Sygn. akt V U 1158/12
Dnia 5 marca 2013 roku
Sąd Okręgowy w Białymstoku
V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący SSO Wiesława Kruczkowska
Protokolant Danuta Onopiuk
po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2013 roku w Białymstoku
sprawy K. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy
na skutek odwołania K. P.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.
z dnia 1 czerwca 2012 roku
Nr (...), (...)
Oddala odwołanie.
Sygn. akt VU 1158/12
K. P. zaskarżyła decyzję (...) Oddział w B. z dnia 01 czerwca 2012 roku o odmowie przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
ZUS wnosił o oddalenie odwołania, bowiem komisja lekarska orzeczeniem z 29 maja 2012 roku nie stwierdziła u skarżącej niezdolności do pracy.
Sąd ustalił i zważył, co następuje:
W dniu 27 marca 2012 roku K. P. złożyła do ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zarówno lekarz orzecznik jak i komisja lekarska nie stwierdzili u wnioskodawczyni niezdolności do pracy. Wobec powyższego ZUS zaskarżoną decyzją odmówił przyznania świadczenia.
Odwołanie było zasadne, bowiem w toku procesu ustalono, podobnie jak w trakcie postępowania orzeczniczego przeprowadzonego w ZUS, że skarżąca nie jest niezdolna do pracy. W świetle opinii biegłych sądowych lekarzy właściwych specjalistów rozpoznane u K. P. schorzenia nie powodują niezdolności do pracy. Biegli z zakresu neurologii i reumatologii stwierdzili, że przeprowadzone badanie kliniczne nie wykazało istotnych zaburzeń dotyczących funkcji narządu ruchu jak również zmian neurologicznych, które uzasadniałyby zakwalifikowanie wnioskodawczyni do osób niezdolnych do pracy. Biorąc również pod uwagę przynajmniej pięcioletni wywiad rzs i brak klinicznych cech tej choroby należy uznać, że jej przebieg jest łagodny, a stosowane leczenie daje pozytywne efekty w zakresie jej rozwoju.
Opinia była, zdaniem Sądu, wiarygodna, bowiem została sporządzona przez lekarzy z zakresu specjalizacji adekwatnych do rozpoznanych schorzeń, po badaniu i wszechstronnej ocenie istniejącej dokumentacji medycznej. Biegli szczegółowo i przekonująco uzasadnili swoje stanowisko orzecznicze.
Zgodnie z art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1)jest niezdolny do pracy;
2)ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3)niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11-12, 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-4, 5 lit. a, pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Skoro zatem skarżąca nie spełnia jednego z koniecznych warunków określonych powyższym przepisem brak było podstaw do uwzględnienia odwołania i orzeczono jak w sentencji wyroku zgodnie z art. 477 14 § 1 kpc.