Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

II Ka 215/24

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

2

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA

0.1.1.1. Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie II K 47/24 dot. oskarżonego M. P.

0.1.1.2. Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☒ oskarżyciel posiłkowy

☐ oskarżyciel prywatny

☐ obrońca

☒oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

0.1.1.3. Granice zaskarżenia

0.1.1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

na niekorzyść

☐ w całości

☒ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.1.1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana

1.Ustalenie faktów w związku z dowodami przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

0.1.2.1. Ustalenie faktów

0.1.2.1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

Sąd Okręgowy nie przeprowadzał postępowania dowodowego.

0.1.2.1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

Jak w sekcji 2.1.1

0.1.2.2. Ocena dowodów

0.1.2.2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Nie dotyczy

0.1.2.2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Nie dotyczy

1.STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

Apelacja oskarżonego:

W sprawie orzeczono karę nieznaną ustawie, tj. karę zobowiązania oskarżonego do wykonania 13 prawomocnych nakazów zapłaty wydanych przez Sąd Rejonowy w Suwałkach i Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Apelacja pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych – adw. P. J.:

1.  Rażąca niewspółmierność kary i środków karnych wymierzonych oskarżonemu poprzez niewystarczające uwzględnienie okoliczności wpływających na winę w tym stopnia zawinienia oskarżonego/ motywów działania oraz wyrządzonej szkody oraz braku jej naprawienia w jakimkolwiek zakresie.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

2.  Naruszenie art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy z dn. 23.06.1973 r. (tj. Dz.U.2023.123) o opłatach w sprawach karnych poprzez zwolnienie oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych w sytuacji, kiedy oskarżony sam pozbawił się majątku i przyczynił się do obecnego stanu, tj. bezrobocia oraz utrzymywania żony, a tym samym naruszenie art. 627 i 628 kpk.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzutów obu apelacji nie sposób było uznać za trafne.

Odnosząc się do zarzutu apelacji oskarżonego, wskazać należy, że zobowiązanie oskarżonego do wykonania prawomocnych nakazów zapłaty, orzeczone w punkcie IV wyroku Sądu Rejonowego w Augustowie nie jest karą, a obowiązkiem wynikającym z art. 72 § 1 pkt 8 kk (zawieszając wykonanie kary, sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego do: innego stosownego postępowania w okresie próby, które może zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa – w tym wypadku do wykonania prawomocnych nakazów zapłaty na rzecz pokrzywdzonych).

Wbrew twierdzeniom oskarżonego, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, sąd ma prawo nałożyć na oskarżonego taki właśnie obowiązek, jeżeli może to zapobiec ponownemu popełnieniu przestępstwa przez oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Suwałkach w całości podziela przy tym stanowisko Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wyrażone w wyroku z dnia 29 czerwca 2021 r. w sprawie o sygn. akt II AKa 17/21, że „zasadne jest przede wszystkim to, żeby oskarżeni w okresie próby naprawili wyrządzoną przez nich szkodę. (…) Ponadto brak takiego zobowiązania bynajmniej nie oznacza, że oskarżeni nie muszą wykonać orzeczenia w zakresie tych kosztów. Oskarżyciele posiłkowi mogą dochodzić tych należności w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika.”

Odnosząc się natomiast do apelacji pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, Sąd Okręgowy w pełni podzielił stanowisko Sądu Rejonowego odnośnie wymiaru kary wymierzonej oskarżonemu uznając, iż stanowi ona reakcję adekwatną do okoliczności podmiotowych i przedmiotowych przypisanego M. P. czynu. Z pisemnych motywów wyroku wynika, że Sąd Rejonowy wymierzając oskarżonemu karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat oraz karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych ustalając jedną stawkę dzienną w wysokości 20 zł, wyważył stopień zawinienia sprawcy, który w przypadku ww. oskarżonego jest wysoki. Kara ta uwzględnia również cele zapobiegawcze i wychowawcze, jakie ma osiągnąć w stosunku do sprawcy, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Podobnie ze zwolnieniem oskarżonego od kosztów sądowych w sprawie obciążając nimi Skarb Państwa, o którym orzekł sąd I instancji mając na względzie trudną sytuacją materialną i życiową oskarżonego.

Wniosek

Apelacja oskarżonego:

Uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Augustowie do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Apelacja pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych – adw. P. J.:

a)  Zmiana zaskarżonego wyroku i orzeczenie kary wobec M. P. za czyn z pkt. I wyroku pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat, a także poprzez orzeczenie wobec oskarżonego, stosownie do art. 33 § 2a karę 250 stawek grzywny w wysokości 200 zł, albowiem oskarżony popełnił czyn zabroniony celem osiągnięcia korzyści materialnych, które osiągnął o wartości przekraczającej 1 mln złotych.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

b)  Rozpoznanie wniosku pełnomocnika pokrzywdzonych z dnia 09.04.2024 r. oraz o zasądzenie od oskarżonego na rzecz oskarżycieli posiłkowych kosztów sądowych przez nich poniesionych.

☐ zasadny

☒ częściowo zasadny

☐ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Odrzucenie zarzutów apelacji determinowało niezasadność wniosku oskarżonego oraz wniosku a) pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych.

Oskarżony nie wykazał żadnych przesłanek uzasadniających uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Zgodnie z treścią art. 437 § 2 k.p.k. uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania może nastąpić wyłącznie w wypadkach wskazanych w art. 439 § 1, art. 454 k.p.k. lub jeżeli jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości, co w niniejszej sprawie nie znalazło uzasadnienia.

Odnosząc się natomiast do wniosku a) apelacji pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych – zdaniem Sądu odwoławczego, w niniejszej sprawie priorytetem – przede wszystkim z punktu widzenia oskarżycieli posiłkowych – winno być, aby oskarżony M. P. jak najszybciej uregulował swoje zobowiązania wobec pokrzywdzonych wierzycieli (czego nie mógłby z pewnością uczynić odbywając karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym), a niżeli apelowanie o to, by orzec wobec niego karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia, a dodatkowo nakładać na niego kolejne zobowiązania finansowe na rzecz Skarbu Państwa, utrudniając mu tym samym spłatę zobowiązań orzeczonych nakazami zapłaty.

W ocenie Sądu Okręgowego w Suwałkach, wymierzona oskarżonemu M. P. kara jest adekwatna do popełnionego przez niego czynu.

Sąd odwoławczy uznał natomiast wniosek pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych o rozpoznanie jego wniosku z dnia 09.04.2024 r. oraz o zasądzenie od oskarżonego na rzecz oskarżycieli posiłkowych kosztów sądowych przez nich poniesionych – za częściowo zasadny, ponieważ złożony został przed wydaniem wyroku przez Sąd I instancji, dotyczy on reprezentowania stron w postępowaniu przed sądem i postępowaniu przygotowawczym, w związku z czym rozpoznać go powinien Sąd I instancji.

1.OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

1.

Nie dotyczy

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

Nie dotyczy

1.ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

0.1.5.1. Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

0.1.1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie II K 47/24.

Zwięźle o powodach utrzymania w mocy

Zarzuty apelacji zarówno oskarżonego M. P., jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, nie przedstawiły argumentacji, która uzasadniałaby zmianę wyroku w postulowanym zakresie lub jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

0.1.5.2. Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

0.0.1.1.

Przedmiot i zakres zmiany

Nie dotyczy.

Zwięźle o powodach zmiany

Nie dotyczy.

0.1.5.3. Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

0.1.5.3.1. Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

1.1.

Nie dotyczy

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy

2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy

3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

Nie dotyczy

4.1.

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy

0.1.5.3.2. Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

Nie dotyczy

0.1.5.4. Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

II.

Zgodnie z art. 627 k.p.k. w zw. z § 11 ust. 2 pkt 4 w zb. z § 11 ust. 7 w zw. z § 15 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800) zasądzono od oskarżonego M. P. na rzecz oskarżyciela posiłkowego (...) Sprzedaż Środków do Produkcji Rolnej (...) Spółka Jawna kwotę 1033,20 zł brutto tytułem zwrotu poniesionych przez oskarżyciela posiłkowego kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu odwoławczym oraz kwotę 149,50 zł tytułem zwrotu kosztów podróży pełnomocnika do sądu.

1.Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III.

Zgodnie z art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 634 kpk zwolniono oskarżonego od ponoszenia opłaty i pozostałych kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze.

1.PODPIS

Sędzia Jacek Przygucki

0.1.1.3. Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

1

Podmiot wnoszący apelację

oskarżony

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

w części dot. kary

0.1.1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☐ w całości

☒ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.1.1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana

0.1.1.3. Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

2

Podmiot wnoszący apelację

pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

w części dot. kary

0.1.1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☐ na korzyść

☒ na niekorzyść

☐ w całości

w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.1.1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana