Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 41/24

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 kwietnia 2024 r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia Małgorzata Olejarczyk

Protokolant: st. sekr. sądowy Ewelina Kazberuk

Prokurator Prok. Rej. w Kętrzynie: Sebastian Dunaj

po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2024r.

sprawy K. W.

c. L. i E. z domu K.

ur. (...) w K.

oskarżonej o to, że:

w dniu 31 października 2023 r. około godziny 14:00 nie stosując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Kętrzynie II Wydział Karny z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie o sygn. akt II W 279/23 czasowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego w okresie od 05 sierpnia 2023 r. do 05 lutego 2024 r. na drodze (...) K.B. w ruchu lądowym, prowadziła pojazd mechaniczny marki M. o nr. rej. (...),

tj. o czyn z art. 244 kk

I.  na podstawie art. 66 § 1 i 2 kk, art. 67 § 1 kk postępowanie karne wobec K. W. warunkowo umarza na okres próby 2 (dwóch) lat;

II.  na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 3 kk orzeka wobec oskarżonej środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres
1 (jednego) roku;

III.  na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kk orzeka wobec oskarżonej świadczenie pieniężne w wysokości 4.000 (cztery tysiące) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk zwalnia oskarżoną od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych w całości.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 41/24

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

K. W.

w dniu 31 października 2023 r. około godziny 14:00 nie stosując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Kętrzynie II Wydział Karny z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie o sygn. akt II W 279/23 czasowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego w okresie od 05 sierpnia 2023 r. do 05 lutego 2024 r. na drodze (...) K.B. w ruchu lądowym, prowadziła pojazd mechaniczny marki M. o nr. rej. (...),

tj. o czyn z art. 244 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.  orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego w Kętrzynie II Wydział Karny z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie o sygn. akt II W 279/23 wobec oskarżonej czasowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego w okresie od 05 sierpnia 2023 r. do 05 lutego 2024 r.

2.  w dniu 31 października 2023 r. około godziny 14:00 prowadzenie przez oskarżoną pojazdu marki M. o nr. rej. (...) na drodze (...) K.B.,

Wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w Kętrzynie z dnia 12 lipca 2023 r. sygn. akt II W 279/23

wyjaśnienia oskarżonej

Zeznania świadków:

- M. O.

-P. Ś.

k. 7

k.63v,43

k. 63- 63v, 21, 43,

k.63v-64, 15,

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

Wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w Kętrzynie z dnia 12 lipca 2023 r. sygn. akt, II W 279/23

Prawomocny wyrok potwierdza, że K. W. miała zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony na okres 6 miesięcy przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Aktywny od dnia 10 sierpnia 2023 r. do dnia 5 lutego 2024 r.

1.1.2

Wyjaśnienia oskarżonej

Wyjaśnienia oskarżonej są co do zasady są zgodne z pozostałym zgromadzonym materiałem dowodowym. Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. W wyjaśnieniach podała, że nie miała świadomości, że w dniu zatrzymania przez patrol policji zakaz był aktywny. Swoją nieświadomość tłumaczyła, że nie odbierała korespondencji wysyłanej na adres domowy. Sąd odniósł się z ostrożnością do złożonych wyjaśnień. W ocenie Sądu nic nie zwalnia oskarżonej z interesowania się własnymi sprawami. Wyjaśnienia w tym zakresie Sąd odebrał jako próbę usprawiedliwiania swojego zachowania, próbę nieprzekonującą i nieudolną.

1.1.2.

1.1.1

Zeznania świadków:

M. O.

P. Ś.

Charakteryzują się spójnością i konsekwencją. Zeznania te w ocenie sądu stanowią rzeczową relację zaistniałego zdarzenia. Funkcjonariusze w sposób szczegółowy i logiczny opisali przebieg zdarzenia z dnia 31 października 2023.

Jeden z funkcjonariuszy zeznał, że podczas zatrzymania oskarżonej i poinformowania jej, że ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydawała się być zdziwiona tym faktem.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

K. W.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżona naruszyła normę art. 244 kk. Przepis ten zawiera wyliczenie wszystkich zakazów, których nieprzestrzeganie zagrożone jest sankcją. Zachowanie sprawcze polega na nierespektowaniu orzeczeń sądu dotyczących orzeczonego przez sąd zakazu, obowiązku lub nakazu bądź też niewykonywaniu zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany. Niewykonywanie orzeczeń sądowych oraz zawartych w nich obowiązków i zakazów opisanych w art. 244 godzi w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości jako całości.

Zgodnie z treścią art. 66 §1 kk Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu, tak elementów podmiotowych jak i przedmiotowych Sąd uznał, że stopień ten nie jest znaczny

K. W. dotychczas nie była karana za przestępstwa – karta karna k. 39. Jest młodą dwudziestoletnią kobietą. Prowadzi ustabilizowany tryb życia, uczy się i pracuje w pensjonacie na stanowisku kierownika. Wcześniej oskarżona pracowała jako żołnierz zawodowy w I Brygadzie Artylerii w W.. Na skutek prowadzonego postępowania została zawieszona i obniżono jej wynagrodzenie. Ostatecznie zrezygnowała z pracy w wojsku, co było dla niej dostateczną dolegliwością i karą za dokonany czyn.

W ocenie Sądu właściwości i warunki osobiste oskarżonej oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, iż pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego będzie przestrzegała porządku prawnego, a w szczególności nie popełni nowego przestępstwa. W ocenie Sądu zdarzenie miało charakter incydentalny, oskarżona z pewnością wyciągnie wnioski z zaistniałego zdarzenia na przyszłość.

W tym stanie rzeczy, wobec spełnienia ustawowych wymogów, Sąd warunkowo umorzył wobec oskarżonej postępowanie karne na okres próby 2 lat. W ocenie Sądu okres próby pozwoli zweryfikować pozytywną prognozę, co do przestrzegania porządku prawnego przez K. W..

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. W.

II

I

środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Sąd orzekł środek karny w wymiarze minimalnym 1 roku. W ocenie Sądu orzeczony środek będzie wystarczająco dolegliwy, celowe jest by oskarżona została czasowo wyłączona z ruchu drogowego. Wpłynie to na nią zapobiegawczo i wychowawczo.

III

I

świadczenie pieniężne w wysokości 4.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, zasądzenie przez Sąd świadczenia pieniężnego wspomóc ma wychowawczą rolę, jaką niniejsze orzeczenie ma wypełnić.

W ocenie Sądu wysokość orzeczonego świadczenia jest możliwa do wykonania przez oskarżoną, choćby ratalnie.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

na podstawie art. 624 § 1 kpk. zwolniono oskarżoną od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych w całości.

1.Podpis