Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 443/14

POSTANOWIENIE

Dnia 3 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO Tomasz Tatarczyk ( spr.)

Sędzia SO Leszek Dąbek

Sędzia SR del. Beata Majewska-Czajkowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 czerwca 2014 r.

sprawy z powództwa I. L. i M. M.

przeciwko M. B.

o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

na skutek zażalenia powódek

na postanowienie Sądu Rejonowego w Rybniku

z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. akt I C 808/12

postanawia:

1)  oddalić zażalenie;

2)  przyznać adwokatowi S. D. 184,50 ( sto osiemdziesiąt cztery 50/100 ) złotych, w tym 34,50 ( trzydzieści cztery 50/100 ) złotych podatku od towarów i usług, tytułem wynagrodzenia za czynności kuratora w postępowaniu zażaleniowym.

SSR (del.) Beata Majewska-Czajkowska SSO Tomasz Tatarczyk SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Cz 443/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 7 lutego 2014r. Sąd Rejonowy odrzucił pozew z powodu braku zdolności sądowej pozwanej, przyznał adwokatowi S. D. wynagrodzenie za czynności kuratora w kwocie 738 złotych.

W zażaleniu powódki w oparciu o zarzut obrazy art. 199 § 2 k.p.c. oraz § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 sierpnia 1982r. w sprawie stawek, warunków przyznawania i wypłaty ryczałtu przysługującego sędziom i pracownikom za dokonanie oględzin oraz stawek należności kuratorów domagały się uchylenia tego postanowienia.

Kurator wniósł o oddalenie zażalenia, przyznanie wynagrodzenia, obciążenie powódek kosztami udziału w sprawie kuratora.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest nieuzasadnione.

Informacje pozyskane przez Sąd Rejonowy wskazywały na to, że pozwana zmarła w dniu 2 grudnia 1984r.

Potwierdzony ten fakt został w toku postępowania zażaleniowego odpisem skróconym aktu zgonu M. B., nadesłanym przez Urząd Stanu Cywilnego w G..

Oznacza to, że powództwo w dniu 1 sierpnia 2012r. wytoczyły powódki przeciwko osobie nie posiadającej zdolności sądowej.

Osoby fizyczne posiadają zdolność sądową od chwili urodzenia do chwili śmierci.

Skoro brak przesłanki procesowej w postaci zdolności sądowej osoby wskazanej jako pozwana był pierwotny, tj. istniał już w chwili wytoczenia powództwa, sanacja tego braku nie mogła nastąpić.

Zasadnie przeto odrzucił Sąd Rejonowy pozew działając w oparciu o art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c.

Przyznane kuratorowi wynagrodzenie jest adekwatne do nakładu pracy kuratora i w myśl powołanego rozporządzenia prawidłowo zostało przez Sąd Rejonowy ustalone według stawek opłat za czynności adwokackie przy uwzględnieniu rodzaju sprawy.

Z tych przyczyn orzeczono jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 385 w związku z art. 397 § 2 k.p.c., o wynagrodzeniu kuratora stosownie do § 3 rozporządzenia z 28 sierpnia 1982r., obowiązującego w dacie ustanowienia kuratora w związku z § 6 pkt 3 i § 13 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Rzeczą Sądu Rejonowego powinno być orzeczenie o obowiązku poniesienia kosztów w oparciu o art. 108 1 k.p.c.

SSR (del.) Beata Majewska-Czajkowska SSO Tomasz Tatarczyk SSO Leszek Dąbek