Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 11 września 2023 r.

w części dotyczącej kary,

zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 872/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

M. B.

Czyny z punktów I, II i III aktu oskarżenia.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

I. art. 229 § 1 i 3 k.k.

II. art. 224 § 2 k.k.

III. art. 178a § 1 k.k.

M. B.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony po faktycznym zatrzymaniu go przez policjantów w związku ze stwierdzoną możliwością jazdy pod wpływem alkoholu samochodem obiecał udzielić korzyści majątkowej w kwocie 20.000 zł pełniącym funkcję publiczną funkcjonariuszom Policji – asp. K. D., sierż. sztab. M. P. i sierż. szt. P. J.. Miało to związek z pełnieniem przez nich tej funkcji i miało skutkować w zamyśle oskarżonego odstąpieniem od prawnej czynności zatrzymania w związku z popełnieniem ww. czynu zabronionego. Nie może budzić wątpliwości, że czyn ten powinien być zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 229 § 1 i 3 k.k.

Ponadto oskarżony użył groźby bezprawnej pozbawienia życia i zwolnienia z pracy wobec pełniących obowiązki służbowe funkcjonariuszy Policji sierż. sztab. M. P. i sierż. szt. P. J. z KP N. w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnej czynności zatrzymania go za popełnienie ww. czynu zabronionego. Stanowi to przestępstwo z art. 224 § 2 k.k.

Nie może również budzić wątpliwości, że oskarżony znajdując się w stanie nietrzeźwości (I badanie z wynikiem 2,64 ‰, II badanie z wynikiem 2,52 ‰, III badanie z wynikiem 2,35 ‰) prowadził pojazd mechaniczny marki V. o rej. (...) w ruchu lądowym. Czyn ten stanowi występek określony w art. 178a § 1 k.k.

1.KARY, Środki Karne, P., Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. B.

I.

II.

III.

VII.

X.

I.

II.

III.

II i III.

I.

Oskarżony ma 50 lat, jest żonaty, nie ma nikogo na utrzymaniu, prowadzi działalność gospodarczą i zarabia około 10.000 złotych miesięcznie (oświadczenie z k. 190v i 46v), nie był karany (k.157).

Kara powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych oraz wskazywanie, że niedopuszczalne jest proponowanie funkcjonariuszom publicznym korzyści majątkowych w zamian za odstąpienie od dokonania czynności służbowej, stosownie gróźb karalnych wobec takich funkcjonariuszy i poruszanie się pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim:

- znaczny stopień winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu,

- rażące lekceważenie porządku prawnego,

- ponawianie obietnicy udzielenia korzyści majątkowej wobec łącznie trzech funkcjonariuszy Policji.

Okoliczności łagodzące:

- niekaralność (k.157),

- skrucha i wola dobrowolnego poddania się karze.

Uwzględniając powyższe, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą i zdolną przekonać oskarżoną o konieczności przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 1 roku pozbawienia wolności.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim:

- znaczny stopień winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu,

- rażące lekceważenie porządku prawnego,

- stosowanie wobec dwóch funkcjonariuszy Policji groźby pozbawienia życia i zwolnienia z pracy w celu zmuszenia do odstąpienia od czynności służbowej.

Okoliczności łagodzące:

- niekaralność (k.157),

- skrucha i wola dobrowolnego poddania się karze.

Uwzględniając powyższe, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą i zdolną przekonać oskarżoną o konieczności przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 200 stawek dziennych grzywny. Karę tą można wymierzyć oskarżonemu stosując art. 37a § 1 k.k. Wysokość stawki dziennej została ustalona na kwotę 100 złotych, gdyż oskarżony ma stałe, niemałe dochody.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim:

- znaczny stopień winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu,

- znaczny stopień nietrzeźwości (k.66-67).

Okoliczności łagodzące:

- niekaralność (k.157),

- niepopełnianie wykroczeń w ruchu lądowym (k. 153),

- przejechanie niewielkiego odcinka drogi i nie spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym.

Uwzględniając powyższe, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą i zdolną przekonać oskarżoną o konieczności przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 150 stawek dziennych grzywny. Wysokość stawki dziennej została ustalona na kwotę 100 złotych, gdyż oskarżony ma stałe, niemałe dochody.

Kary grzywny wymierzone w punktach II i III wyroku podlegają połączeniu. Kara łączna została orzeczona na zasadzie znacznej absorpcji kar, uwzględniając to, że oba przestępstwa zostały popełnione tego samego dnia i wynikają z tej samej sytuacji faktycznej. Kara łączna 250 stawek dziennych grzywny jest adekwatna do popełnionych przez oskarżonego dwóch ww. występków.

Oskarżony nie był dotychczas karany (k.157), a przypisane mu czyny są incydentem w jego życiu, wyraził on skruchę. Okoliczności te przemawiają za uznaniem, że oskarżony nie popełni więcej przestępstw i wykonanie kary nie jest konieczne by go do tego przekonać.

1.5. 1Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. B.

----

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

XII.

Oskarżony ma stałe, niemałe dochody, nie ma nikogo na utrzymaniu, wobec czego uiszczenie przez niego kosztów sądowych nie będzie dla niego zbyt uciążliwe.

1.1Podpis