Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 1276/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 marca 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSA Marek Żurecki (spr.)

Sędziowie

SSA Jolanta Pietrzak

SSA Irena Goik

Protokolant

Sebastian Adamczyk

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. w Katowicach

sprawy z odwołania U. G. i J. G. imieniem małoletniego

K. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do renty rodzinnej

na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w Częstochowie

z dnia 17 kwietnia 2012 r. sygn. akt IV U 79/12

oddala apelację.

/-/ SSA J. Pietrzak /-/ SSA M. Żurecki /-/ SSA I. Goik

Sędzia Przewodniczący Sędzia

Sygn. akt III AUa 1276/12

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie wyrokiem
z dnia 17 kwietnia 2013 roku zmienił decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału
w C. z dnia 23 listopada 2011 roku odmawiające U. G. i małoletniemu K. G. prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu W. G. w ten sposób,
że przyznał ubezpieczonym prawo do renty rodzinnej od dnia 12 sierpnia 2011 roku.

Sąd wskazał, że powodem odmowy przyznania renty było ustalenie organu rentowego, że zmarły w dniu (...) W. G. (ur. w (...)r.) nie spełniał w chwili śmierci warunków wymaganych do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, albowiem posiadając łącznie ponad 27 lat okresów składkowych i nieskładkowych nie miał wymaganego co najmniej 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed datą zgonu. W związku z tym organ rentowy odmówił przyznania renty rodzinnej na wniosek dzieci z dnia 27.09.2011 roku zgodnie z art.65 ust.1 ustawy z dnia 17.12.1998 roku o emeryturach i rentach z FUS.

Sąd uwzględnił odwołanie skarżących po stwierdzeniu, że w odniesieniu do mężczyzn całkowicie niezdolnych do pracy, którzy udowodnili okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat nie jest wymagane spełnienie warunku częstości ubezpieczenia z art.57 ust.1 pkt 2 w związku z art.58 ust.1 pkt 5 i ust.2 ustawy o emeryturach i rentach
w myśl przepisu art.57 ust.2 ustawy odczytywanego zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23.03.2006 sygn. I UZP 5/05.

Sąd zauważył, że wprawdzie w dacie złożenia wniosku o rentę obowiązywał od dnia 23.09.2011 roku przepis art.58 ust.4 ustawy stanowiący, że warunku częstości ubezpieczenia nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy udowodnili okres składkowy wynoszący dla mężczyzn całkowicie niezdolnych do pracy co najmniej 30 lat, lecz uznał, że w sprawie przepis ten nie ma zastosowania, skoro nie obowiązywał on w dacie śmierci ojca wnioskodawców.

W apelacji od wyroku organ rentowy wnosił o zmianę wyroku i oddalenie odwołania lub o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania zarzucając rozstrzygnięciu Sądu naruszenie art.58 ust.4 ustawy o emeryturach i rentach poprzez jego niezastosowanie oraz naruszenie art.65 ust.1 ustawy przez przyznanie prawa do renty rodzinnej po ojcu, który nie spełniał warunków do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W uzasadnieniu apelacji podniesiono, że zarówno w chwili złożenia przez ubezpieczonych wniosku o świadczenie (27 września 2011r.), jak i w dniu wydania zaskarżonej decyzji, weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach
z FUS (Dz.U. Nr 187, poz.1112), która do art.58 tejże ustawy dodała ust.4, zgodnie z którym mężczyzna, który udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat oraz jest całkowicie niezdolny do pracy nie musi legitymować się posiadaniem pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego w dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o świadczenie.

Ubezpieczony nie legitymował się posiadaniem takiego okresu.

W tym stanie rzeczy organ rentowy zmuszony był, wydając zaskarżoną decyzję, zastosować wskazany wyżej przepis art.58 ust.4 ustawy emerytalnej i odmówić ubezpieczonym prawa do renty rodzinnej.

Ponieważ zaskarżona decyzja była zgodna z obowiązującymi w dniu jej wydania przepisami wyrok Sądu I instancji jest wadliwy.

Sąd Apelacyjny nie uwzględnił apelacji aprobując stanowisko Sądu pierwszej instancji, który przyjął, że w chwili śmierci ojca wnioskodawców zostały spełnione wszystkie przesłanki wymagane do uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym sporny warunek częstości ubezpieczenia.

W myśl art.65 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny o ile osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania jednego ze świadczeń określonych w tym przepisie w chwili śmierci, jako chwili decydującej o powstaniu prawa do renty rodzinnej.

Należy w tym miejscu wskazać na przepis art.100 ust.1 ustawy, zgodnie z którym prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa.

Przyjmując zatem, że w chwili śmierci ojciec ubezpieczonych spełniał łącznie przesłanki do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy to równocześnie w tej samej chwili powstało prawo do renty rodzinnej po stronie skarżących.

Data złożenia wniosku o rentę rodzinną przez ubezpieczonych nie miała znaczenia dla powstania prawa do tego świadczenia a jedynie dla określenia początku jego wypłaty - zgodnie z art.129 ust.2 ustawy.

Wobec powyższego Sąd Apelacyjny orzekł o oddaleniu apelacji (art.385 k.p.c.).

/-/ SSA J. Pietrzak /-/ SSA M. Żurecki /-/ SSA I. Goik

Sędzia Przewodniczący Sędzia

JM