Sygn. akt XIV C 212/20
Dnia 4 października 2023 r.
Sąd Okręgowy w Poznaniu XIV Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Pile
w składzie następującym:
Przewodniczący: sędzia Przemysław Okowicki
po rozpoznaniu w dniu 4 października 2023 r. w Pile
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa
A. K. (1), A. K. (2) i H. K.
przeciwko
(...) Bank SA z siedzibą w W.
o stwierdzenie nieważności umowy i zapłatę
postanawia
1. odrzucić wniosek powodów o udzielenie zabezpieczenia
2. na podstawię art. 174 § 1 pkt 4 kpc zawiesić postępowanie.
Przemysław Okowicki
postanowienia z dnia 4 października 2023 roku
Powodowie A. K. (1), A. K. (2) i H. K. w pozwie z dnia 24 lutego 2020 roku (data wpływu do tutejszego sądu), skierowanym przeciwko (...) Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w W. wnieśli o ustalenie nieważności umowy kredytu nr (...) z dnia 3 stycznia 2007 roku zawartej między powodami, a poprzednikiem prawnym pozwanego (...) Bankiem Spółką Akcyjną z siedzibą w K., na mocy której kwota kredytu została indeksowane do waluty obcej, tj. franka szwajcarskiego, a nadto zasądzenie na ich rzecz solidarnie wszystkich kwot uzyskanych przez pozwanego w związku z realizacją umowy kredytowej wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.
Pismem z dnia 30 sierpnia 2023 roku powodowie złożyli wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności łączącej stron umowy kredytu i unormowanie praw i obowiązków stron na czas postępowania, poprzez: a) wstrzymanie obowiązku dokonywania przez powodów spłat rat kredytu w wysokości i terminach wynikających z umowy kredytu, w okresie od dnia udzielenia zabezpieczenia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie; b) zakazanie pozwanemu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu w okresie od dnia udzielenia zabezpieczenia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia w sprawie; c) zakazanie pozwanemu przekazywania do Biura (...) SA w W. informacji o niespłacaniu przez powodów rat kredytu wynikających z umowy kredytu w okresie od dnia udzielenia zabezpieczenia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia w sprawie.
Sąd zważył, co następuje:
Wniosek powodów nie zasługiwał na uwzględnienie.
Decyzją z dnia 29 września 2022 roku, wydaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, wobec pozwanego (...) Banku SA z siedzibą w W. wszczęta została przymusowa restrukturyzacja. Natomiast postanowieniem z dnia 20 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie ogłosił upadłość dłużnika (...) Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w W..
Wniosek powodów wpłynął już po ogłoszeniu upadłości banku, tj. w dniu 30 sierpnia 2023 roku).
W niniejszej sprawie zabezpieczenie nie mogło być udzielone z uwagi na zakaz przewidziany w art. 146 ust. 3 Prawa upadłościowego. Zgodnie z tym przepisem, po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Należy uznać, że zakaz wykonania zabezpieczenia tym bardziej oznacza zakaz udzielenia zabezpieczenia.
Żądane przez powodów zabezpieczenie byłoby zabezpieczeniem na majątku upadłego, o którym mowa w art. 146 ust. 3 Prawa upadłościowego, gdyż prowadziłoby bezpośrednio do uszczuplenia tego majątku przez pozbawienie go określonego przychodu pieniężnego.
Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w punkcie 1 postanowienia.
Zgodnie z art. 174 § 1 pkt 4 k.p.c. Sąd zawiesza postępowanie z urzędu jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości, masy układowej lub masy sanacyjnej i ogłoszono upadłość lub wszczęto wtórne postępowanie upadłościowe albo ustanowiono zarządcę w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Postanowieniem z dnia 20 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie ogłosił upadłość dłużnika (...) Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w W.. Nie budzi wątpliwości, że dochodzone w pozwie roszczenia dotyczą masy upadłości.
W związku z powyższym postępowaniu w sprawie podlegało obligatoryjnemu zawieszeniu o czym orzeczono w punkcie 2 postanowienia.
Przemysław Okowicki