Sygn. akt III Ca 257/14
Dnia 17 czerwca 2014r.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, Wydział III Cywilny Odwoławczy w składzie
następującym:
Przewodniczący - Sędzia SO Mieczysław H. Kamiński ( sprawozdawca )
Sędzia SO Zofia Klisiewicz
Sędzia SO Tomasz Białka
Protokolant: staż. Kinga Burny
po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2014r.
na rozprawie
sprawy z wniosku M. B.
przy uczestnictwie M. M., M. R., B. L., H. J.
o stwierdzenie nabycia spadku po Z. B.
na skutek apelacji uczestniczki M. R.
od postanowienia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu
z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. akt I Ns 1401/13
p o s t a n a w i a :
1. zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że w miejsce słowa „… wprost…” wpisać słowa „ … z dobrodziejstwem inwentarza…”;
2. orzec, że wnioskodawca i uczestniczki ponoszą koszty postępowania apelacyjnego związane ze swym udziałem w sprawie.
Sygn. akt III Ca 257/14
Postanowieniem z dnia 27.02.2014 r. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu stwierdził nabycie spadku po Z. B. zmarłej dnia 08.02.2013 r. w N. na rzecz jej spadkobierców ustawowych – dzieci: M. B., M. M., M. R., B. L. i H. J. na podstawie ustawy wprost w udziałach po 1/5 części i orzekł o kosztach postępowania. Sąd Rejonowy wskazał, że za podstawę ustalenia spadkobierców i sposobu nabycia spadku przyjął podane przez wnioskodawcę okoliczności, iż spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu oraz, że nikt ze spadkobierców ustawowych nie składał oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Apelację od powyższego postanowienia wniosła uczestniczka M. R., wnosząc o zmianę treści rozstrzygnięcia w zakresie sposobu nabycia spadku wskazała, że wszystkie uczestniczki, to jest apelująca oraz M. M., B. L. i H. J., złożyły przed notariuszem oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, przedkładając jednocześnie kopie wypisów z aktów notarialnych obejmujących w/w oświadczenia oraz podnosząc, że wypisy z tych aktów zostały przekazane Sądowi Rejonowemu i w sprawie I Ns 293/13 został sporządzony spis inwentarza.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Apelacja okazała się uzasadniona.
Jak wynika z załączonych kopii aktów notarialnych, wskazane uczestniczki w dniu 05.03.2013 r. złożyły we właściwej formie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Termin złożenia tych oświadczeń mieści się w okresie sześciu miesięcy od daty otwarcia spadku, przewidzianym w przepisie art. 1015§ 1 k.c., a zatem są one prawnie skuteczne. W tych okolicznościach należało apelację uwzględnić, zmieniając zaskarżone postanowienie poprzez wskazanie, że nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza przez wszystkich spadkobierców. Mają tu bowiem zastosowanie reguły wynikające z treści przepisu art. 1016 k.c. i art. art. 670 k.p.c., co oznacza, że w przypadku złożenia oświadczenia przez jednego ze spadkobierców o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy nie składający żadnego oświadczenia w terminie ustawowym , także przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a Sąd działając z urzędu w zakresie ustalenia spadkobiercy ma to potwierdzić z urzędu. Z tej przyczyny działanie oświadczenia o przyjęciu spadku przez uczestniczki swym skutkiem objęło również wnioskodawcę M. B., który żadnego oświadczenia nie składał.
Orzeczenie w tym zakresie oparto na podstawie art. 386§ 1 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c., zaś o kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 §1 k.p.c. uznając, że nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od podstawowej zasady obowiązującej w postępowaniu nieprocesowym, że wnioskodawca i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.