Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 767/14

POSTANOWIENIE

Dnia 24 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Tomasz Pawlik (spr.)

Sędziowie: SO Tomasz Tatarczyk

SO Gabriela Sobczyk

po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2014 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.

z udziałem R. K.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia wierzyciela

na postanowienie Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju

z dnia 24 lutego 2014 r., sygn. akt I Co 175/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSO Gabriela Sobczyk SSO Tomasz Pawlik SSO Tomasz Tatarczyk

Sygn. akt III Cz 767/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy oddalił wniosek wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty wydanemu przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu Zdroju z uwzględnieniem przelewu wierzytelności po wydaniu tego orzeczenia.

Sąd I instancji nie kwestionował, że w sytuacji, gdy uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, nadaje się klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 788 § 1 k.p.c.). Stwierdził jednak, że dołączone do wniosku dokumenty, potwierdzone za zgodność przez radcę prawnego, nie pozwalają na zastosowanie wskazanego przepisu ze względu na ich formę. W tym kontekście ocenił, że załączony do wniosku, uwierzytelniony odpis aktu notarialnego nie wskazuje konkretnych praw i wierzytelności podlegających przeniesieniu. Prawa te zostały określone jedynie w załączniku do aktu notarialnego. Załącznik ten jest integralną częścią aktu w sensie fizycznym, ponieważ winien być trwale z aktem złączony. Natomiast treść załącznika nie jest integralną częścią aktu notarialnego, ponieważ ta treść nie ma formy aktu notarialnego. Nie jest też dopuszczalne, aby treść aktu notarialnego objęta była załącznikami. Przedłożony wykaz wierzytelności nie jest zatem dokumentem urzędowym (teza z artykułu S. Kalusińskiego „Prawo o notariacie-uwagi wizytatora” NPN 1999/1/27).

Na opisane postanowienie zażalenie wniósł wierzyciel, który zarzucił Sądowi Rejonowemu naruszenie art.788 § 1 k.p.c. poprzez jego błędną wykładnię. Skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego orzeczenia poprzez uwzględnienie wniosku oraz o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania zażaleniowego. W uzasadnieniu zażalenie poniesiono, że wszystkie konieczne do wydania klauzuli wykonalności dokumenty zostały dołączone we właściwej formie do wniosku. Zdaniem skarżącego wykaz wierzytelności (załącznik) jest integralną częścią aktu notarialnego.

Sąd Okręgowy zważył:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Podzielić należy w całości ocenę Sądu Rejonowego, że załączony do wniosku, uwierzytelniony odpis aktu notarialnego nie wskazuje konkretnych praw wierzytelności podlegających przeniesieniu. Wskazanie natomiast tych praw i wierzytelności w załączniku do aktu notarialnego nie jest wystarczające, dla stwierdzenia, że przejście uprawnienia na wnioskodawcę zostało wykazane dokumentem we właściwej formie. Wbrew bowiem zarzutom zażalenia rację ma Sąd I instancji, załącznik jest integralną częścią aktu notarialnego jedynie w sensie fizycznym, natomiast treść załącznika nie ma formy aktu notarialnego. Przedłożony wykaz wierzytelności nie jest zatem dokumentem urzędowym.

Z tego też względu zażalenie, jako bezzasadne podlegało oddalenia, na zasadzie art.385 w związku z art.397 § 2 k.p.c..

SSO G. Sobczyk SSO T. Pawlik (spr.) SSO T. Tatarczyk