Sygn. akt II S 10/13
Dnia 10 kwietnia 2013r.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w II Wydziale Karnym w składzie:
Przewodniczący: SSA Andrzej Kot (spr.)
SSA Cezariusz Baćkowski
SSA Ryszard Ponikowski
po rozpoznaniu sprawy S. P.
w przedmiocie uznania się niewłaściwym i przekazania sprawy sądowi właściwemu
na podstawie art. 35 § 1 kpk w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2004r., Nr 179, poz.1843 z późn. zm.)
p o s t a n a w i a
uznać się niewłaściwym do rozpoznania skargi S. P. i sprawę przekazać sądowi właściwemu – Sądowi Okręgowemu w Legnicy.
W dniu 28 marca 2013r. oskarżony S. P. wniósł do Sądu Rejonowego w Głogowie skargę na przewlekłość postępowania toczącego się przeciwko niemu przed Sądem Rejonowym w Głogowie w sprawie sygn. akt IIK 248/07.
Sędzia tego Sądu w dniu 5 kwietnia 2013 roku przekazał skargę wraz z aktami sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 35 § 1 kpk sąd bada z urzędu swą właściwość, a w razie stwierdzenia swej niewłaściwości przekazuje sprawę właściwemu sądowi lub innemu organowi. Z art. 4 ust 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2004r., Nr 179, poz.1843 z późn. zm.) wynika, że sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. Postępowanie przeciwko oskarżonemu toczy się przed Sądem Rejonowym w Głogowie, sądem przełożonym jest więc Sąd Okręgowy w Legnicy. Pomimo tego, że w sprawie tej orzekał jako sąd II instancji Sąd Okręgowy, skarga – jak wprost wynika z jej uzasadnienia - dotyczy wyłącznie postepowania przed Sądem Rejonowym. Oskarżony także w petitum skargi jako jej adresata wskazał Sąd Okręgowy w Legnicy. Nie zachodzi zatem sytuacja o jakiej mowa w art. 4 ust. 1a cytowanej ustawy, określająca właściwość rzeczową sadu apelacyjnego.
Mając powyższe na uwadze, Sąd Apelacyjny postanowił jak na wstępie.