Pełny tekst orzeczenia

III Ca 450/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 2 grudnia 2013 roku w sprawie z wniosku Z. L., H. L. i (...) spółka jawna” w Z. o wpis w dziale II księgi wieczystej nr (...).

Sąd Rejonowy w Zgierzu oddalił wniosek, bowiem aneks do umowy spółki jawnej zobowiązujący wspólników do wniesienia do spółki należących do nich udziałów w wysokości 4/14 części w działce gruntu objętej księgą wieczystą KW nr (...) w zwykłej formie pisemnej.

Apelację od tego rozstrzygnięcia wniósł Z. L. zarzucając naruszenie przepisów prawa materialnego w postaci art. 23 ksh w zw. z art. 2 ksh w zw. z art. 158 kc poprzez ich niewłaściwe zastosowanie skutkujące przyjęciem, że umowa spółki jawnej przewidująca wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, podczas gdy

art. 23 ksh stanowi lex specialis w stosunku do art. 158 kc i wyłącza jego zastosowanie w niniejszej sprawie, przewidziana przepisami Kodeksu spółek handlowych forma pisemna dla umowy spółki jawnej stanowi wyraz woli ustawodawcy maksymalnego uproszczenia w zawieraniu umów spółek jawnych, a doktryna i orzecznictwo SN dopuszcza możliwość przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego w wykonaniu umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości zawartej zwykłej formie pisemnej.

Nadto, w związku z powyższymi zarzutami, skarżący zarzucił naruszenie przepisu art. 626 ze zn. 9 kpc.

W konkluzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji, ewentualnie o zmianę zaskarżonego postanowienia i rozpoznanie wniosku zgodnie z żądaniem.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja wnioskodawcy jest bezzasadna i podlega oddaleniu.

Sąd Okręgowy w pełni podziela pogląd prawny wyrażony w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia przez Sąd Rejonowy.

Zawarcie umowy spółki jawnej wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jednakże konieczność zawarcia umowy w innej formie kwalifikowanej może wynikać z przepisów szczególnych, które dla zobowiązania do przeniesienia jakiegoś prawa lub dla jego zbycia przewidują taką formę, a umowa spółki ma zobowiązywać do przeniesienia lub przenosić takie prawo. Niezawarcie umowy spółki w tej formie nie wywoła skutku umowy spółki jawnej. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem prawa (ułomną osobą prawną), a zatem umowa spółki jawnej, do której wnoszony jest wkład w postaci nieruchomości, zawsze wymaga formy aktu notarialnego z uwagi na fakt, iż następuje tutaj zobowiązanie do przeniesienia własności na inny, odrębny od wspólników podmiot.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc, orzekł jak w postanowieniu.