Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 557/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 lipca 2024 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Okręgowego Leszek Dąbek

po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2024 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W.

przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej (...) w R.

o zapłatę

na skutek apelacji powódki

od wyroku Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej z dnia 30 marca 2023 r.,

sygn. akt I C 777/22

1.  oddala apelację;

2.  zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 1.800 zł (tysiąc osiemset złotych) z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu

odwoławczym z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, od dnia po upływie tygodnia od dnia doręczenia odpisu

wyroku powódce, do dnia zapłaty.

SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Ca 557/23

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej w wyroku z dnia 30 03 2023r. oddalił powództwo powódki (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. przeciwko pozwanej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej (...)

w R. o zapłatę kwity 12.545,39 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz rzekł o kosztach procesu.

W ustalonym stanie faktycznym w motywach orzeczenia uznał, że „wbrew stanowisku pozwanej powódka posiada legitymację czynną” i swą ocenę umotywował.

Następnie przywołał regulacje art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 12 05 2011r. o kredycie konsumenckim zgodnie z którym naruszenie przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt: 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument po złożeniu kredytodawcy oświadczenia zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w sposób ustalony w umowie. Dokonał oceny ustalonego stanu faktycznego i w konkluzji posumował, że „w przedmiotowej umowie ni wystąpiły okoliczności uzasadniające skorzystanie z sankcji kredytu darmowego” i z tej przy-czyny powództwo oddalił. O kosztach procesu orzekał stosując regulację art. 98 k.p.c.

Orzeczenie zaskarżyła powódka (...) z ograniczoną odpowie-dzialnością we W. , która wnosił o jego zmianę przez uwzględnienie po-wództwa i zasądzenie na jej rzecz od pozwanej zwrotu kosztów procesu za obie instancje.

Zarzucił, że przy ferowaniu wyroku naruszono wskazane w apelacji regulacje ustawy

z dnia 12 05 2011r. o kredycie konsumenckim procesowego oraz regulację art. 248 § 1 k.p.c. w związku z art. 227 k.p.c. - w sposób w niej podany.

Ponadto wnosił o „rozpoznanie wniosku dowodowego z pkt V petitum pozwu w całości

i zobowiązanie Pozwanej przez Sąd, w trybie art. 248 z dnia 12 05 2011r. o kredycie konsumenckim 1 k.p.c. do dołączenia do akt sprawy dokumentacji dotyczącej umowy kredytowej nr (...), tj. umowy kredytu z załącznikami, zaświadczenia o dokona-nych wpłatach z podziałem na część odsetkową i kapitałową z posumowaniem tych wartości, ewentualnie, jeżeli strona Pozwana stwierdzi, że dokument ten nie istnieje, historii rachunku albo wyciągu z księgi bankowej w części dotyczącej spłaty spornego kredytu , a następnie przeprowadzenie dowodu z tego dokumentu dla wykazania faktu poniesienia przez Konsumenta i wysokości kosztów odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem”.

Pozwana Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa (...)

w R. wnosiła o oddalenie apelacji oraz zasądzenie na jej rzecz

od powódki zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Przewodniczący w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w zarządzeniu dnia 13 02 2024r. zarządził rozpoznać sprawę w postępowaniu procesowy uproszczonym.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Sąd pierwszej instancji trafnie zakwalifikował dochodzone roszczenie

a następnie prawidłowo rozpoznała sprawę.

W szczególności wbrew zarzutowi apelacji w toku rozpoznawania sprawy nie naruszył on regulacji art. 248 § 1 k.p.c. w związku z art. 227 k.p.c.

W zarządzeniu z dnia 17 08 2022r. Przewodniczący w tym Sądzie zobowiązał bowiem pełnomocnika pozwanej do przedłożenia wskazanych w tym zarządzeniu dokumentów.

W wykonaniu tego zobowiązania pełnomocnik pozwanej przesłał do akt sprawy zażądane dokumenty, jako załączniki pisma z dnia 1 09 2024r., które zostały wraz odpisem tego pisma bezpośrednio doręczone pełnomocnikowi skarżącej przez pełnomocnika pozwanej.

Ich skład nie został zakwestionowany przez skarżącą (więcej nie złożono formalnego zastrzeżenia w trybie art. 162 § 1 k.p.c.) stąd też wbrew zarzutowi apelacji nie naruszono wskazanej powyżej regulacji.

Zawarty w apelacji ponowny wniosek skarżącej o zastosowanie omawianej regulacji prawnej i dopuszczenie oraz przeprowadzenie dowodów ze wskazanych w niej dokumentów został oddalony na mocy regulacji art. 381 k.p.c.

Z podanych względów mógł on bowiem zostać ponownie zgłoszony

już w toku postępowania przed Sądem pierwszej instancji i na tym etapie należało także zwalczać potencjalne wadliwości wcześniejszego wniosku, czego nie uczyniono.

Ustalenia faktyczne składające się na podstawę faktyczną orzeczenia w istocie nie były kwestionowane w apelacji i mają podstawę we wskazanych w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia wiarygodnych źródłach dowodowych.

Z tych też względów Sąd odwoławczy przyjął za własne ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji ( art. 387 § 2 1 pkt 1 k.p.c.).

Prawidłowa jest także dokonana przez Sąd Rejonowy ocena prawna ustalo-nego stanu faktycznego.

Ma ona oparcie w prawidłowo zastosowanych – wskazanych w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku - regulacjach prawnych, jest wyczerpująca, wnikliwa i logiczna.

Nie została ona w żaden sposób podważona przez skarżącą w apelacji,

stąd też podniesione w apelacji zarzuty są nieuzasadnione

Dlatego Sąd odwoławczy ocenę tę ją podziela i przyjmuje za własną (art. 387 § 2 1 pkt 2 k.p.c.), a jej ostateczna konkluzja o nie występowaniu w sprawie okoliczności uzasadniających skorzystanie z kredytobiorcę z „sankcji kredytu darmowego”

– w świetle przywołanych w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku i w apelacji regulacji prawnych - jest w pełni uprawniona (art. 505 13§ 2 k.p.c.).

Powoduje to, że powództwo jest nieuzasadnione, co nalazło to prawidłowe odzwierciedlenie w zaskarżonym wyroku,

Z tej przyczyny apelacja jest bezzasadna w rozumieniu art. 385 k.p.c.,

a to z mocy zawartej w nim regulacji prowadziło do jej oddalenia.

Reasumując zaskarżony wyrok jest prawidłowy i dlatego apelację

jako bezzasadną oddalono w oparciu o regulację art. 385 k.p.c.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosując regulację art. 98 § 1 i 3 k.p.c. biorąc pod uwagę, iż powódka uległa w całości
w postępowaniu odwoławczym i dlatego powinna zwrócić pozwanej poniesione przez nią w tym postępowaniu koszty zastępstwa przez fachowego pełnomocnika.

SSO Leszek Dąbek