Sygn. akt I ACz 1999/12
Dnia 13 listopada 2012 r.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu – Wydział I Cywilny
w następującym składzie:
Przewodniczący: SSA Marek Górecki
SA Jan Futro
SA Hanna Małaniuk
po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa K. P.
przeciwko: Skarbowi Państwa – Dyrektorowi Aresztu Śledczego w K.
o zapłatę
na skutek zażalenia powoda na postanowienie Sądu Okręgowego w Koninie z dnia 14 września 2012 r., sygn. akt I C 245/12
postanawia:
oddalić zażalenie.
Jan Futro Marek Górecki Hanna Małaniuk
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy stwierdził swą niewłaściwość miejscową i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Krakowie jako właściwemu rzeczowo i miejscowo w świetle art. 29 kpc.
W zażaleniu na to postanowienie powód wniósł o jego zmianę i pozostawienie sprawy do rozpoznania Sądowi w Koninie. Skarżący podniósł, że podejmowanie czynności procesowych przed Sądem Okręgowym w Krakowie będzie dla niego – jako mieszkańca K. – nadmiernie uciążliwe.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.
Z przepisu art. 29 kpc wynika, że powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie – co w okolicznościach sprawy – wytoczonej przeciwko Skarbowi Państwa – Dyrektorowi Aresztu Śledczego w K., przekłada się na właściwość Sądu Okręgowego w Krakowie.
Niewłaściwość Sądu dającą się usunąć za pomocą umowy stron – jak w rozważanym przypadku – Sąd bierze pod uwagę na zarzut pozwanego zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (art. 202 kpc), a skoro zarzut taki pozwany złożył w odpowiedzi na pozew, przekazanie sprawy do Sądu Okręgowego w Krakowie jako właściwego miejscowo i rzeczowo, było w pełni usprawiedliwione. Argumenty co do niewygody takiego rozwiązania dla powoda – pozbawione były prawnego znaczenia.
Zażalenie powoda należało zatem oddalić na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc.
Jan Futro Marek Górecki Hanna Małaniuk