Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 455/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kielcach II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Elżbieta Ciesielska

Protokolant: prot. sąd. Iwona Cierpikowska

po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2014 r. w Kielcach

na rozprawie

sprawy z powództwa (...) Spółka z o.o. w W.

przeciwko P. T.

o zapłatę

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Kielcach

z dnia 17 stycznia 2014 r., sygn. VII C 333/13 ( upr.)

oddala apelację.

II Ca 455/14

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2014r. Sąd Rejonowy w Kielcach oddalił powództwo (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wytoczone w dniu 20 czerwca 2012r. przeciwko P. T..

Apelację od wyroku wywiódł powód zaskarżając wyrok w całości i zarzucając mu:

- obrazę przepisów prawa materialnego w postaci art. 106 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym w zw. z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przez ich błędną wykładnię, a w konsekwencji ich nie zastosowanie; - obrazę przepisów prawa materialnego w postaci art. 118 k.c. poprzez jego błędną wykładnię polegającą na wadliwym przyjęciu, ze roszczenie uczelni wyższej o zapłatę czesnego stanowi roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak również wyrażającą się w przyjęciu, iż świadczenie studenta, polegające na obowiązku uiszczenia opłaty za świadczenia edukacyjne, stanowi świadczenie o charakterze okresowym.

Wskazując na powyższe zarzuty apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kwoty 1 251,13 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz kosztów procesu za I i II instancję uwzględniających koszty zastępstwa procesowego.

SĄD OKRĘGOWY ZWAŻYŁ CO NSTĘPUJE:

Sąd Okręgowy ocenił żądanie zawarte w apelacji powoda - (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. jako niezasadne i dlatego apelację oddali.

Sąd II instancji podzielił wniosek Sądu Rejonowego , iż dochodzone roszczenie uległo przedawnieniu, chociaż nie zgodził się w pełni z przywołaną przez ten Sąd argumentacją przemawiającą za jej zastosowaniem w przedmiotowej sprawie art. 118 k.c. Sąd Okręgowy nie zgodził się z poglądem Sądu Rejonowego zaprezentowanym w pisemnych motywach zaskarżonego wyroku, iż dochodzone w przedmiotowej sprawie roszczenie było związane z działalnością gospodarczą poprzednika prawnego powoda, skoro wprost wyklucza to przepis art. 106 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym ( Dz. U. z 2005r. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) , a tym samym nie podzielił stanowiska, iż roszczenie wynikające z umowy o studiowanie zawartej przez pozwanego z poprzednikiem prawnym powódki w dniu 15 lipca 2008r., za nr (...)jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się co do zasady z upływem 3( trzech) lat.

Sąd Okręgowy zgodził się jednak, iż przedawnienie przedmiotowego roszczenia jako roszczenia okresowego, znajduje uzasadnienie w przepisie art. 118 k.c. Wbrew bowiem wywodom skarżącego, Sąd Rejonowy prawidło wskazał, że roszczenie dochodzone w przedmiotowej sprawie dotyczy świadczenia okresowego, które przedawnia się z upływem

3-ch lat i jako takie uległo przedawnieniu; co do czesnego za styczeń 2009r. - z dniem

5-go stycznia 2012r.; co do czesnego za luty 2012r. – z dniem 5-go lutego 2012r.; zaś co do czesnego za marzec 2009r. – z dniem 5-go marca 2012r. Wbrew twierdzeniom skarżącego, w świetle przywołanej powyżej umowy o studiowanie , brak jest podstaw do stwierdzenia , iż pozwana P. T. zobowiązana była do zapłaty z góry określonej kwoty, której to płatność została rozłożona na miesięczne raty. Sposób opłaty i wysokość czesnego dla studentów studiów stacjonarnych I stopnia, określony został w par. 7 ust. 1. pkt. 1 przywołanej powyżej umowy (k. 65 akt ). W paragrafie tym , ani żadnym innym umowy stanowiącej podstawę zobowiązania pozwanej , nie została wskazana całkowita wysokość czesnego, którą w określonej ilości rat, bądź też jednorazowo, zobowiązana byłaby ona zapłacić jako studentka I (pierwszego ) roku. Została jednie wskazana wysokość świadczenia miesięcznego na kwotę 290zł. Za traktowaniem tego świadczenia jako okresowego, związanego z czasem trwania umowy, przemawia także par. 8 umowy o studiowanie zawartej pomiędzy pozwaną a poprzednikiem prawnym powoda w dniu 15 lipca 2008r, a w szczególności jego ustęp 2 w zw. z ustępem 1 stanowiący , iż data złożenia przez studenta oświadczenia o rezygnacji jest terminem wiążącym Uczelnię do zaprzestania naliczania opłat i odsetek, za świadczenie usług edukacyjnych w ramach zawartej umowy. Ta regulacja, wbrew wywodom apelacji odpowiada definicji świadczenia okresowego polegającego na stałym świadczeniu przez czas trwania stosunku prawnego w określonych regularnych odstępach czasu pewnej ilości pieniędzy, które jednak nie składają się na z góry określoną co do wielkości całość.

Reasumując powyższe rozważania Sąd Okręgowy stwierdził, iż Sąd Rejonowy dokonał, co do zasady trafnego rozstrzygnięcia, a zatem brak było podstaw do jego zmiany. Z uwagi na powyższe działając na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 118 k.c. Sąd Okręgowy oddalił żądanie apelacji jako niezasadne.

/SSO. E. Ciesielska/