Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RC 596/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 marca 2014 roku

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich,

w składzie:

Przewodniczący SSR Zofia Owierczuk-Radziwoniuk

Protokolant Alicja Ławrynowicz

po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2014 roku w Bielsku Podlaskim

na rozprawie

sprawy z powództwa małoletnich P. C. i I. C.

przeciwko A. C. (1)

o podwyższenie alimentów

I.  Alimenty od pozwanego A. C. (1) na rzecz małoletnich powódek ustalone wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 10 lutego 2011 roku w sprawie III RC 453/10 w kwocie po 350 złotych miesięcznie na rzecz P. C. oraz po 300 złotych miesięcznie na rzecz I. C. podwyższa z dniem 05 grudnia 2013 roku do kwot: po 450,00 (czterysta pięćdziesiąt) złotych miesięcznie na rzecz P. C. i do kwoty po 400,00 (czterysta) złotych miesięcznie na rzecz I. C. płatnych do dnia 10 każdego miesiąca do rąk matki A. C. (2) z 13% za uchybienie w płatności każdej raty.

II.  Oddala powództwo w pozostałym zakresie.

III.  Odstępuje od obciążenia stron kosztami sądowymi.

IV.  Zasądza z sum budżetowych Skarbu Państwa (kasa Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim) na rzecz Kancelarii Radcy Prawnego C. M. kwotę 400 złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego pozwanego nieznanego z miejsca pobytu.

V.  Wyrokowi w pkt. I-szym nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygn.akt. IICa 521/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 sierpnia 2014 r

Sąd Okręgowy w Białymstoku II Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Bogdan Łaszkiewicz

Sędziowie SSO Barbara Puchalska

SSO Bożena Sztomber

Protokolant st.sekr.sąd. Zofia Szczęsnowicz

Po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2014 r w Białymstoku na rozprawie sprawy z powództwa P. C. i I. C. przeciwko A. C. (1) o podwyższenie alimentów na skutek apelacji powódek od wyroku Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 4 marca 2014 r sygn.akt. III RC 596/13

oddala apelację

III RC 596/13

UZASADNIENIE

A. C. (2) działająca w imieniu małoletnich córek P. i I., wniosła o podwyższenie alimentów na ich rzecz od pozwanego do kwot po 500 złotych miesięcznie na każdą z powódek, płatnych poczynając od grudnia 2013 roku.

Działający w imieniu pozwanego nieznanego z miejsca pobytu A. C. (1), ustanowiony kurator w osobie radcy prawnego C. M., uznał powództwo w całości.

Sąd ustalił i zważył co następuje.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 10 lutego 2011 roku, w sprawie III RC 453/10, ustalono alimenty na rzecz P. C. w kwocie po 350 złotych miesięcznie, zaś na rzecz I. C. po 300 złotych miesięcznie.

Matka powódek A. C. (2) ma 37 lat. Posiada średnie wykształcenie i wyuczony zawód stolarza. Pracuje w firmie (...) w H. w sklepie. Na rozprawie w dniu 4 marca 2014 roku podała, ze jej zarobki miesięczne to kwota 1300 złotych miesięcznie. W uzasadnieniu pozwu wskazywała, iż zarabia około 2 tys. złotych miesięcznie, zaś zaświadczenie wydane przez pracodawcę opiewa na kwotę 1181 złotych miesięcznie netto. Innych dochodów własnych matka powódek nie posiada. Nie dysponuje żadnym majątkiem. Dysponuje spółdzielczym mieszkaniem za które czynsz wynosi 330 złotych miesięcznie. A. C. (2) otrzymuje dodatek mieszkaniowy w wysokości 166 złotych miesięcznie. Za energię elektryczna płaci 108 złotych miesięcznie, telewizja kablowa i internet to 75 złotych miesięcznie, rata kredytu 132 złote. Pożyczka została pobrana na remont mieszkania w wysokości 3 tys. złotych.

P. C. ma 16 lat i jest uczennicą liceum, zaś I. C. w czerwcu bieżącego roku ukończy 15 lat i jest w gimnazjum. Dziewczynki nie otrzymują stypendiów ani w szkole ani poza szkołą. W 2013 roku matce odmówiono przyznania zasiłków rodzinnych na córki, ze względu na przekroczony limit dochodowy warunkujący wypłatę tych świadczeń. Matka powódek korzysta z zasiłków okresowych opieki społecznej. Otrzymuje po 200 złotych miesięcznie. P. jest dzieckiem chorowitym, wymaga kontroli kilku specjalistycznych poradni. Przyjmuje okresowo leki.

Sytuacja materialna i rodzinna pozwanego od kilkunastu lat nie jest bliżej znana. Nie utrzymuje on z córkami jakichkolwiek kontaktów. Nie wiadomo gdzie przebywa. Część jego rodziny mieszka w H.. Pozwany rzekomo jest bardzo zadłużony i ukrywa się przed wierzycielami. Dotychczas ustalone alimenty są realizowane za pośrednictwem funduszu alimentacyjnego.

Powyższych ustaleń dokonano na podstawie akt sprawy III RC 453/10 tutejszego sadu, wyjaśnień stron k-120, 122, zaświadczenia o zarobkach matki powódek k-3, informacji o czynszu mieszkaniowym k-4, MOPS w H. k-5, (...) k-6, banku k 7-9, wydatków strony powodowej k 10-89.

Zgodnie z treścią art. 138 kro, dopuszczalna jest zmiana orzeczenia określającego obowiązek alimentacyjny rodzica, w przypadku zmiany stosunków.

Zakres zaś tego zobowiązania, stosownie do art. 135 kro, zależy od usprawiedliwionych potrzeb osób uprawnionych oraz możliwości majątkowych i zarobkowych osób zobowiązanych do alimentacji.

Kwestią niewątpliwą w sprawie jest, iż nastąpiła zmiana stosunków określona w art. 138 kro. Poprzednie alimenty zostały ustalone prawie 3 lata temu. Potrzeby powódek w owym czasie wzrosły. Uprzednio starsza z nich P. była uczennicą gimnazjum zaś obecnie uczęszcza do szkoły średniej. Młodsza I. była w szkole podstawowej , aktualnie w gimnazjum. Wzrosły zatem ich wydatki szkolne, inne są codzienne potrzeby związane z zakupem ubrań, środków higieny.

Ustalenia wymagało określenie miesięcznych kosztów utrzymania każdej z nich oraz możliwości płatniczych rodziców. Wydatki na rzecz P. są wyższe, jest ona bowiem starsza i chorowita. Matka powódek oceniła potrzeby każdej z nich na kwotę po 1 tys. złotych miesięcznie. Według sądu A. C. (2) wygórowała te wydatki. Wydatki te bowiem są ściśle związane z dochodami rodziny, a te są nader skromne. Sądowi trudno było nawet ocenić faktyczne zarobki matki powódek, albowiem za każdym razem wskazywała ona inną kwotę. W ocenie sądu najbardziej wiarygodna była jej wypowiedź zawarta w uzasadnieniu pozwu, iż jest to kwota około 2 tys. złotych miesięcznie. Na taką kwotę wskazywałby fakt utraty prawa do zasiłków rodzinnych.

Matka w części realizuje swój obowiązek wobec córek poprzez osobiste starania o ich wychowanie i utrzymanie. Udział finansowy ojca w kosztach winien być zatem większy aniżeli matki. W rzeczywistości jednak sytuacja materialna pozwanego jest nieznana. Dotychczasowe alimenty są płacone przez fundusz alimentacyjny. Reprezentujący zaś pozwanego kurator stwierdził, że pozwany jest poważnie zadłużony i ukrywa się z tego tytułu. Mimo tego uznał w całości żądanie matki powódek.

Stosownie do treści art. 213§2 kpc, są d jest związany uznaniem powództwa, chyba ,że uzna, iż uznanie byłoby sprzeczne z prawem. Sąd nie przychylił się do uznania powództwa, ustalając, iż byłoby ono niezgodne z wymogami art. 135 kro, mówiącego o możliwościach majątkowych i zarobkowych osoby zobowiązanej do alimentacji.

Ustalono, że w sytuacji materialnej rodziny, miesięczny koszt utrzymania P. C. to kwota 700-750 złotych miesięcznie , zaś I. C. 600-650 złotych miesięcznie. Uwzględniając powyższe ojca zobowiązano do łożenia na rzecz P. po 450 złotych miesięcznie, zaś na rzecz I. po 400 złotych.

W pozostałej zaś części powództwo jako niezasadne oddalono.

Podstawę rozstrzygnięcia o alimentach stanowią art. 138 kro, art. 133 kro i art. 135 kro.

Klauzulę wykonalności nadano na mocy art. 333§1 pkt 1 kpc.

O kosztach rozstrzygnięto zgodnie z art. 102 kpc

Sędzia

VI.