Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1145/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 maja 2014r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2014 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania E. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 4 września 2013 r. Nr (...)

w sprawie E. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

oddala odwołanie

Sygn. akt IVU 1145/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 04.09.2013r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonej E. S. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W uzasadnieniu decyzji ZUS podniósł, że Komisja Lekarska ZUS stwierdziła, że ubezpieczona jest zdolna do pracy.

Od decyzji tej odwołanie wniosła ubezpieczona E. S.wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do renty. W uzasadnieniu decyzji podniosła, iż schorzenia, na które cierpi nie pozwalają jej na podjęcie pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie. Uzasadniając swoje stanowisko podniósł, że Komisja Lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 29.08.2013r. stwierdziła, że wnioskodawczyni jest zdolna do pracy.

Sąd Okręgowy ustalił co następuje.

Ubezpieczona E. S. urodzona (...) w dniu 20.05.2013r. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy dołączając zaświadczenie o stanie zdrowia. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego Lekarz Orzecznik ZUS uznał ubezpieczoną za zdolną do pracy. Podobnej treści orzeczenie wydała Komisja Lekarska ZUS, która po rozpoznaniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa bez zespołu neurologicznego, osobowości niedojrzałej bez wyraźnych objawów depresyjnych, obserwacji w kierunku dystymii, pojedynczych ognisk naczyniopochodnych w mózgu bez cech objawów oponowych, ogniskowych i patologicznych uznała E. S. za zdolną do pracy. Badając sporną okoliczność niezdolności do pracy Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy: neurologa P. W., psychologa N. W., psychiatry J. U., laryngologa H. A.. Biegli w swojej opinii (k. 9-14) stwierdzili u ubezpieczonej stan po operacji zatoki szczękowej lewej w 1988r., bóle głowy w wywiadzie, osłabienie funkcji poznawczych na skutek zmian organicznych w CUN, które mają nieznaczny wpływ na funkcjonowanie opiniowanej, cechy nieprawidłowej osobowości, nawarstwienie depresyjne, uporczywe zaburzenia nastroju, cechy nieprawidłowej osobowości. Schorzenia te, zdaniem biegłych, nie powodują niezdolności do pracy zgodnej z kwalifikacjami ubezpieczonej.

Sąd Okręgowy zważył co następuje.

Odwołanie nie jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz.1118 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Analiza materiału dowodowego zebranego w sprawie wskazuje, że ubezpieczona nie spełnia zawartego w tym przepisie warunku niezdolności do pracy. Odnośnie tego warunku Sąd podzielił opinie biegłych. Zgodnie z art.12 ust.3 cytowanej ustawy o emeryturach i rentach z FUS częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. W ocenie Sądu opinie biegłych zasługują na uwzględnienie, ponieważ zostały wydana przez lekarzy odpowiednich specjalności po bezpośrednim zbadaniu ubezpieczonej i zapoznaniu się z dokumentacją lekarską. Biegli nie stwierdzili cech otępienia oraz upośledzenia umysłowego. Ubezpieczona jest z wykształcenia sprzedawcą, posiada również wykształcenie średnie ogólnokształcące. W świetle opinii biegłych ubezpieczona może wykonywać prace charakterystyczne dla obu tych zawodów. Ubezpieczona nie wnosiła zastrzeżeń do opinii biegłych. Nie zgłosiła również żadnych wniosków dowodowych.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na mocy art.477 14par.1kpc orzekł jak w wyroku.