Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Pz 30/14

POSTANOWIENIE

Dnia 23 czerwca 2014r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach Wydział VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący SSO Jolanta Łanowy

Sędziowie: SSO Grażyna Łazowska (spr.)

SSR del. Joanna Smycz

po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2014r. w Gliwicach

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa J. M.

przeciwko Miejskiemu Przedszkolu nr (...) w R.

o rentę wyrównawczą

na skutek zażalenia powódki na postanowienie Sądu Rejonowego w Zabrzu z dnia 19 marca 2014r. w sprawie IV P 506/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

(-) SSO Grażyna Łazowska (spr.) (-) SSO Jolanta Łanowy (-) SSR del. Joanna Smycz

Sędzia Przewodniczący Sędzia

VIII Pz 30/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 19.03.2014r. Sąd Rejonowy w Zabrzu, na mocy art. 199 § 1 pkt 2 kpc, odrzucił pozew powódki J. M. przeciwko pozwanemu Miejskiemu Przedszkolu nr (...) w R. o zapłatę renty wyrównawczej. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że powódka domagała się już renty wyrównawczej od pozwanej w sprawie prowadzonej pod sygnaturą IV 416/11 i prawomocnym wyrokiem powództwo to zostało oddalone.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła powódka, domagając się jego uchylenia.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Zażalenie powódki nie zasługuje na uwzględnienie.

Bezspornym pomiędzy stronami jest, że powódka w dniu 24.08.2011r. złożyła w Sądzie Rejonowym w Zabrzu pozew, w którym domagała się od pozwanego renty wyrównawczej. Jako uzasadnienie żądania wskazała, że w okresie zatrudnienia u pozwanego, stwierdzono u niej chorobę zawodową narządu głosu. Skutkiem choroby zawodowej jest utrata zdolności do pracy. W ocenie powódki pozwany ponosi odpowiedzialność za chorobę zawodowej i jej następstwa. Wyrokiem z dnia 13.01.2012r. Sąd Rejonowy w Zabrzu oddalił powództwo – sygn. akt IV P 416/11. W uzasadnieniu wyroku podano, że roszczenie nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ pozwany nie ponosi odpowiedzialności cywilnoprawnej za powstanie schorzeń powódki. Przedmiotem postępowania dowodowego były warunki pracy powódki, w tym ilość godzin pracy, liczebność grup przedszkolnych. Apelacja powódki została oddalona wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 14.06.2012r. W pisemnych motywach rozstrzygnięcia Sąd ten wskazał, że działanie pozwanego w aspekcie choroby zawodowej powódki nie miało charakteru bezprawnego ani zawinionego. Treść powyższych orzeczeń znana jest Sądowi z urzędu. Pełnomocnik powódki stwierdził brak podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej.

W rozpatrywanej sprawie powódka domaga się od pozwanego renty wyrównawczej, powołując się na utratę zdolności do pracy z uwagi chorobę zawodową narządu głosu. W ocenie powódki, pozwany ponosi cywilnoprawną odpowiedzialność za powstanie i skutki choroby zawodowej. Sam pozew w znacznej części stanowi powtórzenie treści zawartych w pozwie złożonym w dniu 24.08.2011r.

Przepis art. 199 § 1 pkt 2 kpc stanowi, że sąd odrzuci pozew jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa została już prawomocnie osądzona.

W tych okolicznościach rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego jest prawidłowe. Sąd II instancji podziela w całości argumentację prawną zawartą w pisemnych motywach tego rozstrzygnięcia.

Do uznania, ze sprawa została prawomocnie osądzona, a więc że istnieją podstawy do odrzucenia nowego pozwu koniecznym jest stwierdzenie identyczności stron i dochodzonego roszczenia oraz braku zmiany okoliczności faktycznych będących podstawą pierwszego powództwa. Taka sytuacja zachodzi w niniejszej sprawie, gdyż powódka wystąpiła ponownie przeciwko pozwanemu z tym samym roszczeniem - o rentę wyrównawczą, z którym występowała już w sprawie IV P 416/11. Nie uległy również zmianie żadne okoliczności faktyczne. Roszczenie jest wywodzone z tej samej podstawy faktycznej [choroba zawodowa narządu głosu] i prawnej tj. art. 444§2 kc. Ocena warunków pracy powódki jak i zachowania pozwanego jako przesłanek odpowiedzialności deliktowej została dokonana w sprawie IV 416/11. W sprawie tej prawomocnie orzeczono, że pozwany nie ponosi cywilnoprawnej odpowiedzialności za powstanie choroby zawodowej powódki.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

(-) SSO Grażyna Łazowska (spr.) (-) SSO Jolanta Łanowy (-) SSR del. Joanna Smycz

Sędzia Przewodniczący Sędzia

Z. odpis postanowienia doręczyć

P.. powódki, poinformować że na postanowienie nie przysługuje środek zaskarżenia

P.. pozwanego

Po nadejściu dowodów doręczenia akta zwrócić do Sądu Rejonowego w Zabrzu