Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 306/23 Zambrów, 11 kwietnia 2024 r.

0.1.W Y R O K

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Rejonowy w Zambrowie w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący Sędzia Anna Iwanowska

Protokolant Izabela Orłowska

w obecności Prokuratora ---

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 31.10.2023 r., 12.12.2023 r., 23.01.2024 r., 5.03.2024 r., 2.04.2024 r.

sprawy A. B., urodz. (...) w B., syna W. i D. z domu R.

oskarżonego o to, że:

w okresie od bliżej nieustalonego dnia 18 maja 2018 roku do dnia 01 lipca 2023 roku w miejscowości (...), gm. Z., pow. (...) znęcał się psychicznie nad wspólnie zamieszkującą żoną E. B. oraz córką G. B. w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury w trakcie których wyzywał je słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, groził uszkodzeniem ciała i zniszczenia mienia, krytykował, poniżał, izolował oraz wielokrotnie emocjonalnie szantażował E. B. popełnieniem samobójstwa

tj. o czyn z art. 207 § 1 kk

1.  Na mocy art. 66 § 1 i 2 kk w zw. z art. 67 § 1 i 2 kk postępowanie karne w stosunku do A. B. warunkowo umarza na okres próby wynoszący 2 (dwa) lata i w okresie tym oddaje go pod dozór kuratora.

2.  Na mocy art. 67 § 3 kk orzeka wobec A. B. na rzecz pokrzywdzonych E. B. i G. B. obowiązek zadośćuczynień za doznane krzywdy w wysokości po 300 (trzysta) złotych na rzecz każdej z nich płatne w terminie 2 (dwa) miesięcy od uprawomocniania się wyroku.

3.  Na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt 6 kk nakłada na A. B. obowiązek poddania się terapii uzależnień od alkoholu.

4.  Zasądza od A. B. na rzecz Skarbu Państwa kwotę 60 (sześćdziesiąt) złotych tytułem opłaty oraz obciąża go pozostałymi kosztami procesu.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 306/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. B.

w okresie od bliżej nieustalonego dnia 18 maja 2018 roku do dnia 01 lipca 2023 roku w miejscowości (...), gm. Z., pow. (...) znęcał się psychicznie nad wspólnie zamieszkującą żoną E. B. oraz córką G. B. w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury w trakcie których wyzywał je słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, groził uszkodzeniem ciała i zniszczenia mienia, krytykował, poniżał, izolował oraz wielokrotnie emocjonalnie szantażował E. B. popełnieniem samobójstwa tj. o czyn z art. 207 § 1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Zeznania świadka E. B.

k.123v.-124v.,128,4-4v.,48v.

Zeznania świadka G. B.

k. 25v.-26, 124v.- 125

Zeznania świadka P. M.

k.127-127v.,40v.

Zeznania świadka E. C. (1)

k.54v.-55,125v.-126

Zeznania świadka K. A.

k.57v, 125-125v.

Zeznania świadka E. C. (2)

k.69v.,126-126v.

Zeznania świadka W. K.

k.72v.,127v.-128

Zeznania świadka D. B.

k.97-98,168-169,173

Częściowo zeznania świadka W. B.

k.100v.,126v.

Zeznania świadka M. G.

k. 214v.

Zeznania świadka K. L.

k. 226v.

Notatki urzędowe

k.1,2,44-46-47

Płyta cd

k. 7

Wydruk korespondencji

k. 8-19

Protokół zatrzymania rzeczy

k. 30-32

Kopia „Niebieskiej Karty”

k. 34-39

Opinia sądowo – psychiatryczna

k. 81-91

Kserokopie notatek urzędowych

k.147- 158

Pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. wraz z Niebieską Kartą

k.160-164

Opinia przesłana przez Sąd Okręgowy w Ł.

k.202– 206

Płyta z nagraniem

k. 209

Pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej w Z.

k. 211-212

Karta karna

k.75

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

A. B.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

wyjaśnienia oskarżonego A. B.

k.122v.-123;62-63

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

Zeznania świadka E. B.

Zeznania świadka pozostają wiarygodne. Świadek jest żoną oskarżonego i wskazała że od 2018 r. w związku dochodziło kłótni i awantur, głownie z powodu nadużywania alkoholu przez oskarżonego, wzywana była Policja. Oskarżony kierowany był na leczenie odwykowe, podejmował próby samobójcze, wielokrotnie straszył pokrzywdzoną odebraniem sobie życia. Zeznała, że mąż nie stosuje przemocy fizycznej wobec niej ani dzieci, ale przemoc psychiczną i materialną w stosunku do niej i córki G. B.. Wielokrotnie wyzywał ją i córkę G. B., groził wyrzuceniem z domu. Zeznała, że rodzinie zostały wszczęte procedury niebieskiej karty, co zostało potwierdzone pozostałym materiałem zgromadzonym w sprawie. Podała, że między nią a oskarżonym toczy się sprawa o rozwód.

Zeznania świadka G. B.

Zeznania świadka wiarygodne. Zeznania zostały potwierdzone pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym w zakresie zdarzeń zarzutami. Świadek jest córką oskarżonego. Podała, że w czasie kiedy jest w domu ojciec często jest nietrzeźwy. Będąc pod wpływem alkoholu oskarżony krzyczał na nią, wyzywał, straszy, że wyrzuci z domu. Podała, że oskarżony w tajemnicy przed domownikami zamontował w domu kamery. Zeznawała, że oskarżony stosował wobec niej i matki wyzwiska, groził, np, że połamie ręce, że mamie powybija zęby, że powybija okna w domu, że spali dom. Zeznała, że oskarżony ma problem z alkoholem.

Zeznania świadka P. M.

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest funkcjonariuszem policji, osobą obcą dla stron. Uczestniczył w interwencji w dniu 1 lipca 2023 r., z której sporządził notatkę służbową. Interwencja zgłoszona przez E. B. dotyczyła tego, że A. B. pojechał w nieznanym kierunku, wysyłał żonie sms o zamiarze popełnienia samobójstwa. Oskarżony został odnaleziony w lesie, A. B. nie chciał wyjść z samochodu, miał przy sobie nóź, groził, że popełni samobójstwo. Był w tym czasie nietrzeźwy.

Zeznania świadka E. C. (1)

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest matką E. B.. Często rozmawiała z córką przez telefon oraz bywała w domu A. i E.. Widziała i słyszała jak A. B. będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, nie, w większości chodziło o to, że gdy E. prosiła go o pomoc przy dzieciach wszczynał awantury i krzyczał na nią, a awanturze szedł do stodoły i tam spożywał alkohol. Niepokoił także E. B. gdy dochodziło do rozmów o rozwód, to mówił, że pójdzie i popełni samobójstwo, wychodził, błąkał się po okolicy. Zamontował kamerę w domu aby kontrolować żonę. Wyganiał najstarszą córkę z domu. Nie uczestniczy w życiu rodzinnym, znęca się, nie pomaga.

Zeznania świadka K. A.

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest siostrą E. B.. Świadek zeznała, że A. B. będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, zastraszał, że popełni samobójstwo. Pozostają zbieżne z zeznaniami reszty świadków zarówno co do okoliczności czynu, jak i gróźb wypowiadanych w stosunku do pokrzywdzonej.

Zeznania świadka E. C. (2)

Zeznania świadka należy ocenić jako w pełni wiarygodne. Świadek jest funkcjonariuszem Policji, która wykonywała w dniu 6 kwietnia 2023 r. czynności służbowe związane z sytuacjami mającymi miejsce w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej i oskarżonego.

Zeznania świadka W. K.

Zeznania świadka należy ocenić jako w pełni wiarygodne. Świadek jest funkcjonariuszem Policji, który wykonywał w dniu 5 kwietnia 2023 r. czynności służbowe związane z sytuacjami mającymi miejsce w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej i oskarżonego.

Zeznania świadka D. B.

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest matką oskarżonego. Przyznała, że relacje pomiędzy oskarżonym a jego żoną nie układały się poprawnie, niejednokrotnie była świadkiem kłótni w ich domu. Przyznała, ze oskarżony pije alkohol i powinien iść na leczenie. Jako przyczynę powyższego podała nadmierny zakupoholizm E. B.. Podała, że oskarżony kocha żonę i dzieci, próba samobójcza oskarżonego wynikała z sytuacji w rodzinie.

Zeznania świadka W. B.

Zeznania świadka wiarygodne w części w jakiej wskazuje, iż oskarżony ma problemy z alkoholem. Świadek jest ojcem oskarżonego. Podał, że powodem kłótni oskarżonego i pokrzywdzonej E. B. były pieniądze. Podał, że syn wcześniej nie miał problemów z alkoholem, dopiero jak dowiedział się o zdradzie. Zaprzeczył, aby oskarżony stosował przemoc wobec żony czy dzieci. Jednocześnie zeznał, iż synowa informował go, że oskarżony śpi w stodole pijany.

Zeznania świadka M. G.

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest funkcjonariuszem policji, osobą obcą dla stron. Uczestniczył w interwencji w dniu 1 listopada 2022 r., z której sporządził notatkę urzędową. Interwencja dotyczyła tego, że oskarżony A. B. będąc pod wpływem alkoholu, pisał do żony sms, że chce ze sobą skończyć. Stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla siebie.

Zeznania świadka K. L.

Zeznania świadka wiarygodne. Świadek jest funkcjonariuszem policji, osobą obcą dla stron. Uczestniczył w interwencji w dniu 1 lipca 2023 r., z której sporządził notatkę służbową. Interwencja zgłoszona przez E. B. dotyczyła tego, że A. B. pojechał w nieznanym kierunku, wysyłał żonie sms o zamiarze popełnienia samobójstwa. Oskarżony został odnaleziony w lesie, A. B. nie chciał wyjść z samochodu, miał przy sobie nóź, groził, że popełni samobójstwo. Był w tym czasie nietrzeźwy.

Notatki urzędowe

Dokumenty te Sąd ocenił jako wiarygodne. Zostały one sporządzone przez uprawnione do tego podmioty, w przepisanej formie, strony nie kwestionowały ich prawdziwości, a Sąd nie miał podstaw, by czynić to z urzędu.

Płyta cd

Dowód wiarygodny.

Wydruk korespondencji

Dowód wiarygodny

Protokół zatrzymania rzeczy

Dowód wiarygodny

Kopia „Niebieskiej Karty”

Dowód wiarygodny.

Opinia sądowo – psychiatryczna

Opinia biegłych lekarzy psychiatrów, którzy wydali ją po przeprowadzeniu jednorazowych badan psychiatrycznych oskarżonego. Sąd uznał ich opinię za jasną, pełną i rzetelną. Nie stwierdzono u A. B. choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, istotnego klinicznie ograniczonego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Rozpoznano zespół uzależnienia od alkoholu, osobowość nieprawidłową jednak bez wpływu na poczytalność, biegli zalecili przy tym zachowanie całkowitej abstynencji alkoholowej, podjęcia terapii w warunkach stacjonarnych.

Protokół zaznajomienia podejrzanego z materiałami dochodzenia

Dowód wiarygodny.

Kserokopie notatek urzędowych

Dokumenty te Sąd ocenił jako wiarygodne i w pełni przydatne do poczynionych ustaleń faktycznych. Zostały one sporządzone przez uprawnione do tego podmioty, w przepisanej formie, strony nie kwestionowały ich prawdziwości, a Sąd nie miał podstaw, by czynić to z urzędu.

Pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. wraz z Niebieską Kartą

Dokument wiarygodny, sporządzony przez uprawniony do tego organ.

Opinia przesłana przez Sąd Okręgowy w Ł.

Dowód wiarygodny.

Płyta z nagraniem

Dowód wiarygodny.

Pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej w Z.

Dowód wiarygodny, sporządzony przez uprawniony do tego organ.

Karta karna

Dowód wiarygodny.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

Wyjaśnienia oskarżonego A. B.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał swoją wersję wydarzeń. Oskarżony zaprzeczył wszelkim opisanym w zarzucie zachowaniom związanym ze znęcaniem się nad żoną i córką. Podał, że nie wszczynał awantur pod wpływem alkoholu, zaprzeczył aby wyzywał żonę i córkę słowami wulgarnymi. Zaprzeczył aby groził córce i zonie uszkodzeniem ciała, poniżał, krytykował oraz izolował. Zaprzeczył aby kiedykolwiek straszył żonę popełnieniem samobójstwa. Zaprzeczył aby miał problem z alkoholem. Wyjaśnienia te nie zasługują na uznanie za wiarygodne, gdyż zebrany w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że oskarżony od maja 2018 r. do lipca 2023 r. znęcał się psychicznie nad zamieszkującą żoną E. B. oraz córką G. B., w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury w trakcie których wyzywał je słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, groził uszkodzeniem ciała i zniszczenia mienia, krytykował, poniżał, izolował oraz wielokrotnie emocjonalnie szantażował E. B. popełnieniem samobójstwa.

To z zeznań pokrzywdzonych, popartych zeznaniami świadków, a także notatkami służbowymi z przeprowadzonych interwencji, dokumentacji z procedur Niebieskiej Karty, dokumentacji zgromadzonej w toku sprawy rozwodowej przed Sądem Okręgowym w Ł., można odtworzyć prawdziwy obraz zachowania oskarżonego, który pomimo borykania się z problemami małżeńskimi, rodzinnymi, które miały z kolei przełożenie na jego stan psychiczny – nie można pozostawić bez oceny prawnokarnej, albowiem jego reakcje były przesadne i nieadekwatne, czego nie można niczym usprawiedliwić.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

A. B.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przyjęta kwalifikacja prawna poprawna. Występek znęcania, stanowiący w swej istocie przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, a stypizowany w art. 207 § 1 kk, polega w rozumieniu prawnym na zachowaniu złożonym z jedno lub wielorodzajowych pojedynczych czynności naruszających różne dobra osoby najbliższej i systematycznie powtarzających się, a sprowadzających się do zadawania bólu fizycznego, cierpień fizycznych lub psychicznych, czy wreszcie naruszeń mienia. Znęcanie psychiczne może wchodzić w grę m.in. w przypadku: lżenia, wyszydzania, upokarzania, znieważania, straszenia, gróźb bezprawnych. Zachowanie sprawcy polega na znęcaniu się psychicznym lub fizycznym, co w znaczeniu ogólnym będzie oznaczać zadawanie pokrzywdzonemu cierpienia fizycznego lub powodowanie u niego cierpienia psychicznego. Dominuje stanowisko, że o uznaniu jakiegoś zachowania za znęcanie się powinna decydować ocena obiektywna, a nie subiektywne odczucie pokrzywdzonego (zob. wyrok SN z 6.08.1996 r., WR 102/96, Prok. i Pr.-wkł. 1997/2, poz. 8; wyrok SN z 11.02.2003 r., IV KKN 312/99, Prok. i Pr.-wkł. 2003/9, poz. 3; zob. również A. Ratajczak, Przestępstwo znęcania się pod wpływem..., s. 133).

Przenosząc te ogólne rozważania na grunt niniejszej sprawy należy uznać, że oskarżony A. B. swoim zachowaniem w stosunku do żony E. B. i córki G. B. zrealizował przedmiotowe i podmiotowe znamiona zarzucanego mu przestępstwa z art. 207 § 1 k.k. Niewątpliwie bowiem zachowanie oskarżonego, polegające na wszczynaniu pod wpływem alkoholu awantur i wyzywaniu pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, groźby uszkodzenia ciała i zniszczenia mienia, krytykowanie, poniżanie oraz izolowanie, emocjonalne szantażowanie popełnieniem samobójstwa wyczerpało znamiona tego przestępstwa. Nie stanowią w żadnej mierze usprawiedliwienia, rzutującego na ocenę zamiaru oskarżonego, jego chwiejne zachowania, sprowadzające się w istocie do emocjonalnego szantażu wobec pokrzywdzonych. Ponadto zauważyć należy, że w przedmiotowej sytuacji nie zachodzi żadna okoliczność wyłączająca bezprawność bądź winę oskarżonego.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. B.

1, 2, 3

Pomimo, że czyn zarzucany oskarżonemu tj. przestępstwo z art. 207 § 1 kk jest występkiem poważnym – Sąd uznał, że wina i społeczna szkodliwość czynu A. B. nie są znaczne. Należy bowiem zauważyć, że choć zachowanie oskarżonego niewątpliwie należy ocenić krytycznie, to nie miało ono aż takiego wymiaru który nakazywałby całkowite odizolowanie go od społeczeństwa bądź napiętnowanie skazaniem. Wszak do nagannych zachowań oskarżonego nie dochodziło permanentnie. Dochodziło do nich natomiast przede wszystkich w sytuacjach spornych, związanych z problemami małżeńskimi, rodzinnymi, finansowymi. Oskarżony nie był dotychczas karany. W stosunku do w/w zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczna – jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie ona przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Oskarżony wyprowadził się z miejsca zamieszkania, natomiast w toku prowadzonego postepowania karnego toczył się między oskarżonym a pokrzywdzoną E. B. sprawa o rozwód. Oczywiście zachowania oskarżonego nie można niczym usprawiedliwić, niemniej jednak nie sposób nie wziąć wskazanych faktów pod uwagę przy określaniu stopnia społecznej szkodliwości czynu. W ocenie Sądu okres próby wynoszący dwa lata będzie wystarczający do tego, by A. B. wykazał, że zasłużył na daną mu szansę. Wyznaczony dwuletni okres próby zdaniem Sądu spełni cele wychowawcze wobec oskarżonego oraz zweryfikuje postawioną wobec niego pozytywną prognozę kryminologiczną. W ocenie Sądu, taka forma zakończenia postępowania nie sprzeciwia się społecznemu poczuciu sprawiedliwości, uwzględnia również interes pokrzywdzonych.

Dodatkowo, Sąd umarzając warunkowo postępowanie karne obligatoryjnie obciążył A. B. obowiązkiem uiszczenia na rzecz pokrzywdzonych E. B. i G. B. zadośćuczynienia za doznane krzywdy w wysokości po 300 zł na rzecz każdej z nich płatne w terminie 2 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. W ocenie Sądu odpowiada to doznanej przez pokrzywdzone krzywdzie. Wysokość zasądzonej kwoty pozostaje w zasięgu możliwości zarobkowych oskarżonego. Uzyskane zadośćuczynienie w żaden sposób nie wzbogaci pokrzywdzonych, powinno jednak dać im poczucie sprawiedliwej rekompensaty za doznane krzywdy.

Sąd na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt 6 kk nałożył na A. B. obowiązek poddania się terapii uzależnień od alkoholu. Na uzależnienie od alkoholu oskarżonego wskazują zarówno zeznania świadków, jak też opinia sądowo psychiatryczna.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 626 § 1 kpk, art. 627 kpk, art. 629 kpk a o opłacie na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych.

1.Podpis