Pełny tekst orzeczenia

VI K 864/23



WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 października 2023 roku

Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu Wydział VI Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Tamara Grzelak

Protokolant: Weronika Nowicka

w obecności Prokuratora Prok. Rej. w Poznaniu: -----

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17.10.2023r.

sprawy Ł. T. (1) /T./ ,

syna W., ur. (...) w P.

oskarżonego o to, że

w dniu 25.11.2022r. w P. podrobił w celu użycia za autentyczny podpis S. S. (1) na dokumencie „zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale” w części dotyczącej prośby o zwolnienie z sekcji zwłok zmarłej K. S. złożonym w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P., a także posłużył się w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P. jako autentycznym w/w dokumentem z podrobionym uprzednio podpisem S. S. (1),

tj. o przestępstwo z art. 270 § 1 kk


na podstawie art. 66 § 1 kk oraz art. 67 § 1 kk uznając, iż Ł. T. (2) w sposób wyżej opisany popełnił przestępstwo z art. 270 § 1 kk warunkowo umarza postępowanie karne na okres jednego roku tytułem próby

na podstawie art. 44 § 1 kk orzeka przepadek poprzez pozostawienie w aktach sprawy dowodu rzeczowego w postaci dokumentu „zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale” zawartego na k. 32 akt

na podstawie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w wysokości 2055 złotych, a na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych [tekst jednolity Dz.U. 1983r. Nr 49 poz.233 z zm.] wymierza mu opłatę 80 złotych.


/-/ sędzia Tamara Grzelak










UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VI K 864/23

Je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niekt ó rych czyn ó w lub niekt ó rych oskar ż onych, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do cz ęś ci wyroku obj ę tych wnioskiem. Je ż eli wyrok zosta ł wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygni ę cie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do informacji zawartych w cz ęś ciach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

Ł. T. (2)

W dniu 25.11.2022r. w P. podrobił w celu użycia za autentyczny podpis S. S. (1) na dokumencie „zgłoszenie
o stwierdzeniu zgonu w oddziale” w części dotyczącej prośby
o zwolnienie z sekcji zwłok zmarłej K. S. złożonym w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P., a także posłużył się w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P. jako autentycznym w/w dokumentem z podrobionym uprzednio podpisem S. S. (1). Swoim zachowaniem Ł. T. (2) wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 270 § 1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 18.11.2022 r. do Ł. T. (1) zadzwoniła przez videorozmowę była partnerka, matka jego dziecka K. S.. Na nagraniu oskarżony widział, jak kobieta chce popełnić samobójstwo poprzez powieszenie się. Oskarżony zawiadomił służby, pojechał do K. S.. Ratownicy medyczni przywrócili funkcje życiowe K. S.. Kobieta w ciężkim stanie przebywała na Oddziale Intensywnej (...) Szpitala (...) w P.. W dniu 24.11.2022 r. K zmarła. Ł. T. (2) odwiedzał ją.

W dniu 25.11.2022r. do szpitala przyjechali rodzice zmarłej G. i S. S. (2) oraz Ł. T. (3) celem odbioru dokumentów dotyczących zgonu. Ustalony byłe termin kremacji i pogrzebu.

Wszyscy byli zdenerwowani. Ł. T. (2) nie pozostawał w formalnym związku z K. S., osobami upoważnionymi do odbioru dokumentów byli jej rodzice. Ponieważ G. S. jak i S. S. (1) byli przytłoczeni śmiercią córki, oskarżony zaoferował, że zajmie się formalnościami w szpitalu. S. dali mu swoje dowody osobiste, a Ł. T. (3) poszedł do administracji szpitala, gdzie wypełnił dokument o zgłoszeniu zgonu z prośbą o zwolnienie z sekcji zwłok. Oskarżony w miejscu podpisu podpisał się jako S. S. (1) i pozostawił ten wniosek w administracji Centrum Medycznego (...) sp. z o.o. w P. zgodnie z procedurami.

Obsługująca go pracownica szpitala nie sprawdzała tożsamości podpisującego. Mężczyzna, zgodnie z wymogami sanitarnymi, miał nałożoną maseczkę.


Notatka urzędowa

k. 6

Zeznania G. S.

k. 7 - 8, 12 - 13

Dokumentacja medyczna K. S.

k. 15 - 18

Zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale K. S.

k. 32

Zeznania M. G.

k. 39

Zeznania S. S. (1)

k. 43 - 44

Zeznania D. S.

k. 53

Opinia z dnia 10.05.2023r. mgr J. O. - biegłego z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów

k. 73 - 88

Dane o karalności

k. 92

Wyjaśnienia Ł. T. (1)

k. 112 - 113, 166

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

--------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

--------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------

-------------------

OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

Wyjaśnienia Ł. T. (1)

Na wiarę w całości zasługiwały wyjaśnienia Ł. T. (1). Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał okoliczności i motywacje, jakie nim kierowały przy podrabianiu podpisu S. S. (1). Ł. T. (2) podkreślił, że w tym czasie on i rodzice K. S. przeżywali jej śmierć, byli wstrząśnięci tym zdarzeniem i rozemocjonowani. Rodzicom zmarłej udało się ustalić szybki termin kremacji i pogrzebu, zatem konieczne było również szybkie uzyskanie dokumentów. Jego relacja była spójna, logiczna, rzeczowa i korelowała z zeznaniami świadków, zebraną dokumentacją oraz uzyskaną opinią biegłego.

Oskarżony podkreślał, że jego działanie wynikało z emocji związanych ze śmiercią byłej partnerki, matki ich małego dziecka.

Zeznania G. S.

Zeznania G. S. Sąd uznał za wiarygodne, albowiem były jasne i logiczne, korelowały z zeznaniami S. S. (1) i wyjaśnieniami oskarżonego. Świadek wskazała, że wraz z mężem przekazali Ł. T. (3) swoje dowody osobiste, by ten mógł odebrać zwłoki K. S..

Zeznania M. G.

I D. S.

Za wiarygodne Sąd uznał zeznania M. G. i D. S. - pracownic szpitala (...) w P.. Ich zeznania były spójne, logiczne, korelowały z wyjaśnieniami oskarżonego, a także zebraną w sprawie dokumentacją. Kobiety wskazały, że po odbiór dokumentów zgonu K. S. zgłosił się mężczyzna, który podał, że jest jej ojcem, wypełnił też dokumenty i podpisał się.

Zeznania S. S. (1)

Zeznania S. S. (1) zasługiwały na przymiot wiarygodności. Świadek opisał, że był w szoku po śmierci córki i oskarżony wyraził chęć zajęcia się dokumentami dotyczącymi zgonu K. S.. W związku z tym udostępnił mu swój i G. S. dowód osobisty. Świadek podał, że podpis na dokumencie o zgłoszeniu zgonu K. S. widniejący jako 'S. S. (1)' nie został nakreślony przez niego. Jego relacja była spójna. logiczna i korespondowała z pozostałym zebranym w sprawie materiałem dowodowym, zwłaszcza opinią biegłego i wyjaśnieniami oskarżonego.

Opinia z dnia 10.05.2023 r. mgr J. O. - biegłego z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów

Bardzo przydatna była dla Sądu opinia wydana na podstawie kryminalistycznych badań dokumentów przez biegłego sądowego w dziedzinie badań dokumentów mgr J. O..

Opinia ta sporządzona została w sposób staranny i rzetelny, jest jasna, wyczerpująca, obszernie uzasadniona, dowodzi wysokiego profesjonalizmu i doświadczenia zawodowego jej autora, zaś wnioski są logiczne. Wartości dowodowej opinii nie kwestionowała żadna ze stron. Tym samym opinia stanowiła pełnowartościowy materiał dowodowy, na podstawie którego Sąd mógł czynić ustalenia faktyczne.

Notatka urzędowa, Dokumentacja medyczna K. S., Zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale K. S., Dane o karalności

Dokumenty zebrane w sprawie Sąd ocenił jako przydatne dla rozstrzygnięcia, istotne dla ustalenia stanu faktycznego. Zostały sporządzone przez uprawnione do tego podmioty, w przepisanej formie, strony nie kwestionowały zawartych w nich treści, a Sąd nie miał podstaw, by czynić to z urzędu.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu


Zeznania R. B.

Zeznania R. B. nieprzydatne dla poczynienia ustaleń faktycznych w sprawie. Świadek zeznawał na okoliczność relacji, jaka łączyła go z K. S., a także jej relacji z oskarżonym.

PODSTAWA PRAWNA WYROKU


Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem



Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem





Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej



3.3. Warunkowe umorzenie postępowania



Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Przeprowadzone postępowanie dowodowe doprowadziło Sąd do uznania, iż oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał znamiona czynu z art. 270 § 1 k.k. W dniu 25 listopada 2022 r. Ł. T. (2) podrobił w celu użycia za autentyczny podpis S. S. (1) na dokumencie „zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale” w części dotyczącej prośby o zwolnienie z sekcji zwłok zmarłej K. S. złożonym w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P., a także posłużył się w dniu 25.11.2022 r. w Centrum Medycznym (...) sp. z o.o. w P. jako autentycznym w/w dokumentem z podrobionym uprzednio podpisem S. S. (1).

Zgodnie z art. 270 § 1 kk kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument, lub takiego dokumentu jako autentycznego używa podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ł. T. (2) w celu uznania za autentyczny dokonał podrobienia podpisu na dokumencie "zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu" z dnia 23.11.2022 roku o treści S. S. (1).

Oskarżony przyznał się do tego, na jego sprawstwo wskazują też wnioski opinii biegłego sądowego w dziedzinie badań dokumentów mgr J. O..

Zgodnie z treścią art. 66 § 1 i 2 k.k. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Generalną przesłanką stosowania warunkowego umorzenia postępowania dotyczącą osoby sprawcy jest uzasadnione przypuszczenie Sądu, że oskarżony mimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. To przypuszczenie Sądu ma być oparte na postawie sprawcy, jego dotychczasowej niekaralności za przestępstwo umyślne, jego właściwościach i warunkach osobistych oraz na dotychczasowym sposobie życia. Szczegółowe przesłanki dotyczące osoby sprawcy mają więc uzasadniać dodatnią prognozę kryminologiczną wobec niego. Taka prognoza istnieje wobec Ł. T. (1). Sąd nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.

Ł. T. (2) ma 48 lat, nie był nigdy karany. Jest z wykształcenia prawnikiem i wykonuje zawód zaufania publicznego – jest komornikiem sądowym, prowadzi ustabilizowany tryb życia, wychowuje 5-letnia córkę. Spełnione zostały zatem przesłanki do zastosowania instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że przestępcze zachowanie oskarżonego miało charakter incydentalny, wynikało wyłącznie z tego, że wraz z rodzicami byłej partnerki znalazł się w skrajnie trudnej emocjonalnie sytuacji, gdy kobieta zmarła wskutek samobójczych działań i należało podejmować czynności formalne, by doprowadzić do ceremonii kremacji i pogrzebu.

Podkreślić trzeba, że w tej sprawie szczególnie przy ocenie stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu oskarżonego nie można stracić z oczu całokształtu okoliczności, które doprowadziły Ł. T. (1) do przestępstwa.

Wina i społeczna szkodliwość czynu oskarżonego nie są znaczne. Po pierwsze- mężczyzna podpisał dokument, a następnie posłużył się nim w formalnościach szpitalnych zgodnie z wolą S. S. (1), uczestnicząc w formalnościach szpitalnych mających na celu organizację kremacji i pogrzebu zgodnie z wola ojca i matki zmarłej. S. S. dał oskarżonemu dokument tożsamości, tym samym w sposób nie budzący wątpliwości akceptował czynności formalne mające na celu uzyskanie ciała i organizacje pochówku. Dokument ten, w obiegu szpitalnym co do treści i woli był zgodny z wola osoby uprawnionej, został wykorzystany dokładnie tak samo, jak zostałby wykorzystany gdyby podpisał go S. S..

Po drugie- wszystkie działania Ł. T. (1) wynikały z ogromnych emocji, mających wpływ na zwyczajne ocenianie sytuacji. K. S. zmarła nagle, była młodą kobietą, miała z oskarżonym małe dziecko. Jej śmierć była szokiem i wstrząsem dla bliskich, w szczególności rodziców S. i G. S.. Od strony prawnej oskarżony był osobą obcą dla zmarłej, stąd sam nie mógł odebrać żadnych dokumentów dotyczących jej zgonu, a były one niezbędne, by odebrać ciało, przeprowadzić pogrzeb, którego termin już ustalono. Oskarżony przejmując działanie zamiast ojca zmarłej działał pod wpływem emocji. Jego decyzja nie wynikała z racjonalnego myślenia, nastawionego na jakąkolwiek korzyść, bo żadna korzyść nie mogła wyniknąć z tych okoliczności działania oskarżonego : podpisania ani przekazania dokumentu.

Zaznaczyć należy, iż brak podstaw, by przyjąć, że społeczna szkodliwość czynu oskarżonego jest znikoma. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia. Oskarżony jest prawnikiem, a co za tym idzie od pierwszych dni edukacji prawnej był informowany, iż skreślenie podpisu w miejsce innej osoby stanowi przestępstwo. Ponadto szkodliwość działania oskarżonego co do rodzaju czynu przeciwko dokumentom i charakteru naruszonego dobra są istotnie większe niż znikome, bowiem nawet dla znacznej większości społeczeństwa niemal automatycznym zakazem objęte jest podpisywanie się cudzym nazwiskiem.

Ponownie wskazać należy, że oskarżony nie jest osobą zdemoralizowaną, a sytuacja objęta niniejszym postępowaniem była wyjątkowym zdarzeniem i Ł. T. (2) nie popełni więcej przestępstwa. Wyraził żal i skruchę z powodu zaistniałego zdarzenia. Dlatego mając na uwadze, że wina i społeczna szkodliwość czynu oskarżonego nie są znaczne, w świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego Sąd uznał, iż objęte zarzutem zdarzenie miało charakter wyjątkowy, epizodyczny i wręcz ekstremalny w dotychczasowym życiu oskarżonego i nie jest ono wynikiem utrwalonego, nagannego stosunku wobec obowiązujących norm prawnych.

Umarzając warunkowo postępowanie Sąd określił okres próby na jeden rok. Czas ten jest odpowiedni z uwagi na osobę sprawcy. Brak bowiem jakichkolwiek podstaw, by przyjąć, że Ł. T. (2) ponownie popełni przestępstwo. Zachowanie oskarżonego podczas postępowania przygotowawczego, a potem procesu wskazywało, iż już to postępowanie miało na niego istotny wpływ i brak jakichkolwiek podstaw, by rozważać stosowanie dłuższego okresu próby.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania powinna mieć zastosowanie właśnie w takich sytuacjach wobec takich sprawców, gdy Sąd nie ma wątpliwości, że popełnienie przestępstwa było epizodycznym zdarzeniem, wynikającym z działania pod wpływem emocji, a nie racjonalnie planowanym działaniem w konkretnym celu, dla osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści.

3.4. Umorzenie postępowania





Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.5. Uniewinnienie





Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ł. T. (2)

2



Na podstawie art. 44 § 1 kk Sąd orzekł przepadek poprzez pozostawienie w aktach sprawy dowodu rzeczowego w postaci dokumentu "zgłoszenie o stwierdzeniu zgonu w oddziale" zawartego na k. 32 akt. Sąd zobligowany był do orzeczenia przepadku tego dokumentu, gdyż jak stanowi art. 44 § 1 kk Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

-------------------

---------------------------------------

-----------------------------

----------------------------------------------------------------

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowa ł określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3

Na podstawie art. 627 kpk Sąd zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w wysokości 2055 złotych, a na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych wymierzył mu opłatę 80 złotych, nie znajdując podstaw do zwolnienia oskarżonego od obowiązku ponoszenia tych kosztów. Ł. T. (2) pracuje, ma dochody, na utrzymaniu ma tylko córkę. Brak jakichkolwiek podstaw, by przyjąć, iż nie jest w stanie uiścić należności wynikających z faktu popełnienia przestępstwa.

Podpis

/-/ sędzia Tamara Grzelak