Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII K 868/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 listopada 2014 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie VII Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Joanna Urlińska

Protokolant Agnieszka Michałowska

Przy udziale prok. – A. W.

po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2014 r. sprawy:

R. P. ur. (...) w O. , syna A. i E. z d. Ś.

oskarżonego o to, że:

1. w dniu 25 maja 2014 r. o godz. 09:35 w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) kierował samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) czym naruszył zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie sygn. akt IX W 341/14 obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r.

tj. o czyn z art. 244 kk

2 w dniu 31 lipca 2014 r. o godz. 23:00 w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) kierował samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) czym naruszył zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie sygn. akt IX W 341/14 obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r.

tj. o czyn z art. 244 kk

3 w dniu 2 sierpnia 2014 r. w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) kierował samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) czym naruszył zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie sygn. akt IX W 341/14 obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r.

tj. o czyn z art. 244 kk

I  oskarżonego R. P. uznaje za winnego dokonania zarzucanych mu czynów z tym tylko, iż ustala, że zostały popełnione w warunkach ciągu przestępstw tj w krótkich odstępach czasu i w podobny sposób czym wyczerpał on znamiona art. 244 kk w zw z art. 91§1kk i za to z mocy art. 244 kk w zw z art. 91§1kk skazuje go na karę 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności,

II  na podstawie art. 624§1 kpk zwalnia oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych i opłaty.

Sygn. akt VII K 868/14

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

R. P. w dniu 21 lutego 2014r. został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie IX Wydział Karny w sprawie IX W 341/14 za wykroczenie m. in z art. 87 par. 1 kw , art. 95 kw i in. na karę grzywny w wymiarze 2500 złotych. Jednocześnie na podstawie art. 87 par. 3 kw orzeczono wobec niego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 13 miesięcy.

Przedmiotowy wyrok uprawomocnił się 7 marca 2014r.

/dowód odpis wyroku k. 4/.

W dniu 25 maja 2014 r. o godz. 09:35 R. P. przebywał na imprezie. Mężczyzna chciał jechać do domu, na ulicę (...). Będąc pod sklepem (...) położonym na ul. (...), nie miał on paliwa, więc postanowił przeparkować swój samochód marki V. (...) o nr rej. (...) za pobliski sklep (...), tam go pozostawić i dostać się do domu pieszo.

W tym celu nie zważając, na obowiązujący go, orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie sygn. akt IX W 341/14, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r - w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) kierował samochodem swym samochodem marki V. (...) o nr rej. (...). W trakcie jazdy został on zatrzymany przez patrol policji, a następnie przebadany na stan trzeźwości.

/dowód : wyjaśnienia oskarżonego k. 30v/

Dniu 31 lipca 2014 r. o godz. 23:00 R. P. wyruszył samochodem należącym do swojego ojca A. P., spod domu rodzinnego znajdującego się przy ulicy (...), w kierunku całodobowej apteki znajdującej się na AL. (...) w O..

Poruszając się - w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) i kierując samochodem marki V. (...) o nr rej. (...), mężczyzna naruszył zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie o sygn. akt IX W 341/14, obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r.

Znajdując się na ul. (...) został zatrzymany do kontroli drogowej przez oznakowany radiowóz policji.

/dowód : wyjaśnienia oskarżonego k. 30v -31/

W dniu 2 sierpnia 2014 r. R. P. udał się do swojej dziewczyny mieszkającej w O. przy u.(...). Tam pod jej blokiem, stał od kilku dni zaparkowany jego samochód.

Po pewnym czasie R. P. wraz ze swoją dziewczyną M. C. postanowili udać się na zakupy do sklepu (...) położonego na Ul. (...). Po zrobieniu zakupów wymienieni wsiedli do auta i postanowili wrócić do domu. Tam kierując w ruchu lądowym w O. przy ul. (...) samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) R. P. naruszył zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie o sygn. akt IX W 341/14 obowiązujący w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r.

W trakcie jazdy, będąc na wysokości bloku nr 12 przy ul. (...) został zatrzymany do kontroli drogowej przez oznakowany radiowóz policji.

/dowód : wyjaśnienia oskarżonego k. 30v -31/

Wyjaśniając w postępowaniu przygotowawczym R. P. przyznał się do dokonania zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym/k.39v-31/.

Wyjaśniając przed Sądem podtrzymał swe wyjaśnienia. Negatywnie ocenił swe wcześniejsze zachowanie , podkreślając iż był manipulowany przez dziewczynę. Podał, iż sprzedał już samochód i nie chce jeździć/k.61v/.

Sąd zważył, co następuje:

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego w zakresie w jakim zarówno w toku postępowania przygotowawczego, jak i przed Sądem przyznał się do kierowania swoim pojazdem w ruchu lądowym na drodze publicznej, pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie orzeczonego w sprawie o sygn. akt IX W 341/14 który obowiązywał w okresie od 7 marca 2014r. do 7 kwietnia 2015r . W tym zakresie jego wyjaśnienia co do wszystkich zarzucanych mu trzech zarzutów są szczere i logiczne.

W tym zakresie pozostałe dowody zebrane w sprawie korespondują z wyjaśnieniami oskarżonego logicznymi i spójnymi. Wymieniony nie tylko przyznał się do zarzucanego mu czynu, to jeszcze konsekwentnie w toku całego postępowania wyjaśniał zgodnie z ustalonym w sprawie stanem faktycznym, podając szczegółowe okoliczności jakie legły u podstaw złamania przez niego orzeczonego wobec niego środka karnego – zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Sąd za wiarygodne uznał również odczytane zeznania świadków – G. J. i G. C.. Relacje te nie miały pierwszorzędnego znaczenia w sprawie, a obecne na rozprawie strony wyraziły zgodę na ich odczytanie. Zeznania te nie wniosły do sprawy istotnych informacji i nie były podstawą dokonywanych w sprawie ustaleń faktycznych.

Mając powyższe na uwadze Sąd uznał oskarżonego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów z tym tylko, iż ustalił, że zostały popełnione w warunkach ciągu przestępstw tj w krótkich odstępach czasu i w podobny sposób czym R. P. wyczerpał znamiona art. 244 kk w zw z art. 91§1kk i za to z mocy art. 244 kk w zw z art. 91§1kk Sąd skazał go na karę 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności,

Rozważając wymiar kary Sąd uwzględnił jako okoliczności łagodzące jego szczere przyznanie się oskarżonego do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz wyrażoną skruchę.

Tym niemniej jako okoliczności obciążające uznano znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu, całkowitą niepoprawność oskarżonego oraz nie respektowanie prawomocnych orzeczeń Sądu. Nie sposób jako okoliczności obciążającej nie uznać dotychczasowej karalności oskarżonego. Pomimo dość młodego wieku karta karna oskarżonego wskazuje, iż był on już dwa razy prawomocnie karany sądownie.

Nadto należy mieć na uwadze – iż pomimo przyjęcia ciągu przestępstw wobec ustalonego zachowania oskarżonego – działając trzykrotnie w krótkich odstępach czasu naruszył orzeczony środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Nadto nawet motywy postępowania oskarżonego prowadzą do konstatacji, iż były to błahe przyczyny, które dowodzą jedynie jego lekceważącego stosunku wobec prawomocnych orzeczeń Sądu.

Takie ustalenia prowadzą do wniosku, iż R. P. pomimo wyrażonej słownie skruchy - całkowicie lekceważy sobie prawomocne orzeczenia Sądu, notorycznie je łamiąc. Nie korzysta z dawanych mu szans , lekceważąc obowiązujący porządek prawny w kraju.

Dowodzi to iż w tych okolicznościach całkowicie niemożliwym jest uznanie, iż w odniesieniu do jego osoby zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczne. Nie sposób bowiem przyjąć, iż wymierzenie mu kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, będzie wystarczające do osiągnięcia wobec niego celów kary, gdy dotychczasowe orzeczenia nie odnosiły takiego skutku. W ocenie Sądu dowodzi to, iż jedynie kara bezwzględnego pozbawienia wolności jest w stanie spełnić swe cele kary wobec niego tak wychowawcze jak i zapobiegawcze.

Mając powyższe okoliczności na uwadze wymierzona oskarżonemu kara 3 miesięcy pozbawienia wolności jest karą adekwatną do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu oraz celów kary jakie ma wobec niego osiągnąć tak wychowawczych jak i zapobiegawczych.

Sąd jednocześnie stosownie do treści art. 624 par. 1 kpk uwzględniając bezwzględny rozmiar wymierzonej kary pozbawienia wolności Sąd zwolnił oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych i opłaty.