Sygn. akt III Kop 65/13
dnia 27 marca 2013r.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu w Wydziale III Karnym w składzie:
Przewodniczący – Sędzia SO Mariusz Wiązek
Protokolant: Emilia Rąk
przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej Małgorzaty Klaus
rozpoznał sprawę skazanego D. K.
skazanego za przestępstwo z sekcji 2. brytyjskiej ustawy o przestępstwach na tle seksualnym z 2003r.
na skutek wniosku Prokuratora Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z dnia 27 marca 2013r., sygn. III Oz 157/13 ENA-UE 5/13
w przedmiocie odmowy przekazania z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby ściganej brytyjskim europejskim nakazem aresztowania do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii
na podstawie art. 607k k.p.k., art. 607s § 1 i 4 k.p.k. , art. 607 p k.p.k. i 607 r. k.p.k. a contrario
postanawia
I. odmówić przekazania obywatela polskiego D. K., ur. (...)w Ś., syna C.i H.z domu B., z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii do dyspozycji Sądu Koronnego w M.w celu wykonania kary trzech i pół roku pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Koronnego w Lewes objętej europejskim nakazem aresztowania z dnia 13 lipca 2012r. wydanym przez Sąd Koronny w M.w sprawie 47 (...);
II. zwrócić się do właściwego organu państwa wydania europejskiego nakazu aresztowania o nadesłanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wykonania przez D. K. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kary trzech i pół roku pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Koronnego w L. objętej europejskim nakazem aresztowania z dnia 13 lipca 2012r. wydanym przez Sąd Koronny w M. w sprawie 47 (...);
III. odroczyć posiedzenie w kwestii wykonania przez D. K. kary trzech i pół roku pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Koronnego w L. objętej europejskim nakazem aresztowania z dnia 13 lipca 2012r. wydanym przez Sąd Koronny w M. w sprawie 47 (...) do czasu nadesłania w/w dokumentów.
Sąd Koronny w M.w dniu 13 lipca 2012r. w sprawie 47 (...)wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec D. K.. Podstawą wydania ENA był fakt, iż wymieniony prawomocnym wyrokiem Sądu Koronnego w L.został skazany na karę trzech i pół roku pozbawienia wolności za przestępstwo z sekcji 2. brytyjskiej ustawy o przestępstwach na tle seksualnym z 2003r. Przestępstwo to odpowiada przestępstwu opisanemu w art. 197 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny.
W dniu 27 marca 2013r. do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o orzeczenie odmowy przekazania D. K.ściganego na podstawie ENA na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii w celu odbycia orzeczonej kary pozbawienia wolności.
Wniosek ten zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z przepisem art. 607 s § 1 k.p.k. nie podlega wykonaniu nakaz europejski wydany w celu wykonania kary pozbawienia wolności lub środka polegającego na pozbawieniu wolności wobec osoby ściganej, będącej obywatelem polskim albo korzystającej w Rzeczypospolitej Polskiej z prawa azylu, jeżeli nie wyrazi ona zgody na przekazanie.
W przedmiotowej sprawie taka sytuacja miała miejsce. D. K., posiadający polskie obywatelstwo, nie wyraził zgody na przekazanie go na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i tym samym do przekazania takiego dojść nie może.
Ponieważ w załączonych do wniosku dokumentach brak jest danych potrzebnych do wykonania kary pozbawienia wolności wymierzonej D. K. przez Sąd Koronny w L. objętej europejskim nakazem aresztowania z dnia 13 lipca 2012r. wydanym przez Sąd Koronny w M. w sprawie 47 (...) na terytorium Polski, należało, zgodnie z przepisami art. 607s § 3 i 4 k.p.k. orzec jak w punktach II i III postanowienia.
Jednocześnie z treści ENA nie wynika, by zachodziły podstawy odmowy wykonania ENA. Przestępstwo objęte ENA odpowiada przestępstwu opisanemu w art. 197 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny, nie nastąpiło przedawnienie wykonania orzeczonej kary, w stosunku do osoby ściganej w związku z czynem objętym ENA nie prowadzono postępowania ani nie zapadło w innym państwie prawomocne orzeczenie co do tych samych czynów, nie zapadło prawomocne orzeczenie o przekazaniu do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, nie zachodzi sytuacja by osoba ścigana z powodu wieku nie ponosiła według prawa polskiego odpowiedzialności karnej za czyny będące podstawą wydania nakazu europejskiego.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie powołanych powyżej przepisów orzeczono jak na wstępie.