Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV P 114/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 października 2014r

Sąd Rejonowy w Kłodzku – Sąd Pracy

w składzie:

Przewodniczący SSR Andrzej Józefowski

Ławnicy Zofia Bernacka, Anna Pudło

Protokolant Małgorzata Sypek

po rozpoznaniu w dniu 29 października 2014 r. w Kłodzku

sprawy z powództwa M. Ł. (1)

przeciwko (...) II w K.

o przywrócenie do pracy

powództwo oddala.

Sygn. akt IV P 114/14

UZASADNIENIE

Powódka M. Ł. (1) domagała się uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

W uzasadnieniu pozwu powódka podała , że od dnia 1.09.2003r. była zatrudniona u pozwanego na stanowisku nauczyciela, przy czym od 1.09.2008r. w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku bibliotekarza w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Powódka podała, że jest nauczycielem mianowanym, bibliotekarzem, z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze.

Dnia 30.04.2014r. podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej dyrektor szkół przedstawił arkusz organizacyjny na rok szkolny 2014/2015 wraz z podaniem kryteriów, które będą brane podczas wypowiadania umów. tj. staż pracy w placówce, stopień awansu zawodowego. Nie wziął pod uwagę wszystkich kryteriów określanych mianem „ Kryteria zwolnień nauczycieli", m.in. sytuacji materialnej i rodzinnej.

Podczas Rady Pedagogicznej powódka została poinformowana, że dostanie wypowiedzenie stosunku pracy, ponieważ ma krótszy staż pracy i niższy stopień awansu zawodowego. Reorganizacja w zakładzie pracy spowodowana jest zmniejszeniem liczby klas z powodu corocznego zmniejszenia naboru uczniów do klas pierwszych.

Dyrektor szkół postanowił nie zwalniać osób chronionych oraz drugiego nauczyciela bibliotekarza, pani B. B., która ma dłuższy staż pracy od powódki.

Do czasu wręczenia wypowiedzenia 1,5 etatu bibliotekarza było zgodne z uchwałą Rady Powiatu, która określała wytyczne dla dyrektorów szkół, utrzymanie tego wymiaru było motywowane m.in. otwarciem zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w systemie weekendowym, gdzie również w soboty powódka pełni obowiązki. Na nowy rok szkolny 2014/2015 planowane jest otworzenie kolejnego oddziału dla dorosłych.

Powódka podniosła, że niejednokrotnie była słownie nagradzana przez pracodawcę za rzetelnie wykonywaną pracę, wkładanie „serca" w to, co robi najlepiej. Na forum szkół dyrektor "chwalił się" pracą twórczą powódki, która ma wpływ na wizerunek placówki i pozyskanie gimnazjalistów do klas pierwszych. Pomimo choroby trzyletniego dziecka (ostra białaczka szpikowa), w obecnym roku szkolnym, powódka nie opuściła ani jednej lekcji, które były zaplanowane zgodnie z wymaganiami podstawy programowej. Chociażby ten fakt świadczy o rzetelności powódki i jej poświęceniu w pracy.

Powódka wskazała, że jest jedynym czynnym żywicielem rodziny.

Zdaniem powódki, w ocenie kryteriów doboru pracowników do zwolnienia mają niewątpliwie zastosowanie klauzule z art. 8 KP. czyli „zasady współżycia społecznego" i „społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa" , dlatego pracodawca powinien wziąć pod uwagę również czynniki odnoszące się do sytuacji osobistej powódki, która ma trzyletnie dziecko chore na ostrą białaczkę szpikową z orzeczeniem o niepełnosprawności do końca grudnia 2014r. Dodatkowo dziecko ma stwierdzoną alergię na gluten z ograniczeniem białka mleka krowiego, a ten stan rzeczy znacznie podwyższa koszty konieczne na leczenie dziecka i uniemożliwia korzystanie np. z przedszkola.

Mąż powódki D. Ł. na skutek przebudowy przejścia granicznego K. - S. -Czeska Republika, wraz z kilkudziesięcioma innymi pracownikami kantorów i barów okolic przejścia granicznego stracił stałą pracę:

Strona pozwana (...) w K. wniosła o oddalenie powództwa zarzucając, że dokonała wypowiedzenia umowy o pracę w dniu 13 maja 2014r., z zachowaniem prawa do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2014 r.

Przyczyną wypowiedzenia była zmniejszająca się ilość oddziałów w szkole i niemożność zapewnienia powódce zatrudnienia w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu. W roku szkolnym 2013/2014 w placówce było 7 oddziałów dziennych i jeden oddział zaoczny, arkusz organizacyjny na rok szkolny 2014/2015 przewiduje 4 oddziały dzienne i jeden oddział zaoczny. Liczba oddziałów zmniejsza się z 8 do 5.

Powódka była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, jako bibliotekarz, posiada dodatkowo kwalifikacje do nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze.

Zgodnie z arkuszem organizacyjnym, zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe w K. w dniu 30 kwietnia 2014r. liczba godzin wiedzy o kulturze wynosi l godzinę tygodniowo. Uprawnienia do prowadzenia tego przedmiotu ma także Pani B., przebywająca na urlopie najpierw macierzyńskim, potem wychowawczym. W arkuszu organizacyjnym godzina ta nie została przydzielona żadnemu nauczycielowi, znajduje się na wakacie, do czasu powrotu do pracy pani E. B.,

O fakcie zmniejszenia ilości oddziałów była mowa już na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 27 marca 2014r. , a podczas Rady Pedagogicznej w dniu 30 kwietnia 2014r. została przedstawiona lista nauczycieli, którym zostanie zmniejszony wymiar zatrudnienia oraz lista nauczycieli, z którymi zostaną rozwiązane umowy o pracę. Określono także kryteria, w oparciu o które zostali wytypowani nauczyciele, z którymi stosunek pracy zostanie rozwiązany. Były to: krótszy staż pracy, niższy stopień awansu zawodowego.

Powódka ma niższy stopień awansu zawodowego i krótszy staż pracy, niż drugi z nauczycieli zatrudnionych na stanowisku bibliotekarza, Pani B. B..

Powódka ma takie same kwalifikacje do nauczania języka polskiego jak Pani E. B.. Pani B. przebywa na urlopie macierzyńskim, następnie na urlopie wychowawczym, jest ponadto objęta szczególną ochroną stosunku pracy ze względu na pełnioną funkcję związkową.

Wszystkie godziny języka polskiego zostały przydzielone Pani E. B.. W dacie sporządzania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2014/2015 Pani E. B. była na urlopie macierzyńskim. Godziny te figurują w chwili obecnej, jako wakat, ale tylko do daty powrotu Pani B. z urlopu wychowawczego.

W dniu 30 kwietnia 2014r. strona pozwana wystąpiła do związku zawodowego (...) Z. - Region D., oraz. do związku zawodowego Związek (...) w K. z informacją o zamiarze wypowiedzenia stosunku pracy nauczycieli oraz ograniczeniu wymiaru zatrudnienia.

Zarówno (...), jak i Związek (...) przekazały na piśmie swoje stanowiska.

Strona pozwana podniosła, że nie mogła zapewnić powódce zatrudnienia w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu, co wiązało się z koniecznością wypowiedzenia stosunku pracy powódki.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Powódka podjęła pracę w (...) w K. od 1 09 2003 r. do 31 08 2005 r. w pełnym wymiarze czasu pracy 18/18 na stanowisku nauczycielki języka polskiego. Na podstawie umowy o pracę na czas określony z 30 01 2006 r. powódka była zatrudniona w (...) w K. w wymiarze 15/30 jako bibliotekarz . od 4 09 2006 do 31 08 2007 powódka ponownie pracowała w (...) w K. jako nauczyciel języka polskiego w wymiarze 9/18 etatu i jako nauczyciel bibliotekarz w wymiarze 15/30 . Na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z dnia 1 09 2008 r. powódka była zatrudniona w (...) w K. na stanowisku bibliotekarza w wymiarze 15/30 etatu . Aktem z dnia 5 08 2009 r. nadano powódce stopień nauczyciela mianowanego.

( dowód : umowa o pracę k 6, akta osobowe powódki )

Podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej w dniu 30 kwietnia 2014 r. dyrektor (...) w K. przedstawiła projekt Arkusza Organizacyjnego na rok szkolny 2014/2015, zgodnie z którym dojdzie do zmniejszenia liczby oddziałów z 8 na 5 i podała kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – brak możliwości zatrudnienia na ½ etatu tj. minimum 9 godzin , krótszy staż pracy w placówce licząc także przed połączeniem w zespół w roku 2009 , kryteriom tym nie podlegają nauczyciele objęci szczególną ochroną związkową. Podano nadto, że powódka otrzyma wypowiedzenie.

( dowód : protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej k 40-41 )

Pismami z dnia 30 04 2014 r. strona pozwana powiadomiła Związek (...) Z.- Region D. przy (...) Centrum (...), (...) i (...) w K. na podstawie art. 20 ust. ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) , że w związku ze zmianami organizacyjnymi na rok szkolny 2014/2015 wynikającymi z:

« zmniejszającego się naboru uczniów do (...) z 169 na 116 - zmniejszającej się liczby oddziałów z 8 na 7

* reformy programowej wprowadzającej zmiany w ramowych planach nauczania w szkole ponadgimnazjalnej Zespół (...) w K. strona pozwana zamierza dokonać wypowiedzenia stosunku pracy niżej wymienionym nauczycielom z zachowaniem 3 - miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 3 l .08.2014 r.:

1. p. E. R. - nauczyciel mianowany z kwalifikacjami do nauczania przedmiotów ekonomicznych i podstaw przedsiębiorczości brak możliwości zatrudnienia w wymiarze minimum 1/2 etatu.

Od 01.09-2014 r. w arkuszu organizacyjnym nie występują przedmioty ekonomiczne, a podstawy przedsiębiorczości występują w ilości 2 godziny.

2. p. E. M. - nauczyciel dyplomowany z kwalifikacjami do nauczania wychowania fizycznego, brak możliwości zatrudnienia w wymiarze minimum 1/2 etatu. Od 01.09.2014 r. w arkuszu organizacyjnym ilość godzin ww, przedmiotu wynosi 11,68, w szkole zatrudniony jest również n-1. z kwalifikacjami do nauczania ww. przedmiotu z dłuższym stażem pracy w placówce.

3. p. B. M. - nauczyciel dyplomowany z kwalifikacjami do nauczania biologii, geografii, chemii, przedmiotów zawodowych oraz przyrody, brak możliwości zatrudnienia w wymiarze minimum etatu.

Od 1 .09.2014 r. w arkuszu organizacyjnym ilość godzin ww. przedmiotów wynosi 9,39 godzin, w szkole zatrudniony jest również n-1. z kwalifikacjami do nauczania biologii i przyrody, a także edukacji dla bezpieczeństwa z dłuższym stażem pracy w placówce.

4. p. A. S. - nauczyciel dyplomowany z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego, filozofii, etyki, zajęć artystycznych, brak możliwości zatrudnienia w wymiarze minimum 1/2 etatu; ilość godzin jeżyka polskiego od 01.09.2014 r. wynosi 17,76; filozofii 3,16.

W placówce zatrudnionych jest również 2 nauczycieli z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego. Jeden z nauczycieli objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy do dnia 30.03.201 5 r. oraz obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Drugi nauczyciel do dnia 31.08.2014 r. pełni funkcję dyrektora placówki, dlatego w arkuszu organizacyjnym zostaje zapewnione mu zatrudnienie w pełnym wymiarze.

5. p. M. Ł. (1) - nauczyciel mianowany zatrudniony na stanowisku bibliotekarza w wymiarze l /2 etatu dodatkowo z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze.

Od 01.09.2014 r. w arkuszu organizacyjnym przewidziano jeden etat dla nauczyciela bibliotekarza, ilość godzin z przedmiotu wiedza o kulturze wynosi l. Na stanowisku bibliotekarza w placówce zatrudniony jest n-1. o dłuższym stażu.

( dowód pismo do (...) Z. Region D. k 43 , pismo do (...) z dnia 30 04 2014 r. k 45 )

W odpowiedzi (...) powiadomiła, że zamiar wypowiedzenia stosunku pracy z wymienionymi w piśmie osobami opiniuje negatywnie ze względu na brak aktów prawnych prawa miejscowego tj. uchwały Rady Powiatu (...) oraz Uchwały Rady Gminy K., na podstawie których podjęto zamiar zwolnienia nauczycieli i brak wglądu do projektu arkusza organizacyjnego po połączeniu (...) z (...) II w K. na rok szkolny 2014/15 co uniemożliwia weryfikację danych.

( dowód : pismo (...) z dnia 6 05 2014 r. k 47 )

Pismem z dnia 5 05 2014 r. (...) powiadomiło stronę pozwaną, że wypowie się po zapoznaniu z projektem organizacyjnym szkoły na rok szkolny 2014/2015

( dowód : pismo (...) z dnia 5 05 2014 r. k 48 )

Pismem z dnia 12 maja 2014 r. (...) w K. na podstawie art. 20 ust. l pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. -- Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 97. poz.674 ze zm.) rozwiązał z powódką stosunek pracy zawarty w dniu l września 2008 r. wraz z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął w dniu 31 sierpnia 2014 r.

Pracodawca wskazał, że przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy są zmiany organizacyjne w szkole polegające na wdrożeniu reformy programowej wprowadzającej zmiany w ramowych planach nauczania w szkole ponad gimnazjalnej i zmniejszenie liczby oddziałów tj. w roku szkolnym 2013/2014 ukończą szkolę uczniowie czterech oddziałów, natomiast nabór minimum w roku szkolnym 2014/2015 obejmuje otwarcie jednej klasy pierwszej.

W arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2014/2015 wymiar etatu biblioteki wynosi 1. w związku z powyższym kryteria uwzględnione przy wyborze nauczyciela do zwolnienia to: staż pracy pedagogicznej, staż pracy w placówce i wyższy stopień awansu zawodowego.

W placówce jest zatrudniony nauczyciel z kwalifikacjami bibliotekarza posiadający dłuższy staż pracy pedagogicznej, dłuższy staż pracy w placówce i wyższy stopień awansu zawodowego.

Sukcesywny spadek ilości uczniów przyjętych do szkoły spowodował zmniejszenie liczby oddziałów a co za tym idzie ilości godzin dydaktycznych. W roku szkolnym 2014/2015 ilość godzin języka polskiego w placówce wynosi w arkuszu . organizacyjnym 17.76. W placówce zatrudniony jest również nauczyciel z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze, objęty szczególną ochroną stosunku pracy do dnia 30.03.2015 r. oraz obecnie przebywający na urlopie macierzyńskim. Ilość godzin wiedzy o kulturze w placówce wynosi w arkuszu organizacyjnym co nie zapewnia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania wymaganych przepisami godzin w wymiarze co najmniej 0,5 etatu powodując konieczność wypowiedzenia

( dowód : pismo o wypowiedzeniu stosunku pracy k 5 )

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu (...) z dnia 2 kwietnia 2014 r. w sprawie przekazania do prowadzenia Gminie K. szkół ponad gimnazjalnych prowadzonych

dotychczas przez Powiat (...) z dniem l września 2014 r. Powiat (...) przekazał Gminie K. do prowadzenia następuje szkoły ponadgimnazjalne:

1}L. O. i. J. L. w K.,

2) T. w K.,

3) Z. S. Z. w K.,

4) L. D. w K.,

wszystkie położone przy ul. (...) w K.. § 2. Przekazanie o którym mowa w odbyło się według następujących zasad:

1) składniki majątkowe (...) w K. weszły w skład mienia komunalnego Gminy K.,

2) przekazanie nastąpiło wraz ze stanem kadrowym istniejącym na dzień 31 sierpnia 2014 roku,

3) za zobowiązania wobec pracowników i osób trzecich powstałe w okresie do 31 sierpnia 2014 roku odpowiada Powiat (...), zaś za zobowiązania powstałe po tej dacie Gmina K.,

4) Powiat (...) przekazał proporcjonalną cześć subwencji oświatowej za 2014 rok na utrzymanie szkół, o których mowa w § l Gminie K..

( dowód : powołana uchwała Rady Powiatu (...) k 57 )

W placówce przejmującej (...) w K. dotychczas funkcjonował jeden etat bibliotekarza (do końca sierpnia 2014 r. ) , od 1 09 2014 r. są dwa obsadzone etaty. Etat bibliotekarza z (...) w K. zajmuje B. B., która ma dłuższy staż pracy od powódki i wyższy stopień awansu zawodowego, bo jest nauczycielem dyplomowanym. Nie ma możliwości zatrudnienia powódki jako nauczyciela języka polskiego . Obecnie powódka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony. Powierzono jej 18,5/25 etatu; jest to etat łączony składający się z 1,5/18 i 17/26; przedmiot wiedza o kulturze (1,5), natomiast pozostała część to obowiązki wychowawcy świetlicy.

( dowód : zeznania strony pozwanej )

Córka powódki M. Ł. (2) była leczona z powodu ostrej białaczki szpikowej. Na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności z dnia 20 12 2011 r. zaliczono córkę powódki do osób niepełnosprawnych

Mąż powódki D. Ł. jest bezrobotny.

( dowód : zaświadczenie k 11, orzeczenie o niepełnosprawności k 12, wypowiedzenie umowy o pracę k 17 )

Sąd zważył :

Zgodnie z art. 20 Karty Nauczyciela Dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

Według art. 20 § 5a Karty Nauczyciela o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.

W myśl art. 20 § 5b Karty Nauczyciela po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Wybór nauczyciela do rozwiązania stosunku pracy - w razie spełnienia przesłanek z art. 20 ust. 1 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela - może być zakwestionowany przez sąd jedynie w przypadku oceny, że był on dowolny lub dyskryminujący.

Wbrew stanowisku powódki, jej pracodawca nie popełnił błędów zarówno w zakresie konsultacji zamiaru wypowiedzenia stosunku pracy z organizacjami związków zawodowych, jak też w zakresie wymogów formalnych wypowiedzenia.

Pracodawca powódki (obecnie już nieistniejący) wystąpił pisemnie do (...) oraz (...) (...) Z. K. z powiadomieniem o zamiarze rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami, w tym także z powódką. W pismach tych wskazano, że rozwiązanie stosunku pracy z powódką jest wynikiem tego, iż od 1 09 2014r. w arkuszu organizacyjnym szkoły przewidziano tylko jeden etat bibliotekarza, przy czym na stanowisku bibliotekarza zatrudniony jest nauczyciel o wyższym stażu pracy oraz o wyższych kwalifikacjach zawodowych. Jednocześnie wskazano, że nie ma możliwości zatrudniania powódki na innych stanowiskach pracy w zakresie przedmiotu wiedza o kulturze lub z zakresu nauczania języka polskiego. Pismo tej treści odpowiada w pełni wymogom z art. 20 ust. 5a KN.

Jest nadmiernym i bezpodstawnym wymaganiem ze strony powódki, aby pracodawca zawiadamiał organizację związków zawodowych kilkoma pismami, odrębnie dla każdego z nauczycieli.

Pracodawca powódki podał w treści wypowiedzenia stosunku pracy kryteria uwzględniane przy wyborze nauczyciela do rozwiązania stosunku pracy. W piśmie z dnia 12 05 2014r. wyraźnie wskazano, że kryteria którymi kierował się pracodawca przy wyborze nauczyciela do zwolnienia to staż pracy pedagogicznej, staż pracy w placówce i wyższy stopień awansu zawodowego.

Nie ulega wątpliwości, że pozostawiony w zatrudnieniu nauczyciel miał wyższy staż pracy i wyższy stopień awansu zawodowego od powódki. W tej sytuacji pracodawca nie dopuścił się uchybień formalnych w zakresie wypowiadania stosunku pracy. Należy podkreślić, że pracodawca szczegółowo przeanalizował możliwości zatrudnienia powódki w zakresie innych przedmiotów nauczania, do których posiada ona kwalifikacje, lecz możliwości takiej nie było ze względu na ochronę dotyczącą innych nauczycieli przed rozwiązaniem stosunku pracy, czy też dłuższy staż pracy i wyższy stopień awansu zawodowego pozostałych nauczycieli.

Pracodawca powódki jednoznacznie wskazał, że nauczyciel języka polskiego E. B. przebywa na urlopie macierzyńskim i dodatkowo korzysta z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy z uwagi na pełnioną funkcję związkową.

Pracodawca powódki przedstawiał na posiedzeniach rady pedagogicznej kryteria zwolnień nauczycieli i przyjął, że będą to kryteria związane z pracą nauczycieli, a nie z ich osobistą sytuacją.

W ocenie Sądu okoliczność, iż powódka ma chore dziecko
i niepracującego męża nie jest wystarczająca do przywrócenia powódki. Pracodawca przyjął kryteria wyboru pracowników obiektywne i sprawdzalne, nie może ponosić odpowiedzialności za zdarzenia, które nie są przez pracodawcę zawinione.

W chwili obecnej sytuacja osobista powódki uległa poprawie ze względu na to, iż została zatrudniona przez nową jednostkę, która pochłonęła poprzedniego pracodawcę powódki, tj. Z. S. P. i. J. P. I. w K. i mimo tego, że zatrudniono powódkę jedynie na czas określony, to nie pozostaje ona bez środków do utrzymania.

Powódka nie kwestionowała przyczyny wypowiedzenia jaką było zmniejszenie liczby oddziałów szkoły. Przyczyną wypowiedzenia była zmniejszająca się ilość oddziałów w szkole i niemożność zapewnienia powódce zatrudnienia w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu. W roku szkolnym 2013/2014 w placówce było 7 oddziałów dziennych i jeden oddział zaoczny, arkusz organizacyjny na rok szkolny 2014/2015 przewiduje 4 oddziały dzienne i jeden oddział zaoczny. Liczba oddziałów zmniejsza się więc z 8 do 5.

Biorąc pod uwagę powyższe, orzeczono jak w sentencji.