Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 1091/14

POSTANOWIENIE

Dnia 27 listopada 2014 roku

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim I Wydział Cywilny

w składzie:

sędzia : Tadeusz Radziwon

protokolant : Ewa Trusiak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku w Bielsku Podlaskim

sprawy z wniosku (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S.

z udziałem L. L. i M. N.

o stwierdzenie nabycia spadku po S. L.

I. Stwierdza, że spadek po S. L. synu J. i A. zmarłym 04 lipca 2012 roku w S. ostatnio stale zamieszkałym w S. na podstawie ustawy nabyli:

- córka M. N. córka S. i R. w 1/2 części;

- syn L. L. syn S. i R. w 1/2 części.

II. Stwierdza, że zainteresowani ponoszą we własnym zakresie koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sędzia

Sygn. akt I Ns 1091/14

UZASADNIENIE

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po S. L. synu J. i A., zmarłym 04 lipca 2012 roku w S., ostatnio stale zamieszkałym w S.. W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż do kręgu spadkobierców po wyżej wymienionym należą syn L. L. oraz córka M. N.. Nadto wnioskodawca wniósł o zasadzenie od uczestników postępowania zwrotu kosztów postępowania, w tym miedzy innymi kosztów poszukiwania spadkobierców, kosztów uzyskania aktów stanu cywilnego oraz kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu. W przedmiotowej sprawie niekwestionowana była okoliczność, iż z uwagi na wierzytelność przysługującą wnioskodawcy względem spadkobiercy, wnioskodawca był legitymowana do zgłoszenia przedmiotowego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Uczestniczka postępowania M. N. działająca w imieniu własnym oraz jako kurator nieznanego z miejsca pobytu uczestnika L. L. przychyliła się do wniosku (k.36).Jednocześnie zaoponowała wnioskowi w przedmiocie obciążenia uczestników kosztami przedmiotowego postępowania. Wskazała, iż wnioskodawca złożył wniosek bez wcześniejszego kontaktu z uczestnikami powodując tym samym powstanie kosztów, których uczestnicy nie musieliby ponosić w przypadku samodzielnego wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (k.36v)

Sąd Rejonowy ustalił i zważył, co następuje:

Spadkodawca S. L. zmarł będąc wdowcem w dniu 04 lipca 2012 roku w S.. Ostatnio przed śmiercią stale zamieszkiwał w S. (k. 8 - odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy). Ze spadkobierców ustawowych pozostawiła syna L. L. ( k. 9 - odpis skrócony aktu urodzenia) oraz córkę M. N. (k. 35 - odpis skrócony aktu małżeństwa). Innych dzieci, w tym pozamałżeńskich i przysposobionych spadkodawca nie pozostawił. Zmarły nie sporządził testamentu. Nikt ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia (k. 36.- zapewnienie spadkowe).

Należy zauważyć, iż prawo polskie zgodnie z dyspozycją art. 926§1 k.c przewiduje dwa tytuły powołania do spadku, to jest przepisy ustawy lub wola spadkodawcy wyrażona w testamencie odpowiadającym wymaganiom formalnym, przy czym ustawa daje pierwszeństwo porządkowi dziedziczenia określonemu przez spadkodawcę w testamencie. Z tego względu dziedziczenie na podstawie ustawy co do całości spadku ma miejsce jedynie w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą ( art.926§2 i 3 k.c ).

Wobec bezspornego i niekwestionowanego przez nikogo z zainteresowanych ustalenia, że spadkodawca nie pozostawił testamentu, porządek dziedziczenia po nim określają przepisy Kodeksu cywilnego (art. 926 § 1 i 2 k.c).

W myśl art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych (…).

Biorąc pod uwagę fakt, że spadkodawca w chwili śmierci był wdowcem i pozostawiła dwoje dzieci, Sąd w oparciu o dyspozycję art. 931 § k.c stwierdził, iż syn spadkodawcy L. L. i córka M. N. dziedziczą spadek na podstawie ustawy w częściach równych po 1/2 części każde z nich, co znalazło wyraz w punkcie I postanowienia.

W punkcie II postanowienia Sąd stwierdził, że zainteresowani ponoszą we własnym zakresie koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Podstawę orzeczenia o kosztach postępowania stanowił art. 520§1 k.p.c. zgodnie którym, każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie nie można mówić o sprzeczności interesów zainteresowanych lub też o różnym stopniu ich zainteresowania wynikiem postępowania w sprawie, a zatem brak było podstaw do orzeczenia o kosztach zgodnie z art. 520§2 k.p.c i obciążenia obowiązkiem ich poniesienia uczestników postępowania. Wymaga podkreślenia, iż wszyscy zainteresowani popierali wniosek i nikt nie kwestionował zasadności jego zgłoszenia.

Mając na uwadze, że złożenie wniosku umożliwiło rozpoczęcie regulacji prawnej praw spadkowych po spadkodawcy należało uznać, iż jego wniesienie leżało we wspólnym interesie wszystkich zainteresowanych w sprawie i w tej sytuacji podstawę rozstrzygnięci o kosztach postępowania mógł stanowić jedynie art.520§1 k.p.c. Nie bez znaczenia była tu również okoliczność, iż w sprawie brak jest dowodu, że wnioskodawca przed wszczęciem przedmiotowego postępowania poinformował uczestników o potrzebie jego wszczęcia, co niewątpliwie w przypadku samodzielnego złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przez uczestników, znacznie ograniczyłoby koszty postępowania w tego rodzaju sprawie.

W tym stanie rzeczy o kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520§1 k.p.c. jak w sentencji postanowienia.

Sędzia