Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VII K 231/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

W. N.

Prowadzenie w dniu 29 września 2023 roku w ruchu lądowym na drodze publicznej w miejscowości G., woj. (...), w stanie nietrzeźwości wynoszącej 1,13 i 1,22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu samochodu osobowego marki F. (...) o nr rej. (...).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Prowadzenie w dniu 29 września 2023 roku w ruchu lądowym na drodze publicznej w miejscowości G., woj. (...), w stanie nietrzeźwości wynoszącej 1,13 i 1,22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu samochodu osobowego marki F. (...) o nr rej. (...)

wyjaśnienia oskarżonego W. N.

19, 48

protokoły badania stanu trzeźwości

2-3, 4-5

zapytanie o karalność

17

informacja o wpisach w ewidencji kierowców

26

1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego W. N.

Wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy w zakresie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości nie budzą żadnych wątpliwości. Znajdują bowiem potwierdzenie w notatce przeprowadzającego czynności na miejscu zdarzenia funkcjonariusza policji oraz wynikach badań trzeźwości oskarżonego. W związku z tym nie ujawniły się w sprawie żadne okoliczności mogące wskazywać na to, że przyznanie się oskarżonego do winy byłoby nieprawdziwe.

protokół badania stanu trzeźwości

Przy badaniu ilości alkoholu w wydychanym powietrzu urządzenie pomiarowe posiadające aktualne świadectwo wzorcowania wykazało poziom 1,13 mg/l o godz. 10:31 i 1,22 mg/l o godz. 10:47 alkoholu w wydychanym powietrzu (k. 2-3). Wyniki te zostały następnie potwierdzone dwukrotnymi badaniami innym urządzeniem o godz. 10:58 i 10:59, które wykazało poziom 1,20 i 1,18 mg/l. Są to wartości przewyższające normę wskazaną w art. 115§16 pkt.1i2 kk, określającą pojęcie stanu nietrzeźwości.

zapytanie o karalność,

informacja o wpisach w ewidencji kierowców

Dokumenty niekwestionowane w toku postępowania.

1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

W. N.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony swoim zachowaniem wyczerpała znamiona przestępstwa z art. 178a§1 kk. Kierował bowiem samochodem osobowym w ruchu lądowym na drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości alkoholowej. Wina oskarżonego w zakresie popełnienia czynu z art. 178a§1 kk nie budzi zatem żadnych wątpliwości.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

W. N.

I

Sąd kierował się dyrektywami z art. 53 kk, biorąc pod uwagę znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonego i jego winy, gdyż prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu stanowi rażące naruszenie porządku prawnego, a sprawca naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych uczestników ruchu. Okolicznością obciążającą był także wysoki poziom alkoholu, pod którego wpływem znajdował się oskarżony prawie pięciokrotnie przekraczający poziom wyznaczony przepisem ustawy karnej oraz poruszanie się nim w godzinach dziennego szczytu komunikacyjnego i przewożenie w takim stanie pasażerów. Jako okoliczności łagodzące wzięto z kolei pod uwagę wcześniejszą niekaralność oskarżonego za przestępstwa i wykroczenia drogowe, przejechanie krótkiego odcinka trasy drogą o niskim natężeniu ruchu, dotychczasową nienaganną opinię z miejsca zamieszkania oraz wyrażony żal. Mając to na względzie Sąd uznał, iż karą, która spełni warunki prewencji ogólnej i szczególnej wobec oskarżonego będzie kara pozbawienia wolności w wymiarze 5 miesięcy. Orzeczona kara nie przekracza stopnia winy, uwzględnia stopień społecznej szkodliwości czynu, a jednocześnie spełnia cele zapobiegawczo – wychowawcze, zarówno w stosunku do oskarżonego, jak i ze względu na potrzeby kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa i spowoduje, że oskarżony nie powróci do przestępstwa. Jest to kara zbliżona co prawda do dolnej granicy ustawowego zagrożenia, jednakże Sąd uznał taki wymiar kar za całkowicie wystarczający zważywszy na fakt, iż oskarżony dotychczas nie odbywał kary pozbawienia wolności, a więc nie sposób stwierdzić aby w przypadku ewentualnego odbycia przez niego kary w powyższym wymiarze kara krótkoterminowa nie odniosła pożądanego wobec jego osoby skutku.

II

Jako, że oskarżony nie był dotychczas karany sąd warunkowo zawiesił wykonanie orzeczonej wobec niego kary pozbawienia wolności, albowiem w ocenie sądu pomimo niewykonania orzeczonej kary oskarżony będzie w przyszłości przestrzegać porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa. Wyznaczając okres próby sąd uznał za wystarczające zakreślenie 2-letniego okresu próby.

III

Na podstawie art. 42§2 kk i art. 43§1 kk Sąd orzekł w stosunku do oskarżonego obligatoryjny środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na najkrótszy określony ustawowo okres 3 lat, z wyłączeniem pojazdów do kierowania którymi uprawnia kat.T prawa jazdy. Na wymiar tego środka karnego miały wpływ z jednej strony wysokość stężenia alkoholu stwierdzona u oskarżonego przekraczająca kilkakrotnie poziom wyznaczony przepisami ustawy karnej, zaś z drugiej strony prowadzenie pojazdu na drodze o małym natężeniu ruchu, pozytywna opinia z miejsca zamieszkania oraz uprzednia niekaralność oskarżonego zarówno za przestępstwa, jak i za wykroczenia drogowe. Orzeczenie w stosunku do oskarżonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ocenie Sądu spowoduje, iż będzie on w przyszłości przestrzegał porządku prawnego i nie popełni więcej tego typu przestępstwa, gdyż zda sobie sprawę z konsekwencji utraty uprawnień do prowadzenia samochodów osobowych. Jako, że oskarżony zamieszkuje na wsi i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych spowodował by konieczność korzystania z pomocy innych osób w warunkach znikomej komunikacji publicznej, Sąd uznał za zasadne pozostawienie mu uprawnień do kierowania m.in. ciągnikami rolniczymi oraz motorowerami.

V

Na podstawie art. 43a§2 kk orzeczono ponadto od oskarżonego świadczenie pieniężne w najniższej określonej ustawowo kwocie 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

W. N.

IV

Oskarżonemu zaliczono na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego środka okres zatrzymania prawa jazdy.

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

W ocenie Sądu, przedstawione w pkt.4 argumenty wskazują na całkowity brak podstaw w niniejszej sprawie do warunkowego umorzenia postępowania, albowiem wina i społeczna szkodliwość czynu oskarżonego są znaczne. Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu był bowiem na tyle wysoki, iż oczywistym jest, że oskarżony swojego zachowania nie może tłumaczyć brakiem świadomości co do stanu w jakim się znajdował. Uczestniczenie w takim stanie w ruchu drogowym powodowało oczywiste zagrożenie dla innych jego uczestników, a także przewożonych pasażerów gdyż wiadomym jest, iż po przekroczeniu 1 promila (a oskarżony miał ok. 2,5) koordynacja i czasy reakcji i kontroli kierowcy są już zaburzone. Oskarżony winien mieć tego świadomość, tym bardziej, iż zdawał sobie sprawę, że zamieszkiwanie w małej miejscowości i wykonywanie pracy zawodowej znacznie ułatwia poruszanie się samochodem, do czego niezbędne jest posiadanie przez niego uprawnień. Lekceważąc ten fakt musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, do których należy nie tylko konieczność zapłaty świadczenia, ale również utrata uprawnień do kierowania pojazdami na dłuższy okres czasu.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

V

O kosztach procesu Sąd orzekł w oparciu o treść art. 626§1 kpk w zw. z art. 627 kpk, a o opłacie na podstawie art. 2 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 23.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych (Dz.U. z 1983r. nr 49 poz.223 z późn. zm.) uznając z racji wykonywania przez oskarżonego pracy zarobkowej, iż brak jest jakichkolwiek podstaw do zwolnienia go od kosztów postępowania.

Podpis