Sygn. akt VI U 423/22
Dnia 31 maja 2023 roku
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: sędzia Joanna Napiórkowska - Kasa
po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2023 roku w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy S. N.
przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W.
na skutek odwołania S. N. od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 26 lipca 2022 roku nr: WN-I. (...).1. (...).2022
o ustalenie stopnia niepełnosprawności
zmienia zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 26 lipca 2022 roku nr: WN-I. (...).1. (...).2022 oraz poprzedzające je orzeczenie Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 06 czerwca 2022 roku nr: (...) w ten sposób, że postanawia:
- zaliczyć odwołującego S. N. do stopnia niepełnosprawności - umiarkowanego,
- symbol przyczyny niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ustalić na – 05-R,
- orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydać do – 20 lutego 2024 roku,
- ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności datować od – 21 kwietnia 2022 roku,
przy wskazaniach dotyczących:
- odpowiedniego zatrudnienia wskazać – niezdolny do wykonywania cięższej pracy fizycznej w pełnym czasie pracy, może pracować na stanowisku pracy przystosowanym do niepełnosprawności,
- zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej wskazać – nie wymaga,
- uczestnictwa w terapii zajęciowej wskazać – nie wymaga,
- konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby wskazać – wg. zaleceń lekarza specjalisty, wymaga okresowego zaopatrzenia w gorset ortopedyczny,
- korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki wskazać – wymaga,
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji wskazać – nie wymaga,
- spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym wskazać – nie spełnia,
- prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju wskazać – nie wymaga.
Sygn. akt VI U 423/22
Orzeczeniem z dnia 6 czerwca 2022 roku nr (...) Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. zaliczył S. N. do lekkiego stopnia niepełnosprawności o symbolu 05-R do 6 czerwca 2025 roku z niestulonym początkiem niepełnosprawności oraz początkiem stopnia od 21 kwietnia 2022 roku.
Orzeczeniem z dnia 26 lipca 2022 roku nr WN-I. (...).1. (...).2022 Wojewódzki Zespól do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. utrzymał w mocy orzeczenie MZON.
(orzeczenia WZON i MZON)
Od powyższego orzeczenia S. N. wniósł odwołanie wnosząc o zmianę stopnia niepełnosprawności.
(odwołanie – k. 2)
W odpowiedzi na odwołanie WZON wniósł o jego oddalenie.
(odpowiedź na odwołanie – k. 3-4)
Sąd ustalił, co następuje:
Odwołujący urodził się (...) w K., nie ma wyuczonego zawodu, ukończył szkołę podstawową. Obecnie pracuje jako sprzątacz na ½ etatu.
W 3 kwietnia 2020 roku doznał wybuchowego złamania kręgu L1 ze stenozą kanału kręgowego w wyniku upadku z dachu. Obecnie skarży się na dolegliwości bólowe promieniujące od miejsca złamania. Porusza się niewydolnie, powoli. Występuje bolesność uciskowa wyrostków kolczystych od TH10 do L2 i obu stawów krzyżowo-biodrowych, ograniczenie zakresów ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, pochylenie boczne śladowe, tak samo jak ruchy skrętne. Wymaga systematycznego leczenia rehabilitacyjnego. Jest niezdolny do wykonywania cięższej pracy fizycznej w pełnym czasie pracy, może pracować na stanowisku przystosowanym do niepełnosprawności ruchowej. Wymaga okresowego zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny. Wymaga korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
Odwołujący się jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym z powodu schorzeń o symbolu 05-R od 21 kwietnia 2022 roku do 20 lutego 2024 roku.
(opinia biegłego ortopedy K. K. – k. 15-15v)
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie opinii biegłego ortopedy K. K., która była spójna, wyczerpująca i zawierała pełne uzasadnienie. W zakresie zarzutów WZON Sąd uznał, że te które były skierowane do opinii biegłego ortopedy były bezzasadne i sprowadzały się do dowolnej polemiki z opinią biegłego i jego ustaleniami. Nie zawierały żadnych merytorycznych zarzutów co do metodologii, sposobu sporządzenia opinii, a jedynie były dowolną polemiką z ustaleniami biegłego. Nie zawierały wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii uzupełniającej lub opinii innego biegłego ze specjalności ortopedii. Nie zachodziła konieczność dopuszczenia dowodu z opinii biegłego innej specjalności.
Sąd zważył, co następuje:
Odwołanie podlegało uwzględnieniu w całości co skutkowało sformułowaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na nowo.
W pierwszej kolejności Sąd ustalił, że osoba odwołująca się jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym z przyczyny układu ruchu okresowo od 21 kwietnia 2022 roku do 20 lutego 2024 roku. Zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Na uwagę zasługuje to, że między drugą, a trzecią przesłanką umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ustawodawca posłużył się alternatywą łączną „lub", co oznacza w praktyce konieczność spełnienia co najmniej dwóch z trzech wskazanych grup przesłanek definiujących umiarkowany stopień niepełnosprawności. Zawsze występować musi naruszenie sprawności organizmu i dodatkowo, albo niezdolność do pracy (zdolność jedynie w warunkach pracy chronionej), albo konieczność pomocy w pełnieniu ról społecznych.
W przypadku odwołującego S. N. spełnia on przesłanki zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albowiem stan jego zdrowia jest naruszony z powodu stanu po złamaniu wybuchowym kręgu L1 po wypadku – upadku z wysokości. Powoduje to u niego ograniczanie możliwości zatrudnienia na poprzednio wykonywanym stanowisku. Nie może pracować wykonując prace fizyczne na pełen etat. Porusza się w sposób powolny, ma duże ograniczenie ruchomości kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. Może być więc zatrudniony na stanowisku przystosowanym do jego niepełnosprawności ruchowej. Tak więc z powodu stanu jego zdrowia wymaga zatrudnieniu w zakładzie pracy chronionej tj. w takim gdzie znajdują się stanowiska przystosowane dla osób z jego niepełnosprawnością. Jego niepełnosprawność nie jest trwała, stan zdrowia odwołującego może ulec zmianie, więc jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym do 20 lutego 2024 roku z powodu schorzeń o symbolu 05-R.
Zmiana orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie stopnia niepełnosprawności z lekkiego na umiarkowany skutkuje zmianami również w punktach odpowiedniego zatrudnienia gdzie należy wskazać za biegłym ortopedą, że jest niezdolny do wykonywania cięższej pracy fizycznej w pełnym czasie pracy, może pracować na stanowisku pracy przystosowanym do niepełnosprawności. Dodatkowo wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i okresowego zaopatrzenia w gorset ortopedyczny. Wymaga również korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki albowiem wymaga cały czas systematycznej rehabilitacji z powodu schorzeń kręgosłupa powypadkowych.