Sygn. akt IV P 34/23
Dnia 30 października 2023r.
Sąd Okręgowy w Sieradzu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący: Sędzia Dorota Załęska
po rozpoznaniu 30 października 2023r. w Sieradzu
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa J. M.
przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Okręgowemu w Opolu
o ustalenie
postanawia:
stwierdzić swą niewłaściwość i przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu w Sieradzu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jako rzeczowo właściwemu.
Sygn. akt. IVP 34/23
W pozwie z 14.08.2023r., skierowanym przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Okręgowemu w Opolu, powód domagał się ustalenia, że w okresie od 19 do 20.08.2020r., między stronami istniał stosunek służbowy sędziego oraz zasądzenia z tego tytułu kwoty 500zł. z odsetkami od 27.08.2020r.
Sąd Okręgowy zważył:
Zgodnie z art. 17 pkt 4 k.p.c., do właściwości sądów okręgowych należą sprawy o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa sto tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Jak wynika z przepisu art. 461§1 1 k.p.c., do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.
W myśl art. 200§l 4 k.p.c., Sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę sądowi właściwemu.
Biorąc pod uwagę okoliczność, że niniejsza sprawa należy do właściwości sądu rejonowego, w oparciu o powołane wyżej przepisy, orzeczono, jak w sentencji.