działając w zamiarze, aby D. K. dokonał przestępstwa pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem I. R. (2) oraz spowodowania lekkiego uszczerbku a zdrowiu tej pokrzywdzonej, ułatwiła mu swoim zachowaniem popełnienie tego czynu, w ten sposób, że podczas przetrzymywania I. R. (1) przez D. K. w jej mieszkaniu nie reagowała na prośby wypuszczenia pokrzywdzonej z mieszkania, a ponadto potakując głową i potwierdzając spojrzeniem, nakłaniała D. K. do dalszego bicia pokrzywdzonej po głowie, ciągnięcia za włosy, duszenia za pomocą smyczy, przypalania papierosem, kopnięcia bosą stopą w żuchwę, bicia rękoma i kopania po całym ciele, w wyniku czego I. R. (1) doznała obrażeń ciała w postaci obustronnych krwiaków okularowych, zasinień obu okolic skroniowo-jarzmowych, okolicy żuchwowej prawej i lewej, zasinienia powłok szyi, zasinień ramienia lewego i prawego oraz przedramienia lewego i prawego, zasinień klatki piersiowej, okolicy lędźwiowej prawej, łopatki prawej, barkowej prawej i lewej, powłok brzucha, zasinień lewego podudzia, uszkodzenia paznokci rąk – palca II, III i IV prawego oraz palca IV lewego, zasinienia ręki prawej, zasinienia i punktowego oparzenia podudzia prawego, które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała na okres poniżej siedmiu dni w rozumieniu art. 157§2 k.k., to jest przestępstwa z art. 18§3 k.k. w zw. z art. 189§3 k.k. w zw. z art. 189§1 k.k. w zb. z art. 157§2 k.k. w zw. z art. 11§2 k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. i za to na podstawie art. 19§1 i 2 k.k. w zw. z art. 189§3 k.k. w zw. z art. 189§1 k.k. w zw. z art. 11§3 k.k. w zw. z art. 60§2 pkt 1 i §6 pkt 2 k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. wymierza jej karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności.
III. Na podstawie art. 69§1 i 2 k.k., art. 70§1 k.k., art. 73§1 k.k. i art.72§1 pkt 5 k.k. warunkowo zawiesza wykonanie orzeczonej wobec oskarżonej I. K. kary pobawienia wolności na okres próby 1 (jednego) roku, oddaje ją w tym okresie pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązuje ją do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.
IV. Na podstawie art. 63§1 k.k. zalicza na poczet orzeczonej wobec oskarżonego D. K. kary pozbawienia wolności okres jego tymczasowego aresztowania w niniejszej sprawie od dnia 10 czerwca 2022 r. godzina 19:35 do dnia 20 września 2022 r. godzina 13:15.
V. Na podstawie art. 230§2 k.p.k. nakazuje zwrócić oskarżycielce posiłkowej I. R. (2) dowody rzeczowe w postaci: bluzy z kapturem, łańcuszka koloru srebrnego, kawałków tipsów, koszulki materiałowej, spodni materiałowych, butów sportowych, wymienionych w wykazie nr I/24/23/P pod pozycjami 1, 2, 5, 6, 7 i 8.
VI. Na podstawie art. 230§2 k.p.k. nakazuje zwrócić oskarżonemu D. K. dowody rzeczowe w postaci: koszulki materiałowej i spodenek materiałowych wymienionych w wykazie nr I/24/23/P pod pozycjami 9 i 10.
VII. Na podstawie art. 44§2 k.k. orzeka wobec oskarżonej I. K. przepadek na rzecz Skarbu Państwa dowodów rzeczowych w postaci noża kuchennego z drewnianą rękojeścią oraz noża kuchennego z rękojeścią w tworzywa sztucznego, wymienionych w ww. wykazie pod pozycjami 3 i 4.
VIII. Na podstawie art. 618§1 pkt 11 k.p.k. i art. 29 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. t.j. z 2018 r., poz. 1184) w zw. z § 17 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 5 w zw. z § 2, § 3, § 4 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. Krzysztofa Dziankowskiego kwotę 2.546,10 zł tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżycielce posiłkowej I. R. (1) z urzędu.
IX. Na podstawie art. 618§1 pkt 11 k.p.k. i art. 29 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. t.j. z 2018 r., poz. 1184) w zw. z § 17 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 5 w zw. z § 2, § 3, § 4 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. Remigiusza Sapieji kwotę 2.546,10 zł tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu D. K. z urzędu.
X. Na podstawie art. 627 k.p.k., art. 633 k.p.k. oraz art. art. 2 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. z 1983 roku Nr 49, poz. 223 z późn. zm.) zasądza od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa wydatki po połowie oraz opłaty 300 złotych od oskarżonego D. K. oraz 180 złotych od oskarżonej I. K..
Olga Skrzypska Robert Rafał Kwieciński Ewa Staroojciec