Sygn. akt VI U 208/23
Dnia 4 marca 2024 r.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w W. VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący Protokolant: |
sędzia Iwona Dzięgielewska Ewelina Firlej-Połaniecka |
po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2024 r. w Warszawie
na rozprawie
sprawy W. K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w W.
o zasiłek pogrzebowy
na skutek odwołania W. K. od decyzji z dnia 8 maja 2023 roku nr (...)
zmienia zaskarżoną decyzję, przyznając W. K. prawo do zasiłku pogrzebowego po zmarłej A. K.
Sygn. akt VI U 208/23
Decyzją z dnia 8 maja 2023 roku, znak: (...). (...) - (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych – I Oddział w W. odmówił W. K. prawa do zasiłku pogrzebowego po zmarłej A. K. (Decyzja, akta ZUS).
Pismem z dnia 22 maja 2023 roku (data wpływu) W. K. wniósł odwołanie od ww. decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie mu prawa do zasiłku pogrzebowego po zmarłej A. K. oraz zasądzenie na swoją rzecz od ZUS zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych (Odwołanie – k. 1 – 2).
W odpowiedzi na odwołanie z dnia 23 czerwca 2023 roku (data wpływu) organ rentowy wniósł o jego oddalenie oraz zasądzenie na swoją rzecz od odwołującego się zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych (Odpowiedź na odwołanie – k. 9 – 9v.).
Do zamknięcia rozprawy strony pozostawały na swoich stanowiskach w sprawie.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
A. K. zmarła dnia 9 marca 2023 roku w N. (Dowód: odpis skrócony aktu zgonu w aktach ZUS).
Koszty pogrzebu pokrył odwołujący się W. K. ze swoich własnych środków (Dowody z dokumentów – k. 4 – 8, przesłuchanie stron ograniczone do przesłuchania odwołującego – k. 32v. oraz e-protokół).
A. K. była osobą pobierającą emeryturę, pacjentką zakładu, który prowadzi odwołujący tj. ZOL w N.. Była ona dla odwołującego osobą obcą (Dowód: przesłuchanie stron ograniczone do przesłuchania odwołującego – k. 32v. oraz e-protokół).
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie wskazanych dowodów z dokumentów, które nie były kwestionowane przez strony co do ich prawdziwości, mogły więc stanowić dowody wiarygodne w sprawie oraz dowodu z przesłuchania odwołującego się w zakresie wyżej wskazanym, którego zeznania jako spójne, logiczne i korespondujące z resztą materiału dowodowego Sąd uznał za wiarygodne i przydatne dla rozstrzygnięcia.
Sąd zważył, co następuje:
Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 77 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. Dz.U. 2023 poz. 1251 ze zm. zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci: 1) ubezpieczonego; 2) osoby pobierającej emeryturę lub rentę; 3) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania; 4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2 (ust. 1); Członkami rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 4, są: 1) małżonek (wdowa i wdowiec); 2) rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające; 3) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej; 4) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3; 5) rodzeństwo; 6) dziadkowie; 7) wnuki; 8) osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna (ust. 2); Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego (ust. 3); Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu (ust. 4).
Zgodnie z art. 78 powołanej wyżej ustawy, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu (ust. 1); Zasiłek pogrzebowy przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu (ust. 2); W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, o którym mowa w ust. 2, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu (ust. 3).
Zgodnie z art. 79 ust. 1 powołanej wyżej ustawy w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż wymieniona w art. 77 ust. 1 pkt 4, pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż określona w art. 80. Według zaś art. 80 zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł.
Odwołujący się spełnił przesłanki do uzyskania zasiłku pogrzebowego po zmarłej A. K.. A. K. należała do kręgu osób wymienionych w art. 77 ust. 1 jako osoba pobierająca w chwili śmierci emeryturę. Przysługiwał więc po jej śmierci zasiłek pogrzebowy. Jednocześnie to odwołujący był do niego uprawniony, jako osoba, która poniosła koszty pogrzebu. Odwołujący wykazał to w sprawie przedłożonymi przez siebie dokumentami oraz korespondującymi z nimi zeznaniami. Nie miało znaczenia dla sprawy to, że był dla zmarłej osobą obcą. Ustawa nie wymaga bowiem, by uprawniony do zasiłku nie był osobą obcą. Również odbiór aktu zgonu i zgłoszenie zgonu przez inną osobę nie ma żadnego znaczenia. Zasiłek przysługuje bowiem temu, kto poniósł koszty a nie temu, kto odebrał akt zgonu i zgłosił zgon.
Z podniesionych względów zaskarżona decyzja podlegała zmianie i Sąd orzekł co do istoty sprawy jak w sentencji na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c.