Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 554/12

POSTANOWIENIE

Dnia 6 sierpnia 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny w składzie następującym

Przewodniczący:

SSA Anna Gawełko (spr.)

Sędziowie:

SA Bogumiła Burda

SA Zbigniew Różański

po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2012 r.

na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku Stowarzyszenia (...) w W.

z udziałem Firmy Handlowej (...).J.M. (...) Spółki Jawnej w N.

o udzielenie zabezpieczenia

na skutek zażalenia uczestnika

na postanowienie Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu

z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. akt I Co 31/12

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu uwzględnił wniosek Stowarzyszenia (...) w W. o udzielenie zabezpieczenia w przyszłej sprawie o wynagrodzenie za korzystanie z utworów muzycznych na podstawie ochrony praw autorskich, twórców chronionych przez wnioskodawcę – w sposób szczegółowo opisany w sentencji.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że żądanie udzielenia zabezpieczenia jest uzasadnione w świetle art. 80 i art. 105 ustawy z dnia 4 lutego 1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DZ. U. 2006r Nr 90, poz. 631) oraz w świetle art. 730 kpc.

W zażaleniu na to postanowienie uczestnik zarzucił, że Sąd nie rozważył wszelkich okoliczności sprawy, a przede wszystkim faktu, że uczestnik zawarł z wnioskodawcą umowę, na podstawie której może odtwarzać utwory chronione prawem autorskim.

Uczestnik wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i oddalenie wniosku o zabezpieczenie. W uzasadnieniu uczestnik wskazał , że od dłuższego czasu ma zawartą z wnioskodawcą umowę, na podstawie której ma prawo do odtwarzania utworów i nagrań z prowadzonej restauracji. Z tytułu tej umowy uczestnik opłaca miesięczne składki. Zarzucił, że większa część żądanej dokumentacji dotyczy prowadzonej przez niego działalności gastronomicznej. Udostępnianie informacji dotyczących m. in. jakie potrawy są wydawane i jakie są ich ceny nie mają znaczenia w sprawie, a nadto ceny potraw zawsze są ustalane indywidualnie.

Ponadto wskazał uczestnik że nie organizuje w restauracji imprez muzycznych w sposób ciągły. Wynajmuje lokal dla klientów , by organizowali wesela, ale nie udostępnia im sprzętu muzycznego. Nie posiada dowodów wypłaty wynagrodzeń na rzecz zespołów muzycznych, które występują na weselach, nie zna umów, które z zespołami muzycznymi zawierają klienci najmujący lokal restauracji.

Sąd Apelacyjny, zważył co następuje:

Zażalenie nie jest uzasadnione.

Uczestnik wnosząc o oddalenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia powołał się na umowę zawartą z wnioskodawcą , na podstawie której płaci wnioskodawcy comiesięczne składki. Uczestnik nie przedłożył jednak ani umowy, ani dowodów opłacania jakichkolwiek składek. Zarzut uczestnika jawi się więc jako gołosłowny.

Żądane przez uczestnika informacje, wbrew zarzutom skarżącego nie dotyczą rodzajów podawanych potraw, ich cen .

Wnioskodawca domaga się wyłącznie wskazania ceny wstępu na organizowane przez uczestnika imprezy.

Zasadnie więc Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu uwzględnił wniosek Stowarzyszenia (...) oparty na przepisie art. 80 ust 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Sąd nakazał uczestnikowi, aby udzielił informacji mających znaczenie dla określenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa autorskich.

Uczestnik nie zaprzeczył, że w prowadzonym przez niego lokalu są organizowane imprezy np. wesela. Z doświadczenia życiowego wynika natomiast, że takim imprezom towarzyszy oprawa muzyczna.

Zażalenie jako nieuzasadnione należało oddalić na podstawie art. 385 kpc w związku z art. 397 § 2 kpc.

Zarządzenie:

odpis postanowienia doręczyć wnioskodawcy i uczestnikowi.

R., dnia 6 sierpnia 2012r.

js