Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 492/14

POSTANOWIENIE

Dnia 26 maja 2014 r.

Sąd Okręgowy w Tarnowie Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Natalia Lipińska

po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2014 r. w Tarnowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania T. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 1 kwietnia 2014 r., nr (...)

o prawo do emerytury

w sprawie T. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

p o s t a n a w i a:

umorzyć postępowanie.

SSO Natalia Lipińska

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 1 kwietnia 2014 r., nr (...), ZUS Oddział
w T., na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach
i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43 ze zm.), odmówił T. G. przyznania prawa do emerytury, ponieważ ubezpieczony, pomimo udowodnienia 15- letniego stażu pracy w szczególnych warunkach, na dzień 1 stycznia 1999 r. nie wykazał 25- letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Decyzja ta została zaskarżona przez T. G. odwołaniem.

W piśmie procesowym z dnia 22 maja 2014 r. (data prezentaty) ubezpieczony dokonał cofnięcia odwołania od zaskarżonej decyzji ZUS Oddział w T. z dnia 1 kwietnia
2014 r.

Sąd rozważył, co następuje:

Postępowanie zainicjowane odwołaniem T. G. od decyzji ZUS Oddział
w T. z dnia 1 kwietnia 2014 r., nr(...), podlega umorzeniu.

Zgodnie z treścią art. 203 § 1 k.p.c., pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia- aż do wydania wyroku. Jak zaś wynika z brzmienia art. 203 § 2 zdanie pierwsze k.p.c., pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.

Sąd co do zasady związany jest cofnięciem pozwu. Zawsze jednak obowiązany jest dokonać oceny, czy w świetle zgromadzonego materiału procesowego czynność taka jest dopuszczalna. Zgodnie bowiem z art. 203 § 4 k.p.c., sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Przepisy te znajdują odpowiednie zastosowanie w postępowaniu odrębnym
w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przy czym, jak stanowi
art. 469 k.p.c., sąd uzna cofnięcie pozwu za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego.

W niniejszej sprawie odwołujący dokonał cofnięcia odwołania od zaskarżonej decyzji ZUS w piśmie procesowym z dnia 22 maja 2014 r. przed pierwszą rozprawą.
Z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, by cofnięcie odwołania było sprzeczne
z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa ani też by czynność ta naruszała słuszny interes ubezpieczonego.

Wobec powyższego, uznać należało, że odwołujący dokonał skutecznego cofnięcia odwołania od zaskarżonej decyzji ZUS Oddział w T. z dnia 1 kwietnia 2014 r., co skutkuje umorzeniem postępowania w sprawie IV U 492/14 na podstawie art. 355 § 1 k.p.c.- zgodnie z którym sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Mając to na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia na podstawie
art. 203 § 1 i 4 k.p.c. i art. 469 k.p.c. oraz art. 355 § 1 i 2 k.p.c.

(...)

(...)

-

(...)

-

(...)

-

(...)

(...)