Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 221/14

POSTANOWIENIE

K., dnia 22 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: S.S.O. Wojciech Vogt

Sędziowie: S.S.O. Barbara Mokras

S.S.O. Janusz Roszewski – spr.

po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi dłużnika W. J.

w sprawie egzekucyjnej z wniosku wierzyciela (...) S.A. w K.

na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu J. K. w sprawie sygn. akt Km 2571/09 w postaci postanowienia z dnia 25 kwietnia 2014 r. o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego

w przedmiocie zażalenia dłużnika W. J.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. akt I Co 1859/13

postanawia:

oddalić zażalenie

Sygn. akt II Cz 221/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 18 grudnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu oddalił skargę dłużnika W. J. na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu J. K. w sprawie sygn. akt Km 2571/09 w postaci postanowienia z dnia 25 kwietnia 2014 r. o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego.

W uzasadnieniu wskazano, że wydatki związane z wpisem wzmianki do księgi wieczystej były zasadne a skoro w postanowieniu z dnia 9 lutego 2013 r. omyłkowo zakwalifikowano je jako należności innych osób powołanych do udziału w czynnościach koniecznym było sprostowanie tej omyłki i zakwalifikowanie tej należności jako koszty związane z wpisem do księgi wieczystej.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniósł dłużnik domagając się jego uchylenia i przyznania na jego rzecz kosztów postępowania. W uzasadnieniu wskazano, że w rozdziale 6 „ Wydatki w toku” ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nie wskazano opłaty od wpisu do księgi wieczystej.

Sąd Okręgowy, zważył co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Komornik ma prawo do zwrotu wydatków, które poniósł na pokrycie należności osób powołanych na podstawie odrębnych przepisów do udziału w czynnościach. Przepis odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych, których powołanie do udziału w czynnościach przewidują przepisy. Według ugruntowanego stanowiska doktryny do kosztów tych zalicza się koszty sądowe związane z wpisem wzmianki o wszczęciu egzekucji z nieruchomości lub złożeniem wniosku do zbioru dokumentów, który to obowiązek nałożony został na komornika na podstawie art. 924 k.p.c.(por. np. Jarosław Świeczkowski Komentarz do art. 39 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, publ. Lex). Nie ulega przy tym wątpliwości, że koszty sądowe związane z wypełnieniem przez komornika sądowego obowiązku wpisu wzmianki o wszczęciu egzekucji do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości dłużnika mieści się w zakresie kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji (art. 770 k.p.c.).

Podkreślić zatem należy, iż zakwalifikowanie tych wydatków w postanowieniu komornika o ustaleniu kosztów z dnia 9 lutego 2013 r. było słuszne, gdyż odpowiadało przepisom prawa. Tym niemniej uszczegółowienie tej należności przez dokładne wskazanie charakteru tego wydatku w zaskarżonym postanowieniu z dnia 25 kwietnia 2013 r. nie odbiera mu przymiotu wydatku znajdującemu oparcie w art. 39 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2011, Nr 231, poz. 1376 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 i art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.