Pełny tekst orzeczenia

Sygn.akt II Cz 417/14

POSTANOWIENIE

Dnia 15 lipca 2014 roku

S ąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący : SSO Piotr Starosta
Sędziowie : SO Barbara Jankowska-Kocon

: SO Maria Leszczyńska (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2014 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela: Banku (...) Spółki Akcyjnej z

siedzib ą we W.

przeciwko dłużnikowi: (...)Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z

siedzib ą w B.

o : nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu

na skutek zażalenia dłużnika

na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 07 kwietnia 2014 r.

sygn. akt XII Co 1822/14

postanawia:

oddali ć zażalenie.

sygn.akt. II Cz 417/14

UZASADNIENIE

(...) Bank (...) Spółka Akcyjna z siedzibą we W. wniósł o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu podając, iż przysługuje mu względem dłużnika wymagana wierzytelność.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 7 kwietnia 20.14r. nadał klauzulę wykonalności Bankowemu Tytułowi Egzekucyjnemu nr (...)wystawionemu dnia 16 stycznia 2014 r. przez Bank (...) Spółkę Akcyjną z siedzibą we W. przeciwko dłużnikowi (...)Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. KRS (...) i zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela kwotę 303,16zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wskazał Sąd, iż do wniosku wierzyciel dołączył prawidłowo wystawiony w myśl art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. nr 140, poz.939 ze zmianami) bankowy tytuł egzekucyjny wraz z oświadczeniem dłużnika o poddaniu się egzekucji na rzecz (...) Banku S.A. z siedzibą w W., który odpowiada wymogom art. 97 ust. 2 Prawa bankowego -wykazując, iż przeszło na niego uprawnienie wynikające z czynności bankowej.

W związku z powyższym, Sąd na podstawie art. 781 § 2 kpc w zw. z art. 96 i 97 Prawa bankowego nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wystawionemu przez wierzyciela przeciwko dłużnikowi. Na podstawie art. 770 kpc zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela koszty postępowania. Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł dłużnik, zarzucał iż Sąd nie uwzględnił braku poinformowania dłużnika o wymagalności kredytu zawartego pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, a który wynika z zawartej

i

pomiędzy wymienionymi stronami umowy o kredyt obrotowy (...) z dnia 23.04.2012 r. nr (...), braku możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia wynikającego z wymienionej umowy kredytowej. Wnosił o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy XII Wydział Cywilny nadającemu klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu na rzecz wierzyciela, wstrzymanie do czasu rozpatrzenia niniejszego zażalenia czynności egzekucyjnych wobec dłużnika (...)sp. z o.o., a wszczętych przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym J. G., Kancelaria Komornicza przy ul. (...) B. (sygn. akt. 1258/14) i zasądzenie na rzecz dłużnika kosztów postępowania zażaleniowego według norm prawem przewidzianych.

S ąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie dłużnika nie zasługiwało na uwzględnienie.

W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd ogranicza się jedynie do badania tego, czy dokument, któremu ma nadać klauzule, odpowiada warunkom formalnym tytułu egzekucyjnego oraz czy zachodzą okoliczności faktyczne pozwalające na ujawnienie w klauzuli wzmianek przewidzianych w art. 788 - 794 kpc. W postępowaniu tym zatem sąd nie może wnikać w treść tytułu egzekucyjnego, ani też kwestionować istnienia uprawnienia wierzyciela lub obowiązku dłużnika.

Również postępowanie klauzulowe toczące się na skutek wniosku banku o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nie ma charakteru postępowania rozponawczego, w którym Sąd bada zasadność roszczenia powoda, ale ma jedynie na celu sprawdzenie formalnych przesłanek nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, a nie jego merytoryczne badanie. Nadając klauzulę wykonalności, sąd stwierdza, że

2

wystawiony przez bank tytuł nadaje się do realizacji w drodze egzekucji. Ustalenie natomiast, czy dochodzona przez bank należność rzeczywiście istnieje i czy została wskazana w bankowym tytule egzekucyjnym we właściwej wysokości wykracza poza zakres kognicji Sądu przy nadawaniu klauzuli wykonalności.

W tym stanie rzeczy okoliczności podnoszone przez skarżącego w zażaleniu dotyczące możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia nie mogły stanowić przedmiotu oceny obu sądów orzekających w sprawie.

Ponadto z treści umowy o kredyt bankowy (...) nie wynikało, aby strony uzależniły możliwość wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego od faktu poinformowania przez bank kredytobiorcy, że minął termin wymagalności kredytu. Termin ostatecznej spłaty początkowo ustalono na dzień 23.04.2013r., następnie zaś przesunięto na dzień 3O.O6.2013r. Wynikało to z aneksów do umowy kredytowej.

Ponadto dłużnik złożył przy zawieraniu przedmiotowej umowy pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, na podstawie którego bank miał prawo wystawić bankowy tytuł egzekucyjny do kwoty 1190 000 zł oraz wystąpić z wnioskiem o nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w terminie do dnia 30.06.2016r.

Oświadczenie to umożliwiło bankowi uruchomienie procedury zmierzającej do wyegzekwowania wierzytelności w sposób uproszczony, z pominięciem etapu postępowania rozpoznawczego.

Mając na względzie powyższe Sąd Okręgowy bezzasadne zażalenie dłużnika oddalił na podstawie art. 385 kpc w zw. ż art. 397§2 kpc.