Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XU-503/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 07 października 2014r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

w składzie:

Przewodniczący: SSR Barbara Bonczar

Protokolant: Grażyna Mazurkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 07 października 2014r. we Wrocławiu

sprawy z odwołania T. S.

od decyzji Z. U. S. Oddział we W.

z dnia 04 lipca 2014r. znak: (...)

w sprawie T. S.

przeciwko Z. U. S. Oddział we W.

o zasiłek pogrzebowy

zmienia zaskarżoną decyzję Z. U. S. Oddział we W. i przyznaje wnioskodawcy T. S. prawo do zasiłku pogrzebowego po zmarłym w dniu 05 maja 2013r. bracie S. S..

Sygn. akt XU 503/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawca T. S. wniósł odwołanie od decyzji z dnia 04 lipca 2014 r. nr (...) organu rentowego Z. U. S. oddział we W. odmawiającej prawa do zasiłku pogrzebowego po zmarłym w dniu 05 maja 2013 r. bracie S. S..

W uzasadnieniu odwołania wnioskodawca wskazał, że złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy nastąpiło z przyczyn niezależnych oraz bezzasadne przyjęcie, że nastąpiło przedawnienie roszczenia w sytuacji gdy w stanie faktycznym sprawie prawo do zasiłki pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy Z. U. S. oddział we W. wniósł o jego oddalenie z uwagi na brak podstaw prawnych do jego uwzględnienia.

W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawca który poniósł koszty pogrzebu zmarłego w dniu 05 maja 2013 r. brata złożył wniosek o zasiłek pogrzebowy w dniu 24 czerwca 2014 r. czyli po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci tej osoby. Tym samym w ocenie organu rentowego nastąpiło przedawnienie roszczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

S. S. ostatnio zamieszkały w Y. (Stany Zjednoczone) zmarł w dniu 05 maja 2013 r. w Y. jak samotny, kawaler. Prochy zostały przekazane do zakładu pogrzebowego, których koszt poniósł bratanek wnioskodawcy P. S..

Dowód odpis skrócony aktu zgonu, rachunek z dn. 03.06.2013 r.- akta ZUS (teczka), przesłuchanie w charakterze strony wnioskodawcy T. S. - k. 15 (płyta CD).

Wnioskodawca nie utrzymywał bieżących kontaktów z bratem.

Wnioskodawca T. S. po otrzymaniu wiadomości o śmierci brata rozpoczął procedurę sprowadzenia zwłok. Wnioskodawca wystąpił do Prezydenta Miasta W. o wydanie zezwolenia na sprowadzenie prochów S. S. z Y. do W..

Decyzją Prezydenta W. z dnia 14 czerwca 2013 r. zezwolono na sprowadzenie prochów.

Powyższą decyzję wnioskodawca w dniu 14 czerwca 2013 r. wysłał do Ambasady Polskiej w Stanach Zjednoczonych w celu otrzymania zgody na przewiezienie prochów.

W dniu 21 marca 2014 r. Konsulat Generalny RP w Stanach Zjednoczonych wyraził zgodę na sprowadzenie szczątek i ich pochówek we W.

Dowód: decyzja z dn. 14.06.2013 r., zaświadczenie z dn. 21.03.14 r. - akta ZUS (teczka).

Wnioskodawca otrzymał prochy S. S. pod koniec kwietniu 2014 r.

W dniu 14 maja 2014 r. odbył się pochówek zmarłego. Wnioskodawca poniósł koszty pochówku.

W dniu 12 czerwca 2014 r. bratanek wnioskodawcy złożył oświadczenie, iż nie będzie się ubiegał o zwrot kosztów związanych z pochówkiem.

Dowody: przesłuchanie w charakterze stron wnioskodawcy T. S. k. 15 (płyta CD), oświadczenie z dn. 12.06.2014 r., faktury VAT - akta ZUS (teczka).

W dniu 24 czerwca 2014 r. wnioskodawca złożył wniosek o zasiłek pogrzebowy.

Dowód: wniosek- akta ZUS (teczka).

Decyzją z dnia 04 lipca 2014 r. nr (...) organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział we W. odmówił prawa do zasiłku pogrzebowego z powodu złożenia wniosku po upływie 12 miesięcy od śmierci osoby.

Dowód: decyzja ZUS z dn. 04.07.14 r.

W oparciu o powyższe ustalenia faktyczne Sąd zważył co następuje:

Odwołanie jako zasadne, zasługiwało na uwzględnienie.

Wnioskodawca złożonym odwołaniem domagał się zmiany decyzji organu rentowego przez przyznanie zasiłku pogrzebowego.

Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

1) ubezpieczonego;

2) osoby pobierającej emeryturę lub rentę;

3) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;

4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. Uprawnienie przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu (art. 78. 1. w/w ustawy).

Art. 81. ust.1. w/w ustawy stanowi, iż prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przypadkach, w których zgłoszenie wniosku w powyższym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu (art. 81 ust. 2).

Sąd dokonał ustaleń faktycznych na podstawie dowodów z dokumentów znajdujących się w aktach ZUS, które zostały sporządzone przez osoby do tego uprawnione oraz których wiarygodność nie była kwestionowana przez strony. Nadto w oparciu o zeznania wnioskodawcy, które były spójne i korespondowały z rzeczowy materiałem dowodowym.

Nie budzi wątpliwości, iż wnioskodawca złożył wniosek o zasiłek pogrzebowy po terminie 12 miesięcy od dnia zgonu. Jednakże rolą Sądu było zbadania czy nie zachodzą szczególne okoliczności zgodnie z którymi termin ten rozpoczyna swój bieg od dnia pogrzebu.

Przeprowadzone postępowanie dowodowe wskazało, że śmierć brata wnioskodawcy stale mieszkającego w Stanach Zjednoczonych nastąpiła w dniu 05 maja 2013 r. , a wnioskodawca po tym momencie rozpoczął działania mające na celu pochówek brata na terenie Polski. Jak wynika z art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz. U. z 2011, poz. 687) przewóz zwłok jest możliwy po uzyskaniu decyzji zezwalającej na jej dokonanie od jednostki kraju z którego zwłoki są przewożone oraz zezwolenie kraju do którego są przewożone. Dopiero po ich uzyskaniu możliwy jest transport zwłok. Jak wynika z dowodów z dokumentów przedmiotowe decyzje zostały wydane w czerwcu 2013 r. oraz w marcu 2014 r., a przywiezienie zwłok nastąpiło pod koniec kwietnia 2014 r.

W ocenie Sądu sprowadzenie zwłok stanowiło szczególną, uzasadnioną okoliczność, która uniemożliwiała złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy od śmierci brata wnioskodawcy albowiem niemożliwym było wcześniejsze przeprowadzenie pochówku bez stosownych decyzji administracyjnych i sprowadzenia szczątek zmarłego. Sam pogrzeb S. S. odbył się w dniu 14 maja 2014 r., a złożenie wniosku o zasiłek nastąpiło w dniu 24 czerwca 2014 r. a więc przed upływem 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Wnioskodawca pokrył koszty pochówku, na co przedstawił stosowne dokumenty.

Mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie zostały spełnione przesłanki z art. 81 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uprawniające do otrzymania przez wnioskodawcę zasiłku pogrzebowego Sąd na podstawie dyspozycji art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego o czym orzekł jak sentencji wyroku.